Güç planından dengeli yaparsak performans düşer mi?

mondprinz

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar güç planını yüksek performasta kullanıyorum, işlemcim boştayken 4 GHz'de çalışıyor. Bu sayede dengeliye alırsam da 1 GHz'ye düşüyor. Bunun oyunlara bir etkisi olur mu? Dengelide mi kullanmalıyım yoksa yüksek performansta mı? Yüksek performasa alırsam sıcaklık artışı olur mu? Hepsine cevap verirseniz sevinirim.

Merhabalar güç planını yüksek performasta kullanıyorum, işlemcim boştayken 4 GHz'de çalışıyor. Bu sayede dengeliye alırsam da 1 GHz'ye düşüyor. Bunun oyunlara bir etkisi olur mu? Dengelide mi kullanmalıyım yoksa yüksek performansta mı? Yüksek performasa alırsam sıcaklık artışı olur mu? Hepsine cevap verirseniz sevinirim.
Evet.

Çok fark yaratmaz ama oynarken tam güç kasanın tam performans ile çalışmasını sağlar. Bu da az da olsa FPS artışına sebep olur. Ve bu özellik cihazın daha fazla enerji harcamasına neden olur. Yani elektrik faturasına çok çok az da olsa artış yaşatır ve yine ömrünü çok az kısaltır. Yani senin seçimin ama yani pek bir fark yok bence.

Günlük kullanım için dengeli, oyun için ise prize takıp yüksek performans modu. YouTube da videolara bakabilirsin yüksek performans modu 8-15 FPS fark yaratıyor.

Çok fark yaratmaz ama oynarken tam güç kasanın tam performans ile çalışmasını sağlar. Bu da az da olsa FPS artışına sebep olur. Ve bu özellik cihazın daha fazla enerji harcamasına neden olur? Yani elektrik faturasına çok çok az da olsa artış yaşatır ve yine ömrünü çok az kısaltır. Yani senin seçimin ama yani pek bir fark yok bnce.

Dıcaklık değerleri nasıl olur onu da sormuştum.

Bilgisayarınızla alakalı bir durum o biraz. Kimi PC performans moduna alınca fanları çok daha hızlı çalışıyor gürültülü ve performanslı oluyor ama sıcaklık çok yüksek olmuyor. kimisinde performans modunda PC de yeterince fan olmadığı için daha çok ısınıyor. Bilgisayarınızda kaç fan olduğu, ne kadar hızlı dönebildikleri, işlemci ekran kartının oradaki soğutma bloğunun nasıl olduğu önemli faktörler.

Yeni konular

Geri
Yukarı