Çözüldü Güç tuşuna basınca bilgisayar hemen kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sins'i

Hectopat
Geçenlerde sistemi güçlendirme amacıyla Foxconn G41MXE anakartım için Xeon X5460 işlemci aldım ve o işlemci çok güç tüketiyor diye 600W 80+ Gold sertifikalı güç kaynağı da aldım.

Güç kaynağı ile hiç tecrübem olmadı ama geçen sene, DVD sürücü ve hard disk dışında tüm kabloları ne varsa anakart dahil anakarttan söküp, temizleyip, geri takmıştım ve sorunsuz çalışmıştı. O günden bugüne kadar hala da çalışıyordu.

Gel gelelim bugüne. Güç kaynağı da gelince, içimdeki büyük bir özgüvenle tüm sistem parçalarını söktüm. Ne varsa! Geldik eski güç kaynağına (230W).onu da dökmeyi başardım. (ilk basta çok karışık gelmişti)

Neyse saadete geleyim. Tüm kasa bomboş olduktan sonra dizdim tüm parçaları kabloları da doğru taktığımdan eminim! (eski PSU'dan tek farkı 6+2pinler ve çok fazla ek kablo olması). Power LED, reset SW gibi pinleri de 4 5 kez taktım.

Neyse tüm sistem parçaları tamamlandı o düğmeye umutla bastım, kasanın mavi ışığı yandı direkt kapandı. (normalde, dundun diye bi' ses çıkıp fanlar çalışıyordu)

Belirtmem gerekenler:
PSU model: Hightower 80+ Gold 600W PSU.

Kasayı sökmeden önce 3-4 kez BIOS güncelleme işine giriştim. Güncellerken yeniden başlatıyordum, yavaş da olsa açılmıştı.

Her kasayı açtığımda işlemci fanının ayağını illa kırarım. 2018'de 1 kez kırdım 3 tane ile idare ettim. En son da 1 tane kırdım. Bu güne kadar iki ayakla gayet iyi idare ettik. (bugün kardeşim CoD oynarken 60 derece sıcaklığı vardı). Ve bugün bir tane daha kırdım. Kasayı mecbur yan çalıştırdım fan sabit dursun diye.

Biraz sağda solda çözüm aradım RAM'leri çıkar dediler tüm RAM'leri çıkardım sorun gene aynı.

Düğmeye basınca mavi ışık yanıp kapanıyor. Bir daha basarsam olmuyor. Anca fişi çekip takarsam oluyor.

Son olarak, PSU bozuk diyenleri de duydum da, yeni aldığım için pek inanasım gelmiyor buna.

Buraya kadar okuyup, zaman ayıran herkese teşekkür ederim. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.
Düzeltme: Marka HighPower arkadaşlar.

Bir de bu PSU kutusundan sticker gibi birşey çıktı, bir işe yarıyor mu?

Son düzenleme:
Çözüm
Eski PSU'yu takınca çalışıyor mu?

Onu bugün deneyeceğim.
Eski PSU sistemi sökmeden önce çalışıyordu bu da aynısını yaptı. Anakart GG
Güncelleme:

Sorun anakartta evet ama tam manasıyla değil. Uzay Montajı yaptım. Önce işlemci fanını takıp sadece anakarta güç verdim. İşlemci fanını da taktım güç geliyor mu diye. Fan çalıştı. Sonra teker teker her şeyi taktım. Sorun BIOS pilinin yanındaki System Fan'daydi. Orayı tetikletsem de, fan da taksam nafile. Ama Windows'a giriyor :D
Güncelleme: CPU FAN ile SYS_FAN kablolarının yerini değiştirdim. İkisi de çalıştı. Sonra normal yaptım. Gene çalışti.
Eski PSU'yu takınca çalışıyor mu?

Onu bugün deneyeceğim.
Güncelleme:

Sorun anakartta evet ama tam manasıyla değil. Uzay Montajı yaptım. Önce işlemci fanını takıp sadece anakarta güç verdim. İşlemci fanını da taktım güç geliyor mu diye. Fan çalıştı. Sonra teker teker her şeyi taktım. Sorun BIOS pilinin yanındaki System Fan'daydi. Orayı tetikletsem de, fan da taksam nafile. Ama Windows'a giriyor :D
Güncelleme: CPU FAN ile SYS_FAN kablolarının yerini değiştirdim. İkisi de çalıştı. Sonra normal yaptım. Gene çalışti.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Onu bugün deneyeceğim.
Güncelleme:

İyi ki çözümü söylemişsin 3 gündür acamıyordum yeni topladiğim PC'yi, senin sayende açıldı. Umarım başkaları da görür konuyu.

Geri
Yukarı