Çözüldü Güçten çekince RAM MHz'si düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

neolsunismim

Hectopat
Katılım
7 Nisan 2018
Mesajlar
397
Çözümler
1
Merhabalar, sistemi açarken BIOS'a girip XMP ile RAM'lerimi 3000MHz'ye alıyorum. Daha sonra kullanıyorum ve bilgisayarı güçten çektikten sonra açtığımda otomatik olarak 2133MHz'ye düşüyor. Her bilgisayar elektrikten kesildiğinde BIOS'a girip bu ayarı yapmak zorunda kalıyorum. Çözümü var mıdır? Bir de bu sıralar PC açılırken 'scanning C' gibi uyarılar çıkıyor yani kontrol ettiğine dair.
 
Çözüm
Usta BIOS pili ölmüş anlaşılan, o yüzden enerji kesilince anakart kendini resetliyor. Ayarları hafızasında tutmuyor.
BIOS pilini değiştirirsen çözülür.

UluErdem25

Decipat
Katılım
7 Ocak 2021
Mesajlar
1.005
Çözümler
5
Yer
Ofis
Bu pilden bahsediyoruz, bilgisayar kapalı iken CMOS hafızasını (biosta yaptığın değişiklikler ve saat) depolar. Tanımlamada yanlışım olabilir ancak bu pili değiştirdikten sonra sorunun çözülecektir.

1638404300675.png
 

Toxpox

Hectopat
Katılım
24 Haziran 2015
Mesajlar
193
Makaleler
1
Çözümler
6
Benim anakartta bios pili yok ama sıfırlanmıyor. Bu nasıl oluyor? Hem neden bios pili ile koruyor? Cihaza depolasın.
İlk dediğin nasıl oluyor bilmiyorum ama BIOS pili bir şeyi korumuyor. BIOS'un dosyalarını tutan çipe güç veriyor ve böylelikle o veriler içeride tutuluyor.
"Cihazda depolansın" dediğin şey depolama birimleri (SSD,HDD vb.) ise sadece BIOS ayarları değil direk kendisi de o çipin içinde. Eğer depolamalarda saklanacak olsaydı o dosyanın uzantısı değiştirmen bile bilgisayarın açılmamasına sebep olurdu.
 
Artı -2 Eksi

0x0

Kilopat
Katılım
3 Aralık 2017
Mesajlar
1.470
Çözümler
25
Yer
Mersin
Benim anakartta bios pili yok ama sıfırlanmıyor. Bu nasıl oluyor? Hem neden bios pili ile koruyor? Cihaza depolasın.
Buna benzer bir olay RAM'lerde de var, RAM'lere giden elektrik kesildiği anda içlerinde tutulan veri silinir. Muhtemelen CMOS pili de aynı şekilde anakartın BIOS ayarlarının tutulduğu belleğe PSU'dan elektrik gelmediği süre boyunca enerji sağlıyor ve CMOS pilinin bitmesi bu elektrik kesintisi sonrası bu enerjinin sağlanaması ve ayarların bellekten silinip varsayılana dönmesine neden olur. Cihazda depolama neye göre, SSD ve HDD'de ise bu güvenlik açığı gibi sıkıntılara neden olabilir, örneğin bilgisayarınıza bulaşan bir virüs SSD'nizde tutulan BIOS ayarlarından Secure Boot'u kapatır ve ardından sisteme rootkit enjekte eder, şuanki depolama şekli oldukça iyi aslında hem anakart ayarlarını bozduysanız CMOS pilini çıkartıp takarak hızlıca sıfırlamanızı sağlıyor, HDD veya SSD'de tutulsaydı ekstradan uğraşırdık.
 

Çağlar0707

Kilopat
Katılım
22 Ağustos 2016
Mesajlar
921
Çözümler
16
Yer
Antalya
Genelde bioslar ayarları kendi belleğinde kaydeder. Bu yüzden pil güç sağlayamazsa bios yapılan ayarları unutur. Belleklerde veri fiziksel bir yere kaydedilmek yerine transistör ve sığaçlardan oluşan hafıza devrelerinde (latch / flip flop) saklandığı için elektrik kesintisinde bu devrelerin durumu doğal haline geri döneceğinden bellekler elektrik kesilince içindeki bilgileri unutacaktır.

Bios pilinin bittiğinden emin olabilmek için başka ayarları da değiştirin. Bakalım güçten çekince onları da unutuyor mu?
 
Yukarı