Çözüldü Güçten çekince RAM MHz'si düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

neolsunismim

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, sistemi açarken BIOS'a girip XMP ile RAM'lerimi 3000MHz'ye alıyorum. Daha sonra kullanıyorum ve bilgisayarı güçten çektikten sonra açtığımda otomatik olarak 2133MHz'ye düşüyor. Her bilgisayar elektrikten kesildiğinde BIOS'a girip bu ayarı yapmak zorunda kalıyorum. Çözümü var mıdır? Bir de bu sıralar PC açılırken 'scanning C' gibi uyarılar çıkıyor yani kontrol ettiğine dair.

Çözüm
Usta BIOS pili ölmüş anlaşılan, o yüzden enerji kesilince anakart kendini resetliyor. Ayarları hafızasında tutmuyor.
BIOS pilini değiştirirsen çözülür.
Bu pilden bahsediyoruz, bilgisayar kapalı iken CMOS hafızasını (biosta yaptığın değişiklikler ve saat) depolar. Tanımlamada yanlışım olabilir ancak bu pili değiştirdikten sonra sorunun çözülecektir.

1638404300675.png

Benim anakartta bios pili yok ama sıfırlanmıyor. Bu nasıl oluyor? Hem neden bios pili ile koruyor? Cihaza depolasın.
Buna benzer bir olay RAM'lerde de var, RAM'lere giden elektrik kesildiği anda içlerinde tutulan veri silinir. Muhtemelen CMOS pili de aynı şekilde anakartın BIOS ayarlarının tutulduğu belleğe PSU'dan elektrik gelmediği süre boyunca enerji sağlıyor ve CMOS pilinin bitmesi bu elektrik kesintisi sonrası bu enerjinin sağlanaması ve ayarların bellekten silinip varsayılana dönmesine neden olur. Cihazda depolama neye göre, SSD ve HDD'de ise bu güvenlik açığı gibi sıkıntılara neden olabilir, örneğin bilgisayarınıza bulaşan bir virüs SSD'nizde tutulan BIOS ayarlarından Secure Boot'u kapatır ve ardından sisteme rootkit enjekte eder, şuanki depolama şekli oldukça iyi aslında hem anakart ayarlarını bozduysanız CMOS pilini çıkartıp takarak hızlıca sıfırlamanızı sağlıyor, HDD veya SSD'de tutulsaydı ekstradan uğraşırdık.

Genelde bioslar ayarları kendi belleğinde kaydeder. Bu yüzden pil güç sağlayamazsa bios yapılan ayarları unutur. Belleklerde veri fiziksel bir yere kaydedilmek yerine transistör ve sığaçlardan oluşan hafıza devrelerinde (latch / flip flop) saklandığı için elektrik kesintisinde bu devrelerin durumu doğal haline geri döneceğinden bellekler elektrik kesilince içindeki bilgileri unutacaktır.

Bios pilinin bittiğinden emin olabilmek için başka ayarları da değiştirin. Bakalım güçten çekince onları da unutuyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı