Gücünü usb'den alan notebook soğutucunun bilgisayara zararı var mı?

mert hg

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bugün bir notebook soğutucusu aldım ama gücünü notebooktan alıyor. Bu zararlı mı ? Bazı forumlarda gücünü notebooktan alan soğutucuların anakartın işlevini bozar falan diyorlar. Bu ne kadar doğru ? Yada usb çıkışlı sarj aletim var, ona bağlayıp prize taksam yine zararlı olur mu ? Cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Leptop soğutucusu piyasasına hakim olan markaların ürünleri zaten hep 5V DC ile çalışır.
Belirli markaların dışına çıkmadığın sürece sıkıntı yaşamazsın
Cooler Master - Thermale Thake - Xigmatek - Zalman gibi markaları tercih edebilirsin.

Soğutucunun usb'den aldığı güç usb standarlarını aşmaması gerekli. Eğer aşan bir güç istiyorsa takılmaması iyi olur.
Gücünü 5V'dan yüksek istiyorsa kısa devre yapabilir ve anakarta zararı olur.
5V den yüksek isteyen bir soğutucu takılınca anakarta zarar vereceğini sanmıyorum. Zaten 5V den daha fazla güç isteyen yoktur soğutucu yoktur heralde. Bunu şöyle düşünebilirsin. 12V ile çalışan bir ampule iki tane 1.5 voltluk pil takarsın. Çok az ışıtır ama ampule zarar vermez.

Son düzenleme:
Soğutucunun usb'den aldığı güç usb standarlarını aşmaması gerekli. Eğer aşan bir güç istiyorsa takılmaması iyi olur.
Gücünü 5V'dan yüksek istiyorsa kısa devre yapabilir ve anakarta zararı olur.

Standardı aşsa dahi 5V'dan daha yüksek bir gerilim çekemez. Verebileceği voltaj ve akım değerleri sınırlıdır. Standardı akım yönünde aşabilir, USB akımı karşılayamadığı durumda USB cihazında çalışmama veya düzensiz çalışma gibi sorunlar olur.
Yani anakartla alakası olmayan durumlar bunlar.

Kalitesiz ürünlerden bahsediyorum arkadaşlar boşuna standartı aşmayan ürün demedim yazıda. 5V yukarısında isteyen veya bağlantı problemleri olan usb bağlantılarında ısınma meydana gelir. Kısa devre sonucu bağlı olduğu usb kontrolünü de sağlayan chipsete zarar verir. Bunu mavi ekran ile belli eder. Şimdi usb'den kısa devre olmaz demeyin, o yöne doğru gidiyor çünkü dediklerinize bakılırsa.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı