Güncel oyunlar için sistem önerisi

Bütçe
Herhangi bir fiyat limitim yok. Zaten parça parça taksitle alıyorum.

byburcx

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar selamlar, ben byburcx. Gerek YouTube gerekse forumda oldukça sıkı takipçilerdendim, üye olarak bunu taçlandırdım.

Güzel güçlü bir bilgisayar toplamak ve uzun yıllar kullanmak istiyorum. Şu an kullanmakta olduğum sistemi 2007 yılında almıştık ve hala kullanmaya devam ediyorum. O zamanlar 512MB ekran kartım var, 2 GB RAM'im var deyince herkes şaşırarak bakardı zamanının efsane bilgisayarıydı. Tabi teknolojiye yenik düştü. Artık miladını doldurduğunu düşünüyorum çünkü neredeyse işlem yapılamayacak duruma geldi.

Bir süredir yeni bir bilgisayar toplama konusunda uzun metrajlı film gibi bir yola çıkma hedefim vardı ve yaklaşık 2 ay önce hayallerimde ki bilgisayarı toplayabilmek için maaşımdan arttırdığım paralarla bu işe giriştim. Fakat bazı teknik konularda tereddütler yaşadığımdan fikirlerinize ihtiyaç duydum.

Çok uzatmadan hızlıca konuya girmek istiyorum.

2 ay önce bu işe ilk olarak anakart alarak start verdim. Almış olduğum anakart: ASUS ROG STRIX X570E-GAMING Wi-Fi - 2490TL'ye anlık indirim yakaladım ve aldım. Ben sipariş ettikten 2 dakika sonra 2760TL'ye çıkmıştı.

Anakartı aldıktan sonra üzerinde ki soketlere yavaş yavaş parçalarını doldurmaya karar verdim ve M.2 SSD ile başladım. 1 ay önce güzel bir indirim yakaladım ve M.2 SSD aldım: Samsung 980 Pro 500GB 6900MB-5000MB/S NVMe M.2 SSD - 1093TL'ye gene bir indirim yakaladım, ben aldıktan 1 saat sonra stok bitti ve fiyatı 1299TL'ye çıktı.

Buraya kadar hiçbir sıkıntım yoktu fakat bundan sonra ki teknik detayların içinde kayboldum. Ben hem oyun hem de video işleriyle fazlasıyla uğraşan teknolojiye oldukça meraklı sırf acaba yeni ürünler gelmiş mi diye ayda en az 3-4 defa teknoloji mağazalarını gezen ama asla acele etmeyen en uygun fiyatı günlerce kovalayan araştıran sonra alan biriyim.

Yaklaşık 1 aydır internette işlemci ve RAM konularında araştırma yapıyorum. Anakartımın kaldırabileceği özelliklerini çok iyi biliyorum fakat forumlarda ki bilgi kirliliği sebebiyle bu işlerde kendimi yetkin görmediğimden işin erbabı yöneticilerden üyelerden fikir bekliyorum.

RGB RAM almak istiyorum G.Skill (2x16) 32 4000MHz RAM'lerini buldum. Fakat çoğu forumda farklı üyelerin açmış olduğu konuların neredeyse tamamına onlar CL18 bunun yerine 3600MHz al bunlar CL16, daha iyi gibi vb. yorumlar yapılmış. CL16-18 nedir diye baktığımda gecikme değeri olduğunu anladım. Benim almayı düşündüğüm 4000MHz frekanslı RAM nasıl 3600'den kötü olabilir? Hadi her şeyi geçtim madem kötü neden 4000MHz olanı neden daha pahalıya satıyorlar? Burada bir Bit yeniği yok mu?

İşlemci almak istiyorum. Gözüme kestirdiğim Ryzen 9 3900X, forumlara bakıyorum gene farklı üyelerin yorumlarından bazıları; hayır onu alma Ryzen 5 5600X hepsini tokatlıyor, hayır bunu alma Ryzen 7 3700X al o hepsine vurup geçiyor gibi çocukça, akla mantığa aykırı, herhangi teknik bir bilginin olmadığı yorumlar okuyorum ve artık sıkıldım.

Arkadaşlar yukarıda yazdıklarımdan anlamışsınızdır. Benim parayla herhangi bir derdim problemim yok. Ben bu yola parça parça elime para geçtikçe taksit taksit alım yaparım düşüncesiyle çıktım. Ben bu bilgisayarı hemen toplamalıyım diye yola çıkmadım. Gerekirse 1 yıl tüm parçaları temin edebilmek için beklerim indirim kovalarım parça parça alırım diye çıktım ve 2 ay şimdiden geçti elimde daha 2 parça var.

Rica ediyorum beni şu bilgi karmaşasından kurtarın. Almış olduğum anakarta göre almam gereken en iyi en uyumlu parçaları sebepleriyle birlikte şu konunun altına mesaj olarak yazın.

PUBG Steam, Battlefield 5 ve nice güncel oyunları oynamak hayalim, arkadaşlarımın bilgisayarlarında görüyorum özeniyorum. Video çözümleme, düzenleme işleriyle kendi çapımda ilgileniyorum uğraşıyorum kasma donma istemiyorum. Şimdiye kadar almış olduğum 2 parçaya %100 uyum gösterecek RAM ve işlemci bakıyorum. ASUS ROG STRIX serisi ile birebir uyumlu olursa çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür ediyor, yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci almak istiyorum. Gözüme kestirdiğim Ryzen 9 3900X, forumlara bakıyorum gene farklı üyelerin yorumlarından bazıları; hayır onu alma Ryzen 5 5600X hepsini tokatlıyor, hayır bunu alma Ryzen 7 3700X al o hepsine vurup geçiyor gibi çocukça, akla mantığa aykırı, herhangi teknik bir bilginin olmadığı yorumlar okuyorum ve artık sıkıldım.

Tamamını okuyamadım.
Amacınız nedir acaba sadece oyun ise çok daha ucuza Ryzen 7 5800X isimli işlemcisi işini çok rahatça görür.

RGB RAM almak istiyorum G.Skill (2x16) 32 4000MHz RAM'lerini buldum. Fakat çoğu forumda farklı üyelerin açmış olduğu konuların neredeyse tamamına onlar CL18 bunun yerine 3600MHz al bunlar CL16, daha iyi gibi vb. yorumlar yapılmış. CL16-18 nedir diye baktığımda gecikme değeri olduğunu anladım. Benim almayı düşündüğüm 4000MHz frekanslı RAM nasıl 3600'den kötü olabilir? Hadi her şeyi geçtim madem kötü neden 4000MHz olanı neden daha pahalıya satıyorlar? Burada bir Bit yeniği yok mu?

Aynı konu 3200 MHz CL16 vs 3600 MHz CL18 olarak bulunmakta ve bir sitede gördüğüm formüle göre hesapladığımda eşit çıkmışlardı. 3600 MHz CL18 RAM ise daha pahalı. Tahminime göre ise 4000 MHz CL18 3600 MHz CL16 RAM'lerden ikisi de yakın performansta olacak. Benim de tavsiyem 3600 MHz CL16 olur sonuçta daha ucuz.
Ekran kartı olarak stoklar çok azaldı ama yine de RX 6900 XT ekran kartı mınıng işinde mantıksız olduğu için çok satılmadı.

Son düzenleme:
Tamamını okuyamadım.
Amacınız nedir acaba sadece oyun ise çok daha ucuza Ryzen 7 5800X isimli işlemcisi işini çok rahatça görür.

Aynı konu 3200 MHz CL16 vs 3600 MHz CL18 olarak bulunmakta ve bir sitede gördüğüm formüle göre hesapladığımda eşit çıkmışlardı. 3600 MHz CL18 RAM ise daha pahalı. Tahminime göre ise 4000 MHz CL18 3600 MHz CL16 RAM'lerden ikisi de yakın performansta olacak. Benim de tavsiyem 3600 MHz CL16 olur sonuçta daha ucuz.
Hem oyun hem de video düzenleme işleri için araştırma içerisindeyim. Fakat sürekli ikiye ayırıyorlar bu işleri. Yani bi bilgisayar hem oyun oynayıp hem render işlemi yapamaz mı?

Ram konusunda da bir arkadaş Ryzen işlemciler ne kadar yüksek ram frekansı varsa ona göre çok performans verir. Anakartın 4400MHZ kadar destekliyor. 4000MHZ olan elbette performansını olumlu etkiler yazmış. Şu ram işini biraz daha araştırıp hiç olmadı Ryzen 7 5800X ile GSkill 2x16 32 GB 4000MHZ CL18 siparişlerini vereyim. 1 aydır parça araştırıyorum acaba hangisi olmalı diye.

RAM konusunda da bir arkadaş Ryzen işlemciler ne kadar yüksek RAM frekansı varsa ona göre çok performans verir. Anakartın 4400MHz kadar destekliyor. 4000MHz olan elbette performansını olumlu etkiler yazmış. Şu RAM işini biraz daha araştırıp hiç olmadı Ryzen 7 5800X ile G.Skill 2x16 32 GB 4000MHz CL18 siparişlerini vereyim. 1 aydır parça araştırıyorum acaba hangisi olmalı diye.

Evet hocam ama CL değeri de etkiliyor onu söyleyeyim OC ile o değeri düşürebilirsiniz zaten.
Soğutucu olarak bilgili değilim benim beğendim SilverStone PF240 var.

Geri
Yukarı