Güncellik takıntısı nasıl geçer?

Mike_Wazowski

Kilopat
Yer
Philadelphia
Arkadaşlar benim çok kötü bir alışkanlığım var. Bu beni çok rahatsız ediyor. Her şeyin en yenisini en güncelini almak istiyorum. Bu beni ve ailemi maddi açıdan çok kötü etkiliyor. Örneğin PS4 sahibiyim ve PS5 çıktı diye hemen onu almak istiyorum. Bu ay ihtiyacım olmayan şeylere tam 2000 TL üstünde para harcamışım kendimi kontrol edemiyorum. Bu sadece teknolojik bir üründe de değil her şey de durum böyle. Psikolojik açıdan çökmek üzereyim nasıl atlatabilirim bunu.

Ben de benzerini yaşadım bir dönem. Paran yokmuş ve gerçekten durumunuz yokmuş gibi düşün kendini frenle bir şekilde. Eskiden ne tarz bileşenler kullanıyordun bilmiyorum ama ben durumumuz çok iyi olduğu halde 9 sene külüstür PC kullandım Knight ve LoL dışında oyun oynatmıyordu. LoL'de de 25-30 FPS anca oynuyordum. HD 6350 vardı işte. Sonra her şeyin en iyisini aldım aradan 1 sene geçti en iyisinin güncel versiyonları çıktı, normalde alacaktım ve PC başında yaptıklarımı düşündüm. İhtiyacım gerçekten yoksa neden alayım ki? Bu şekilde kendimi dizginliyorum.

Ben de benzerini yaşadım bir dönem. Paran yokmuş ve gerçekten durumunuz yokmuş gibi düşün kendini frenle bir şekilde. Eskiden ne tarz bileşenler kullanıyordun bilmiyorum ama ben durumumuz çok iyi olduğu halde 9 sene külüstür PC kullandım Knight ve LoL dışında oyun oynatmıyordu. LoL'de de 25-30 FPS anca oynuyordum. HD 6350 vardı işte. Sonra her şeyin en iyisini aldım aradan 1 sene geçti en iyisinin güncel versiyonları çıktı, normalde alacaktım ve PC başında yaptıklarımı düşündüm. İhtiyacım gerçekten yoksa neden alayım ki? Bu şekilde kendimi dizginliyorum.
Şu an iyi bir sisteme de sahibim ve ben bu sistemi sürekli güncel tutmak istiyorum. B450 anakartım var fakat b550 çıktı diye öyle eskimiş ve kötü bir şekilde düşünüyorum aşırı kötü olmaya başladım.

Şu an iyi bir sisteme de sahibim ve ben bu sistemi sürekli güncel tutmak istiyorum. B450 anakartım var fakat b550 çıktı diye öyle eskimiş ve kötü bir şekilde düşünüyorum aşırı kötü olmaya başladım.
İşte bundan bahsediyorum elindeki eskimedi aslında :). Yeni versiyonun çıkmış olması elindekini eskitmez, elindeki kullanılmayacak hale geldiği zaman ve yetersiz geldiği zaman eskir. X570 anakart ve Ryzen 9 3900x var bende de o yazımda bahsettiğim Ryzen 9 5900x almaktı ve almaktan vazgeçtim son anda. Vazgeçerken çok zorlandım ama başardım ve şu an almak istemiyorum. Çünkü gerçekten elimdeki yetiyor. İsterse kat kat iyileri çıksın benim ihtiyacımı bu karşılıyor ve kendim için kullanıyorum bunu bir başkası için değil, böyle düşün. Aynı hayatı yaşayış şeklin gibi yap. Nasıl kendi kararlarını kendin verdiysen atıyorum ben lisede okulu bırakmıştım aileme karşı gelip kendi hayatımı kendim yaşayacağımı bildiğim için ona göre kendi isteklerim doğrultusunda kararlarım oldu. Ürün konusunda da böyle düşünmek gerek, en iyisi en güzeli en pahalısını almak mesele değil ihtiyacın ve isteklerin ne önemli olan bu. 2080 S var 3000 serisi çıktı hadi herkes 3000 almalı kat kat daha iyi falan, yok öyle bir dünya :). Gözünü boyamalarına izin verme yani. Elindeki yettiği sürece kendini dizginlemen gerek.

Hocam bu işin sonu yok, teknoloji her saniye gelişmeye devam ediyor. Ayak uyduracağım diye kendi hayatınızı heba ediyorsunuz. Şöyle düşünün, B550 anakart çıkmasaydı normal bir şekilde B450 kullanmaya devam edecektiniz ve hiçbir şey olmayacaktı. Yani hocam sizde zamanında B450 anakartı en yenisi diye aldınız şimdi ne değişti anlatabildim mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı