Günde 5-6 litre su içmenin zararı olur mu?

• Konuyu başlatan Bruz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 41
  • Görüntüleme 4B
Çok fazla. Ben 1 haftada bitiriyorum 5 litreyi. 2-3 ideal.

1 Haftada 5 litre eğer hergün su içeren yiyecek ve içecekler tüketmiyorsan çok az.

5-6 litre fazla. Günde 6 litre su içmek su zehirlenmesine sebep olabiliyor. Tabii hangi süre içinde içildiği ve kişinin kilosu da önemli. Sınır 6 litre yani. Üstelik metabolizmanın dengesini bozmaya sebep oluyor. Böbreklerin sürekli çalışması demek sürekli motoru çalışan bir arabanın motorunun ısınması demek gibi bir şey. Ve bir süre sonra bu dengesizlik yaratıyor. Her şey dozunda güzel. Ayriyeten yararlı bir yazı: Su Zehirlenmesi: Fazla Su İçmek Zararlı mı? - Evrim Ağacı.

Günde 6 litre değil 8 litre yazıyor yazıda. Ve en önemlisi kısa sürede içmek. Yoksa günde 6-8 litre su içmenin su zehirlenmesi yapma ihtimali çok düşük. (Su dışında su içeren başka şeylerde yenirse falan artar ihtimal)

Doktora gidersem tek diyeceği su içmeyi azaltın demek olacak. Özellikle bu günlerde sırf bunun için doktora gidemem. Malum korona.

Hayır. Hiçbir hekim bu şekilde yapmaz. En azından gerekli kontrolleri ve kan testlerini yapar. Fiziksel olduğu gibi psikolojik bile olabilir. İçilen miktar çok fazla çünkü.

Kilonuza bağlı olarak hiçbir şey olmaz kafanıza takmayın. Ben 21 yaşında 1.78 ve 80 kiloyum spor yapıyorum bazen 10litreyi buluyor. Spor salonunda bi abi var 2metre boyunda 190 kilo ve günde 30 litre su içiyor şaka değil

Aşırı sağlıksız bir durum. Tek başına dayanıklılık değil güç gerektiren spor salonu sporları, (başta ağırlık) koşu yüzme gibi dayanıklılık arttıran sporlarla birlikte yapılmadığında zaten başlı başına kalbi kötü anlamda büyütür ve zararlıdır. Hatta çoğu zaman her doktor bir konuda farklı fikir belirtip kafamızı karıştırsada, hemfikir oldukları ender konulardan biridir. :)

Son olarak oldukça ilginçtir ki; Dayanıklılık veya güç gerektiren sporları profesyonel olarak yapanların büyük kısmı, kariyerlerinin sonunda, orta yaşa geldiklerinde büyük ve çok ciddi sağlık sorunları yaşıyorlar. Özellikle bu durumdan dolay ağrı kesici bağımlılığı çok yaygın. Bu bana spor sağlıktır görüşüne çelişkili gelsede, aslında yine "herşeyin kararı" durumu. Sporu amatör olarak yapacaksın yani :) Tamam işleyen demir ışıldar "motor çalışmalı" ama yüksek devirde 200.000 km yapan motorda yağ yakar, yatak sarar, kol çıkarır, biter yani...

Selamlar herkese. Metabolizma yahut çok sevdiğim için günde yaklaşık 5-6 litreye yakın su içiyorum. Bunun bir zararı olabilir mi?
Hocam günlük su ihtiyacınız aktivite düzeyiniz , kilonuz-boyunuz ve yaşınıza göre değişmektedir. Örneğin tuna tavus adlı powerliftarcı şartlara gore 20 kadar su içiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı