Günde kaç gram protein alınmalı?

furkan6128

Hectopat
Yer
Trabzon
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Fitness'a başlıyorum yaş 15.
Boy 1.66
Kilo 60.
Hafta içi 1 saat hafta sonu 3-4 saat gitmeyi dusunuyorum.
Günlük kaç gr protein almam lazım?
Nereleri ve nasıl çalışmalıyım?

Ortalama olarak kilonuz kadar almalısınız. Sporcular genelde kilosunun 1,5 katı kadar da alabiliyor ancak fazlası zarar. Protein tozu gibi şeylere başvurmayacaksanız kilonuz kadar almanız yeterli.

Hafta içi 1 saat hafta sonu 3-4 saat gitmeyi dusunuyorum.
Neden ki?

Sporcular için ideal miktar kütlenizin 1,5-1,6 ile çarpımı gram kadardır. Fakat özellikle definasyonda (veya normalde de o kadar alacak durumunuz varsa) 2,5 katına kadar almanın da faydası var.

Fitness da saat tutulmaz, antrenmanın ne zaman biterse o zaman bitmiştir. 1 saat doldu diye antrenmanı yarım bırakıp çıkacak mısın?

Yeni başlıyorsan, birkaç hafta full-body antrenman yapmalısın. Ondan sonra split-ppl-full body gibi seçeneklerin var orası sana kalmış. Günlük kilonun 1.5-2x kadar protein alman gerek.

Yaşın daha çok küçük bölgesel çalışmak için acele etme. Önce tüm vücut başla ve vücudunu spora adapte edene kadar uzun bir süre bu şekilde devam et sonrasında bölgesel geçme vaktinin geldiğini zaten kendin anlarsın. Protein konusuna gelince normalde anabolik büyüme için günlük ; kilo x 2-2.2 gr şeklinde hesaplanır ama senin için bu kadarına gerek yok şuan için. O yüzden kilo x 1-1,5 gr kadar alman senin için yeterli olacaktır.

Yeni konular

Geri
Yukarı