Güneş enerjisi ve madencilik

Solar enerji ve madencilik.

Öncelikle merhaba, son zamanlarda popüler bir konu olma yolunda ilerleyen güneş enerjisi ile elektrik üretiminin kripto para madenciliğine katkısını konuşmak için bu konuyu açtım.

Amacım yardımcı olmak ve yaptığım çalışmamı sizlerle paylaşarak destek olmaktır.

Kendi hakkımda kısa bir bilgi verecek olursam, bilişim sistemleri mühendisiyim ve KKTC'de önde gelen ısp firmasında ağ sistemleri destek uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yapmış olduğum bu çalışma tamamen benim belirlediğim standartlar üzerine kuruludur.

Konuya girecek olursak;

ETH madenciliği için kullandığım rig sistemim + ev içinde kullandığım elektronik eşyalarımızı kapsamaktadır. Elektrik tüketen cihazların listesi aşağıdaki gibidir;

- 5 ekran kartlı rig sistemi.
- 1 adet 24' Philips marka ısp ekran.
- 1 adet 48' LG marka TV.
- 1 adet panasonic marka telsiz ev telefonu.
- 2 adet radio link bazlı internet.
- 2 adet notebook.
- 1 adet Hikvision kayıt cihazı ve ona bağlı 4 adet IP camera.

Amaç;

- Off-Grid güneş enerjisi sistemi kurarak gündüz vakitleri güneşten yararlanmak ve elektrik tasarrufu sağlamak.
- Off-Grid güneş enerjisi sistemine bağlı jel aküler vasıtasıyla gündüz ve özellikle gece elektrik kesintilerinde sistemin sorunsuz bir şekilde belli bir süre daha çalışmasını devam ettirmeyi sağlamak.

Kullanılan sistem ürünleri;

- 6 adet trinasolar marka monokristal 450 watt güneş paneli. (seri olarak bağlanmıştır.)
- 1 adet tommatech marka 3Kva'lık off-Grid inventör. (3 giriş vardır: Şebeke elektriği, güneş enerjisi ve akü enerjisi. 1 çıkış vardır: Tüketim yapacak olan cihazların elektrik hattı.)
- 4 adet 32A'lık maxgee marka sigorta.
- 2 adet aokly marka 12v 100A'lık Deep cycle "derin döngülü" solar jel akü. (seri olarak bağlanmıştır. 24v X 100a kapasite vardır. Elektrik kesintisinde 2400 watt enerji sağlayabilir.)
- Evde ki elektronik cihazların güneş enerjisinden yararlanabilmesi için 3 ayrı oda içine çekilmiş ayrı bir elektrik hattı vardır.

Sistemin çalışma mantığı;

- Güneşin doğuşuyla enerji üretimine başlaması. Yeterli düzeyde elektrik üretimi sağlanınca tüketim yapan elektrik hattına bu enerjinin verilmesi.
- Jel akülerin olası bir güneş azlığı ile enerji üretiminin düşmesi sonucu elektrik tüketimine destek verecek olması.
- Şebeke de ki ani akım ve gerilimlere karşı invertörün bunu dengelemesi.
- Güneşin azalması ile elektrik tüketimi yapan cihazlara şebeke elektriğini otomatik yönlendirmesi.
- Akşam ve gece ani elektrik kesilmelerinde akü'lerin devreye girerek tüketim yapan cihazlara desteğin devam etmesi.

Dipnot: Kullanım yapan cihazların durumuna göre akü'lerin ne kadar destek vereceği değişmektedir. Halihazırda yaşanılan elektrik kesintisinde 635 watt tüketim yapan rig sistemi ile internet bağlantısının mevcut aküler ile sorunsuz sürdürülmesi 3 saat 25 Dk sürmüştür.

Kurulum yapılan yer ve kullanım alanı KKTC'dir.

Mahsuplaşma yolu ile solar sistem kurulmamıştır. Amacı tasaraffu evde ki bütün cihazlara ulaştırmaktır. Ayrıca Aküler UPS görevi görmektedir.

Kış aylarında hava durumuna göre 6-8 saat arası, yaz aylarında ise güneşli hava ve gündüz vaktinin uzun olması sebebi ile 12-13 saati bulan bir enerji üretimi mevcuttur.

Sonuç;

5 ekran kartlı rig sistemimin toplam tüketimi 635-645 watt arasındadır.

Bunun haricinde toplam elektrik tüketimi kullanım yapan diğer elektronik cihazlara göre değişmektedir. Bu değişkenlik 750 watt ile 850 watt arasındadır.

Panellerin konumu ve uygulanma alanına göre sonuç değişebilir.

Tasarruf;

Kış aylarında hava durumuna göre güneşin azlığı ve çokluğu etkilidir. Ortalama ayda 270 TL'lik bir elektrik tasarrufu sağlamıştır.

Yaz aylarında ise güneşin bol ve uzun süreli olması çok daha avantajlı durumdadır. Özellikle Haziran - Temmuz - Ağustos ayında 475 TL tasarruf sağlanmıştır.

Maliyet;

2021 Mayıs ayında kurulum yapılmıştır. Bu kurulumda toplam sistem için 30 bin TL masraf yapılmıştır. Dönemin dolar kuruna göre günümüzde ki fiyatlar ile çok farklıdır.

Hedef;

Uygulanabilirse güneş takip sistemi ile güneş enerjisinde mümkün olduğunca daha fazla faydalanmak ve tasarrufu arttırmak. Panel ve akü sayısında artışa gidilerek enerji üretimini arttırmak ve olası kesintilerde UPS olarak çalışma süresini arttırmak.

Yapmış olduğum bu sistem çalışması sadece bana ait değildir. Yapımında elektrik ve elektronik mühendisi arkadaşlarım da yardımcı olmuştur. Kurulumlar beraber yapılmıştır.

Dipnot: Kullandığım ETH rig sisteminde 5 ekran kartı vardır bunlar; 4X Palit RTX 2060 Super 8 GB ve 1X ASUS RTX 3060 Ti 8 GB LHR'dir. Toplam MH ise 218'dir.

Akıllarda bir soru veya bilgi kirliliği yaratacak durum varsa sormanızı ve dile getirmenizi rica ederim.

Saygılarımla.

Hocam bilgili birisini bulmuşken sorayım.
Dediğiniz gibi yüksek bir enerji sistemi kurarsak bu tarz şarj kontrol cihazına gerek kalmıyor değil mi?
Bunun işini inverter mı görüyor?

Merhaba,

Kurmuş olduğum yapı ileriye dönük bir yapıdır. Yani akü ve panel sayısı arttırılabilir bir durumda. Şarj kontrol cihazları belli bir limitten sonra tam anlamıyla verimlilik sağlamıyor maalesef. Tavsiyem, ortalama kullanım değerlerine ve hedef değerleri hesaba katarak bir cihaz bakmak. Lakin küçük bir sistem kuracaksanız (1kva'lık gibi) iyi hesap etmek gerek.

Merhaba,

Kurmuş olduğum yapı ileriye dönük bir yapıdır. Yani akü ve panel sayısı arttırılabilir bir durumda. Şarj kontrol cihazları belli bir limitten sonra tam anlamıyla verimlilik sağlamıyor maalesef. Tavsiyem, ortalama kullanım değerlerine ve hedef değerleri hesaba katmanız.

Yani regülatörün yaptığı işi Of Grid İnverter yapıyor değil mi?

Düzenleme ve eklenti;

Yakın zaman içerisinde Solar Enerjiden faydalanmasını istediğim cihazları sisteme dahil ettim.

Bunlar;

- 2171 JEB Arçelik Derin Dondurucu (Eski: A++ / Yeni: E) **Yıl da 241KvW tüketim.**
- Evde kullanılan bütün aydınlatma sistemi. (Ampül, Florasan vs)

Yakın zaman da ev içerisine basınçlı su pompalayan Hidrofor ve motoru üzerinde değişiklik yapıldıktan sonra onu da sisteme dahil edeceğim.

Akü kapasitesini 24v x 100A (2400 watt)'dan 24v x 200A (4800 watt)'a çıkaracağım.

Panellerin toplam üretim kapasitesi 2700 Watt (6 x 450 watt), duruma göre bunu 3150'ye çıkarabilirim.

İlgisi ve olan merak eden arkadaşlar için sonuçları belli bir zaman sonra paylaşacağım.
Güncel ve son durum;

- Kullanmış olduğum 3kva off-Grid tommatech marka inverter yerine sako marka 3.5kva off-Grid inverter kullanmaya başladım.

- 5 kartlık mining sistem yerine an itibati ile 9 kartlık bir kazım yapan sistem mevcuttur.

- Toplam mining için tüketilen elektrik 1.15 kva (1150 watt ) tır.

- Toplam kapasitenin sadece %35-38'ini kullnarak gündüz güneşten 9 saat, güneş azalınca ise 2-3 saat hyprid olarak fayda sağlanmaktadır. Gece elektrik kesintisi ile var olan jel aküler ile 1 saat+ süre Online durabilmektedir.

Not: ETH'nin 13/06/2022 tarihi ve 10:22 saat'ine göre değeri 1.335 $'dır elektrik masraflarının belli bir kısmını (neredeyse yarısını) güneşten kurtarabildiğimiz için hâlen daha kâr bırakabilmektedir.

**Güneşten daha fazla yararlanabilmek için Güneş takip sistemi araştırması devam etmektedir.**

Saygılarımla.
Düzenleme ve eklenti;

Yakın zaman içerisinde Solar Enerjiden faydalanmasını istediğim cihazları sisteme dahil ettim.

Bunlar;

- 2171 JEB Arçelik Derin Dondurucu (Eski: A++ / Yeni: E) **Yıl da 241KvW tüketim.**

Yakın zaman da ev içerisine basınçlı su pompalayan Hidrofor ve motoru üzerinde değişiklik yapıldıktan sonra onu da sisteme dahil edeceğim.

Akü kapasitesini 24v x 100A (2400 watt)'dan 24v x 200A (4800 watt)'a çıkaracağım.

Panellerin toplam üretim kapasitesi 2700 Watt (6 x 450 watt), duruma göre bunu 3150'ye çıkarabilirim.

İlgisi ve olan merak eden arkadaşlar için sonuçları belli bir zaman sonra paylaşacağım.
Güncel ve son durum;

- Kullanmış olduğum 3kva off-Grid tommatech marka inverter yerine sako marka 3.5kva off-Grid inverter kullanmaya başladım.

- 5 kartlık mining sistem yerine an itibati ile 9 kartlık bir kazım yapan sistem mevcuttur.

- Toplam mining için tüketilen elektrik 1.15 kva (1150 watt ) tır.

- Toplam kapasitenin sadece %35-38'ini kullnarak gündüz güneşten 9 saat, güneş azalınca ise 2-3 saat hyprid olarak fayda sağlanmaktadır. Gece elektrik kesintisi ile var olan jel aküler ile 1 saat+ süre Online durabilmektedir.

Not: ETH'nin 13/06/2022 tarihi ve 10:22 saat'ine göre değeri 1.335 $'dır elektrik masraflarının belli bir kısmını (neredeyse yarısını) güneşten kurtarabildiğimiz için hâlen daha kâr bırakabilmektedir.

**Güneşten daha fazla yararlanabilmek için Güneş takip sistemi araştırması devam etmektedir.**

Saygılarımla.
Düzenleme ve eklenti;

Bunlar;

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı