Güneş enerjisiyle telefon şarjı

Ahmet Çavdar

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Aspire A715-75G - İ5 10300H 2.5 GHz Turbo 4.5 GHZ - Intel UHD Graphics & GTX 1650 - 16 GB 2933 MHz

Asus TUF Gaming FX-505DT BQ180T - R5 3550H 2.1 GHz Turbo 3.7 GHz - Vega 8 & GTX 1650 - 16 GB 2400 MHz
Meslek
Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi
Arkadaşlar şimdi küçük bir güneş paneli var elimde, bununla telefonu şarj etmek için bir düzenek düşünüyorum. Bu düzenekte paneli boş zamanımda güneşe bırakıp bir bataryayı şarj edeceğim ve ihtiyaç duyduğumda bir anahtar ile şarj olmayı kapatarak veya duruma göre kapatmadan telefonumu şarj etmek istiyorum.

Direkt USB çıkışı yerine arada batarya kullanmak istememin sebebi bataryanın Volt konusunda daha stabil olacağını düşünmem ve de üretilen elektriği depo edebilecek olması. Anahtar ise batarya şarj olurken onu kullanarak ömrünü kısaltmamak, ama lazım olduğunda da şarj esnasında kullanabilmek için.

Şimdi, bu sistem için öyle telefon bataryası değil de powerbank içinde bulunan bataryalardan kullanmak istiyorum. Ancak nerelerde bulurum, internette adı ne diye geçiyor onu bilmiyorum. Batarya yazdığımda musluk bataryası ya da telefon bataryası çıkıyor.

Pil yazınca da şarjlı piller falan çıkıyor ama istediğim onlar değil, yukarıda bahsettiğim bataryalardan istiyorum. Nerede bulurum, internette nasıl aratabilirim? Bu sistem için tavsiyeniz varsa onlara da açığım. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Hocam tam olarak bu pillerden arıyordum işte. Bunlar ne diye geçiyor, çeşitlerini nasıl bulabilirim?
Hocam teknolojisi Li-ion dur. Sadece mAh değerleri farklı oluyor. Voltaj değerleri standart 3.7V oluyor genelde. Ama bunu aldıktan sonra voltajı 5 volta yükselten bir devre takmak gerek. Ayrıca şarj devresi de gerekiyor.

Panelin gücü nedir? Panelden gelen enerjiyi uygun voltaj ve akımla pillere depolamanız lazım. Lityum piller biraz nazlıdır ve gelişmiş bir şarj kontrolcüsü ister. Sonra da depolanan enerjiyi tekrar 5V gerilime yükseltmeniz ve akımını sınırlamanız gerekir. Uğraştırıcı bir şey olacaktır sizin için.

Not: Aradığınız pilin adı 18650'dir. Başka isimle aramanıza gerek yok.

Panelin gücü nedir? Panelden gelen enerjiyi uygun voltaj ve akımla pillere depolamanız lazım. Lityum piller biraz nazlıdır ve gelişmiş bir şarj kontrolcüsü ister. Sonra da depolanan enerjiyi tekrar 5V gerilime yükseltmeniz ve akımını sınırlamanız gerekir. Uğraştırıcı bir şey olacaktır sizin için.

Not: Aradığınız pilin adı 18650'dir. Başka isimle aramanıza gerek yok.

Bu işlemlerin tamamını bataryaları ölü bir powerbank kartı ile ayarlamayı düşünmüştüm ben aslında. İçinde 3 batarya var ve ben de o üçü yerine bu üçlüyü kurup powerbank kartının mini USB girişine takacağım bir kabloda bir anahtar sayesinde istediğim aç-kapa kontrolünü sağlamayı düşündüm. Olur mu sizce?

Geri
Yukarı