Güneş paneli amorti süresi ne kadar?

Mxpyma

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Bir 50.000 TL para biriktirdim, güneş paneli alıp bunları santrale ve bir kısmında kendim kullanıp tasarruf etmeyi planlıyorum. Amorti süresi ne kadardır? Bir arsamız mevcut koyabileceğimiz.

Konuyu takip ediyorum. Hocam mining için mi düşünüyorsunuz?

Yanlış yönlendirmek istemem ama bildiğim kadarıyla her istediğiniz arsaya kurulum yapılamıyor. Ya da bazı arsa türlerine kurulum yaparken destek verebiliyorlardı.
Örneğin tarıma uygun arazilere izin verilmiyor diye biliyorum. Hatta izin verilmediği için arsalarına taş döktürenler var diye hatırlıyorum. En kesin bilgiyi bölgenizdeki elektrik mühendisleri odasından alabilirsiniz.

Böyle sistem kurup kendin kullandığın dışındaki üretimi şehir şebekesine gönderip para kazanma fırsatı oluyordu, ondan bahsediyor bence.

Evet ondan bahsediyorum.

Yanlış yönlendirmek istemem ama bildiğim kadarıyla her istediğiniz arsaya kurulum yapılamıyor. Ya da bazı arsa türlerine kurulum yaparken destek verebiliyorlardı.
Örneğin tarıma uygun arazilere izin verilmiyor diye biliyorum. Hatta izin verilmediği için arsalarına taş döktürenler var diye hatırlıyorum. En kesin bilgiyi bölgenizdeki elektrik mühendisleri odasından alabilirsiniz.

İnceliyeceğim peki kendi evimin üzerine koymam için birinden izin almam gerekirmi (müstakil)

İnceliyeceğim peki kendi evimin üzerine koymam için birinden izin almam gerekirmi (müstakil)

Hocam dediğim gibi çok bilgili değilim bu konuda. Sadece bir toplantıda bu konular konuşulurken kulak misafiri olmuştum. İlgi alanım olmadığı için dikkatle dinlememiştim. Dediğim gibi bu konuda elektrik mühendisleri odası çok daha yararlı bilgiler verirler size.

Bir 50.000 TL para biriktirdim, güneş paneli alıp bunları santrale ve bir kısmında kendim kullanıp tasarruf etmeyi planlıyorum. Amorti süresi ne kadardır? Bir arsamız mevcut koyabileceğimiz.

Sisteme göre değişir. Ama ortalaması 2 yıl diye biliyorum.

Güneş panelinden elektrik alan kişilere vergi kesildiğine dair bir haber hatırlıyorum. Ne kadar doğru bilemiyorum tabi. Biz kendi evimizin çatısına su ısıtma amaçlı koydurmuştuk. Gayet verimli çalışıyordu. Hatta şebeke suyundan çok daha fazla ısıtıyor resmen buhar çıkan kaynar su akıyor musluktan. Amorti konusuna gelince de panelin maaliyeti ve ne kadar elektrik ürettiğine bakmak lazım. Örneğin günlük x kWh elektrik üretiyor diyelim. Sizin tüketiminiz 2x olsun. Şebeke elektriğine göre %50 daha az ücret ödeyeceksiniz demek bu. Hatta vergi dilimlerine göre daha az bile olabilir. Tüketim ve üretim hesabını yaptıktan sonra vergi dilimlerini de hesaba katarak amorti süresini hesaplayabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı