Güneş paneli amorti süresi ne kadar?

Güneş panelinden elektrik alan kişilere vergi kesildiğine dair bir haber hatırlıyorum. Ne kadar doğru bilemiyorum tabii. Biz kendi evimizin çatısına su ısıtma amaçlı koydurmuştuk. Gayet verimli çalışıyordu. Hatta şebeke suyundan çok daha fazla ısıtıyor resmen buhar çıkan kaynar su akıyor musluktan. Amorti konusuna gelince de panelin maaliyeti ve ne kadar elektrik ürettiğine bakmak lazım. Örneğin günlük X kWh elektrik üretiyor diyelim. Sizin tüketiminiz 2X olsun. Şebeke elektriğine göre %50 daha az ücret ödeyeceksiniz demek bu. Hatta vergi dilimlerine göre daha az bile olabilir. Tüketim ve üretim hesabını yaptıktan sonra vergi dilimlerini de hesaba katarak amorti süresini hesaplayabilirsiniz.

Vergi alınmıyor: Ülkemizde her türlü kazançların belirli bir kısmı vergi olarak ödenmektedir. güneş panellerinden sağlanan bu kazançlar ile ilgili de bir süre vergi alınmıştır. Fakat daha sonrasında teşvik amaçlı olarak ve yenilenebilir enerji sayesinde gelişme kaydetmek amacı ile vergi ödenmemesine karar verilmiştir.

Mpanel.png

Benim araştırmam ve konu hakkındaki kısıtı bilgim ortaya böyle bir tablo çıkardı
Not: Eskiden satılan elektrik dolar bazında satılırdı ve çok daha pahalıya satılıyordu ileriki yıllarda hümüket değişirse veya yeni bir yasa getirilirse gelirler değişebilir.

Vergi alınmıyor: Ülkemizde her türlü kazançların belirli bir kısmı vergi olarak ödenmektedir. güneş panellerinden sağlanan bu kazançlar ile ilgili de bir süre vergi alınmıştır. Fakat daha sonrasında teşvik amaçlı olarak ve yenilenebilir enerji sayesinde gelişme kaydetmek amacı ile vergi ödenmemesine karar verilmiştir.

Mpanel.png

Benim araştırmam ve konu hakkındaki kısıtı bilgim ortaya böyle bir tablo çıkardı.
Not: Eskiden satılan elektrik dolar bazında satılırdı ve çok daha pahalıya satılıyordu ileriki yıllarda hümüket değişirse veya yeni bir yasa getirilirse gelirler değişebilir.

+Olarak şunu da belirtmek istiyorum bazı dostlarımız bu işe kötü gözle bakabilir kar ve amorti süresinden dolayı dostlar bu sizin gidip başında 8 saat bekliyceğiniz bir şey değil pasif gelir kategorisine girebilir belki + olarak bu pannelerin en az garanti süreleri 8 yıl ömür bakımındansa size sorunsunz 40-50 yıl hizmet verebilirler günümüzde artan enerji ihtiyaçıda mevcut olduığunu göz önünde bulundurursak gelecek için oldukca iyi bir tercih olduğunu söyleyebilirim.

Son düzenleme:
Hesabınız olması gerektiği gibi fakat etrafınızda çok yüksek binalar olması ve sizin alçak bir binada yaşıyor olmanız, panellerin güneş görme süresi ve güneşin gelme açısı, güneş panellerinin çalışma sıcaklığı ve bulunduğunuz yerin sıcaklığı, panel üzerindeki kirlenme miktarı, kablolardan ve aküdeki verimden kaynaklı değer kaybı gibi faktörler sizin aldığınız verimi düşürecek ve amorti süresini artıracaktır. Ayrıca bu hesaba bakım maliyetleri ve arıza olursa ödenecek ücret olarak bir bütçe açığı da eklemeniz gerekir.

Hesabınız olması gerektiği gibi fakat etrafınızda çok yüksek binalar olması ve sizin alçak bir binada yaşıyor olmanız, panellerin güneş görme süresi ve güneşin gelme açısı, güneş panellerinin çalışma sıcaklığı ve bulunduğunuz yerin sıcaklığı, panel üzerindeki kirlenme miktarı, kablolardan ve aküdeki verimden kaynaklı değer kaybı gibi faktörler sizin aldığınız verimi düşürecek ve amorti süresini artıracaktır. Ayrıca bu hesaba bakım maliyetleri ve arıza olursa ödenecek ücret olarak bir bütçe açığı da eklemeniz gerekir.

Arıza gibi durumlar en pahalı parçalar olan güneş panelleri için uzun bir süre geçersiz sayılır en kötü ihtimal jel akünün sorun çıkarması veya inventorun inventör 2 yıl jel akünün ortalama 1 yıl garanti süresi mevcut bu ürünler zaten öyle kolay bozulan şeyler değil gine şans faktörü var ve ürüne binen yükte önemli ben bu tabloyu kendi bulunduğum yere göre ayarladım gine Karadeniz bölgesi en geç amorti süresine sahip en erken ise Akdeniz tarafı başta geliyor bunlar - yanları evet ama dediğim gibi yenilenebilir bir kaynak olduğu için devlet tarafından vergilendirme ve destek alabilir bir proje hem sizin başınızda durmanıza gerek yok gündelik bir iş değil.

Dosltar biraz daha inceledim şu anlık devlet güneş panelinden elde edilen fazla elektriği alamıyor şu anlık bu ekonomik krizi bir fırsata dönüştürmenin yolu (bana göre) ürettiğiniz elektriği komşunuza satmak komşunuzun yüksek elektrik tüketimi vergiler dahil 2.6 TL biz bunu gidip devlete 0.32 -0.35 gibi rakamlara satmak yerine komşumuza 1.5 TL 1 TL gibi fiyatlardan satabiliriz bu konu hakkında bir yönerge bulunmuyor satamazsın veya satabailirsin diye o yüzden sorun olmaz büyük ihtimalle satmanız herkese iyi günler 👍

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı