Güneş sistemi kadar yolu 5 saniyede almak

Hocam mantık dışı bu söylediğin yanlış anlama ama:) Çubuğun üzerindeysen çevirince yine sen diğer tarafa geçmiş olursun. Ve yol sabit kalmış olur. Çubuğu çeviren sensen o zaman zaten yolun üzerinde değilsin demektir:) Yani neresinden tutarsan tut yine olmuyor.

İftarı açalım önce bi' sakin kafayla tekrar okuyalım soruyu bence:)

Hocam mantığım şu çubuk ne kadar uzun olursa olsun eğer o güç var sayarsak döndürme hızı değişmez bir insanın etrafında dönmesi 5 saniye desek çubuğun en uç tarafı da bir tam tur atmış olacak haliyle yani 5 saniyede bir güneş sistemi yol kat edecek düşüncem bu. :D

Aman döndürme, karadelik falan denk gelirse sonra. :)
Diyelim o çubuk karadeliğe denk geldi. Nolur? Çubuğu son sürat içine mi çeker?
Olmaz, o çubuğun yapıtaşı atomlar ışıktan hızlı hareket edemez. Sen çubuğu sonsuz bir kuvvetle buradan itsen atomlar birbirini zincirleme olarak sırasıyla en baştan en uca doğru itecek, bu reaksiyon en fazla ışık hızında gerçekleşebilir. Bu şekildeki basit düşünceleri bilim adamlarının düşünemediğini mi zannediyorsunuz?🙂
Çubuk ışık hızına ulaşsa ve geçmeye çalışsa atomlarına mı ayrılır?

Gunes'ten cikan fotonlarin dunyaya ulasmasi 8 dk suruyor.

Sen o cubugu 5 sn de ceviremezsin.

Cunku:

1) Isik hizindan daha hizli hareket etmesi gerekecek. Bu mumkun degil. Isiktan daha hizli hareket edebilecegi teorize edilen parcaciklar olsa bile boyle bir gozlem yok. Evrende bilinen hic bir sey isiktan daha hizli hareket edemiyor.

2) Kutlesi olan bir objeyi isik hizina cikarabilmek icin sonsuz enerji vermen gerekir. Yani tum evrendeki enerji bir araya toplansa, 1 gr agirligindaki toz zerresini isik hizinin ustune cikaracak enerjiyi olusturamaz.

3) Isik hizinda hareket eden cisim, kutlesizdir. Senin o cubugu hareket ettirebilecegin max hiz isik hizidir, o hiza cikarirsan da o artik "cubuk" degildir.

4) Basi ile sonu arasi velosite farki cok fazla olan cisimler spagetti etkisi denilen bir fenomenden etkilenirler. Ornegin kara delige dustugun anda ayaklarin ve kafan arasindaki mesafe kisa olmasina ragmen hiz farki muazzam olacagindan noodle gibi uzarsin, feci sekilde parcalanirsin. Yani 1,2,3. maddelere ragmen bunu basarsan dahi, o uzunlukta bir cubugun senin tuttugun kismi yavas, en uc kismi cok hizli hareket edeceginden o cubugu tek parca halinde var edemezsin : )

Ben bunun uzun çubuğu ileri geri itmek sureti ile mors alfabesi gibi kullanılsa, hangi hızda haberleşilir versiyonunu düşünmüştüm. Yani bir ışık yılı uzunlukta veya 100 metre uzunlukta farketmez, bir çubuğu bir tarafından ittiğimizde, diğer tarafta etki hangi hızda iletilir bu itme.

Ben bunun uzun çubuğu ileri geri itmek sureti ile mors alfabesi gibi kullanılsa, hangi hızda haberleşilir versiyonunu düşünmüştüm. Yani bir ışık yılı uzunlukta veya 100 metre uzunlukta farketmez, bir çubuğu bir tarafından ittiğimizde, diğer tarafta etki hangi hızda iletilir bu itme.
Aninda. Cunku guc aslinda bastan uca iletilmiyor. Her parcacik, yanindakine iletiyor titresimlerle. Kulaktan kulaga oyunundaki gibi, en sonda duydugun ses ile ilk basta cikan ses ayni ses degil. Her partikul yanindakine guc uyguluyor, sen sadece ilk parcacigi hareketlendiriyorsun.

Aninda. Cunku guc aslinda bastan uca iletilmiyor. Her parcacik, yanindakine iletiyor titresimlerle. Kulaktan kulaga oyunundaki gibi, en sonda duydugun ses ile ilk basta cikan ses ayni ses degil. Her partikul yanindakine guc uyguluyor, sen sadece ilk parcacigi hareketlendiriyorsun.

Valla tam olarak hatırlamıyorum ama asla anında veya ışık hızında olmayacağını söylüyorlardı. Yani çubuk 1 ışık yılı uzunluğunda olsa, onu kısa uzun iterek karşı tarafa ikili sistemde, ışık hızından hızlı veri göndermiş olursun çünkü.

Valla tam olarak hatırlamıyorum ama asla anında veya ışık hızında olmayacağını söylüyorlardı. Yani çubuk 1 ışık yılı uzunluğunda olsa, onu kısa uzun iterek karşı tarafa ikili sistemde, ışık hızından hızlı veri göndermiş olursun çünkü.

Yaniliyor olabilirim ama kuantum entanglement nanesiyle aralarinda devasa mesafe bulunan parcaciklar arasinda "veri" transferi oluyor. Isik hizi limitasyonu birim zamanda kat edebilecegin "evren" miktariyla ilintili. Sen muhtemelen o cubuga bir ucundan F kuvveti uygulasan, hemen hareket etmeyecek, boylu boyunca o F kuvvetinin salinimini ve cubugun esnemesini bekleyeceksin a ivmesini kazanana kadar. Ama harekete gecince, her noktasinda harekete gececek, cunku her molekulu o F kuvvetininin bir kismina maruz kaldi.

Ornegin gunes bir anda yok olsa, dunyaya etkiyen yer cekimi hemen kaybolmayacak. Yine G kuvvetinin uzay-zamanda dagilimini bekleyeceksin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı