Güney Kore'de sadece 1 hastanın 9000 kişiye COVID-19 bulaştırdığı tespit edildi

Bir hastanın 10 kademe yayılım sonucunda 50.000 kadar kişiye virüs bulaştırabileceği söylenmekte. Ayrıca yapılan testlerde pozitif çıkan hastaların %80'e yakınında hiçbir COVID-19 belirtisi yok, bunlar taşıyıcı ve sadece hastalığı yayıyorlar. Herkese test yapmadan yayılımı önlemek mümkün değil. Şu an Türkiye sadece belirti gösteren insanların 'bir kısmına' test yaparak tarihinin en büyük hatasını yapmakta.

Buradaki 31 nolu hasta hastalığı 9000 kişiye yayıyor.

Profesörlerin açıklanmasına göre Türkiye'de vaka sayısı daha fazla. Şu an testler sadece virüs belirtisi yapanlara uygulanıyor. Habertürk'deki doktorlar da bazı insanların sadece taşıyıcı olduğunu söylüyordu. Bir an önce sokağa çıkma yasağı getirilmeli. Bazı insanların bencilliği halen devam ediyor. Umarım tez zamanda ülkemiz bu virüsü az bir kayıpla atlatır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yarasa mı bu adam 9000 bin kişiye bulaştırmış.

Bu tür haberler bana doğru gelmiyor, bu kadar kişiyi nasıl sayabiliyorsun tek bir kişi tarafından bulaştırıldığını nasıl biliyorlar?

Yarasa mı bu adam 9000 bin kişiye bulaştırmış.

Bu tür haberler bana doğru gelmiyor, bu kadar kişiyi nasıl sayabiliyorsun tek bir kişi tarafından bulaştırıldığını nasıl biliyorlar?
Düşünsenize virüs taşıyan bir kişi İstanbul'da toplu taşıma aracı kullanıyor.Araç içinde demire, cama , koltuğa temas ediyor.Virus dokunduğu yerde 9-10 saat kalabiliyor.O süre içinde kaç bin kişi o otobüse biniyor,iniyor ve virüse temas ediyor?Sayı nüfus oranına bağlı olarak daha da fazla olabilir.

@HowAreYouToday Mesajı anlamadın, elbette böyle bulaşır virüs. Tek bir kişiden bu kadar virüs bulaştığını nasıl tespit edeceksin bunu diyorum, 9000 bin kişiye sadece birinin bu virüsü bulaştırdığını nasıl bileceksin?
Hocam baya iyi bilgiler sunuyorsunuz bize bu virüs hakkında.
Doğant bir kedi, SARS virüsü kedilerin bir türünden çıkmıştı. SARS virüsü de Coronavirüs idi. Doğant'a dikkat etmekte fayda var.

Okullar tatil olmasaydı seneryayo söylüyorum:
Umreden gelen dededeki virüsün 2 çocuğuna ve 6 torununa bulaştırdığını varsayalım.
6 torun 30 kişilik sınıflarda = 180
180 çocuk evde anne babasına kardeşine = 560
okula giderken kullandığı toplu taşımada en az 10 öğrenciye bulaştırsa
10x30 =300 onlar da ailelerine =900

Şu hesapla bile bir kişinin getirdiği en az 1500 kişiye yayılabiliyor. Ben okulları hemen tatil yapmamızı tebrik ediyorum gerçekten. Keşke maçlar ve umreden gelen herkes için de doğru kararlar alabilseydik. Fatih Terim ve birkaç Galatasaraylıya bulaşmış. Gerçekten üzücü. Belki Beşiktaşlı oyuncularda da çıkacak yarın test yapacaklarmış.

@HowAreYouToday Mesajı anlamadın, elbette böyle bulaşır virüs. Tek bir kişiden bu kadar virüs bulaştığını nasıl tespit edeceksin bunu diyorum, 9000 bin kişiye sadece birinin bu virüsü bulaştırdığını nasıl bileceksin?

Doğant bir kedi, SARS virüsü kedilerin bir türünden çıkmıştı. SARS virüsü de Coronavirüs idi. Doğant'a dikkat etmekte fayda var.
Yanlış anladığım için kusura bakmayın.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı