Günlük 20 sayfa kitap okumak yeterli midir?

Basitçe geleceğe yönelik olarak şöyle düşün. Günde 20-25 sayfa kitap okursan yılda 250 sayfalık yaklaşık 30-35 kitabı bitirirsin. Eğer bu sayı sana az geliyorsa arttırabilirsin.

Hiç yoktan iyidir. Ama günde en az şu kadar okumalıyım diye kendini sıkmaya gerek yok. Okuduğun kitaba olan ilgine göre de değişir. Kimi gün hiç okumazsın ya da 10 sayfa okur kenara atarsın, kimi zaman 80-100 sayfa akar gider.

okul ve kitap okuma dışında gün içinde ne yaptığına bağlıdır. Eğer ki bu ikisi dışındaki vaktini faydalı geçiriyorsan, faydadan kastım ders çalışmak test çözmek gibi şeyler, başlangıç için yeterli. Ancak oyun oynuyor sosyal medyada zaman geçirmek gibi eğlenceli gelen insanı tatmin eden ama hiç bir pozitif kazanç sağlamayacak şeyler yapıyorsan çok çok az.

Bence eğer bir işte çalışmıyorsan kendine günde 3 saat zamanın kalıyorsa ( yemek temizlik vs hariç ) 30 sayfa eğer bir tarih ya da felsefe kitabı okumuyorsan az ve yeni başladıysan tavsiyem sevdiğin bir dizinin ya da filmin kitabını okuman bu şekilde günde çok rahat 120 sayfa okuyabilirsin belki 30 sayfa az değil aslında ama ne için okuduğuna bağlı eğer amacın kültürsüz biri olmayayım arada sırada felsefe tarih kitapları okuyayım ise 30 sayfa ile 60 sayfa arası ideal ama mesela kitap okumak benim için hobi hafta sonları bomboş oluyorum o günlerde günde 200 300 sayfa kitap okuduğum oluyor karar senin ama en önemli mesele kendine sor neden kitap okuyorum ona göre kendine bir yol çiz.

Geri
Yukarı