Günlük Fransızca Çalışması

Temeli kız arkadaşımdan aldım, o dönemde öğretmenimdi. Hep bire bir ders alarak öğrendim. Fransızca'da temeli sağlam kurmak için başlangıçta öğrenme hevesiyle her konuya atlamamak gerekiyor. Öncelikle 3 ay boyunca sadece être ve avoir fiillerine odaklanmak gerekiyor, bunu da sadece indicatif présent için uygulamak lazım. Günde en az 3-4 saat hiç bıkmadan bu temeli oluşturmak için cümleler kurmak en iyisi. İlk 1 ay bu çalışmayla birlikte malgré gibi basit bağlaçları da cümlelere ekleyebilirsin.

Bu 1 ayın ardından diyaloglar yazmak ve sürekli farklı fiillerin présent çekimlerini öğrenmek gerekiyor. Être ve avoir ile bu temeli oturtmadan diğer fiil çekimlerine çok takılmamak lazım, sonrasında présent çekimlerini "en az" 500-600 arası fiil için öğrenmek gerekir. Bunun çok basit bir mantığı var, ne kadar çok sayıda ve farklı gruplarda fiili kullanırsan fiil çekim mantığını o kadar anlarsın. İlk 2 grup fiillerin mantığını anlaması kolay ama 3. grup fiiller için ciddi bir çalışma yapmak şart. Bu şekilde toplamda 3 ay, her gün en az birkaç saatlik disiplinli bir çalışma yapmak şart. Bu süreçte bol bol cümle kurmak, şizofren gibi kendi kendine diyaloglar yazmak hatta kendi kendine konuşmak inanılmaz büyük bir fayda sağlar.

Bundan sonra diğer zamanlar (passé composé/imparfait/futur simple) ve sonrasında conditionnel présent/passé, subjonctif présent/passé, gérondif ve participe'leri öğrenirsin. Bu süreçte bol bol bağlaç, expressions gibi konuları da çalışman gerekiyor.

1.5 yıl oldu, 8. ayda B2 sınavını verdim ama hâlâ bu çalışmaları yapıyorum tam anlamıyla C1 düzeyine gelmek için. Okuma ve yazmada C1 oldum, konuşmada B2 düzeyinde normal bir konuşmanın %80'i akıcılıkta konuşuyorum ama dinlemeler zor. Çok zor çünkü çok fazla liyazon ve farklı telaffuzlar var. En basit örnek olarak "dix" kelimesinin "diz" "diss" "di" diye telaffuz edildiğine şahit olacaksın.

Bu arada dil internetten öğrenilmez, çalışmalarınızda hep sınırlarınızı zorlamanız, farklı kuralları tek cümlelerde birleştirip 3-4 satırlık cümleler kuracak kadar konulara hakim olmanız ve bunları yaparken de her yanlışınızda düzeltip doğrusunu gösterecek birisine ihtiyacınız var. Diğer türlü sadece internetten öğrenirseniz yapacağınız ve aklınızda kalacak her yanlış sonsuza kadar o şekilde gider. Ondan sonra etrafta ben Fransızca biliyorum diye dolaşıp 30 yaşındayım demek için "je suis 30 ans" diyenler gibi görünürsünüz. :D (Doğrusu j'ai 30 ans, Türkçe ve İngilizce gibi değil Fransızca'da "benim 30 yaşım var dersiniz.)
Aylardır aradığım net yazı. Son sorum Fransızcayı neden öğreniyorsunuz?

Çok sayıda Fransız çocukluk arkadaşım var, İngilizce iletişim kuruyorduk ama uzun süre Fransızca öğrenmem konusunda destek oldular. İngilizce ve İspanyolca'dan sonra 3. dili öğrenmeye karar verdiğimde aklıma direkt olarak Fransızca geldi. Öğrenme sürecinde konuşmak için her ay 4 gün Fransa'ya gittim, günde 3-4 saat hatta bazen aralıksız 7 saati geçen sürelerle çalıştım. Açıkçası hem İngilizce hem de İspanyolcaya hakim olmak bu süreçte işimi inanılmaz kolaylaştırdı. Bu 2 dili harmanlamak demek zaten kelime ve gramer olarak işin yarısına hemen adapte olmamı sağladı.

Her yabancı dil kişiye yeni bir kapı açar. Eski işimi (kurumsal danışman & sistem mühendisi) bırakıp 3 boyutlu modelleme ve görselleştirmeye geçtiğimde bu yabancı diller sayesinde yurt dışına açılmayı başardım. En son tam 1 yıl önce Paris'te bir şirketle de Fransızca iş mülakatına girip sözleşme yaptım, uzaktan sözleşmeli iş sistemiyle çalışmaya başladım. Eğer Fransızca öğrenmemiş olsaydım böyle bir şansım olmayacaktı. İngilizce sayesinde İngiltere/Molesey'deki bir şirketle daha çalışıyorum ve istediğim sözleşme bitiminde gitme şansım var, zamanında İspanyolca sayesinde Şili'deki bir şirketle de çalışma şansım olmuştu ama sözleşme biter bitmez arkama bakmadan kaçtım. (Fazla rahatlar iş konusunda)

Not: O dönemde öğretmenimden hoşlanıp kendimi kanıtlamak ve gözüne girmek için fazla kastığım ve kısa sürede geliştiğim doğrudur ama öğrenme sürecinde her türlü motivasyon günahsızdır. :D Sonrasında 2 hedefime birden ulaşmış oldum diyelim.

Son düzenleme:
Çok sayıda Fransız çocukluk arkadaşım var, İngilizce iletişim kuruyorduk ama uzun süre Fransızca öğrenmem konusunda destek oldular. İngilizce ve İspanyolca'dan sonra 3. dili öğrenmeye karar verdiğimde aklıma direkt olarak Fransızca geldi. Öğrenme sürecinde konuşmak için her ay 4 gün Fransa'ya gittim, günde 3-4 saat hatta bazen aralıksız 7 saati geçen sürelerle çalıştım. Açıkçası hem İngilizce hem de İspanyolcaya hakim olmak bu süreçte işimi inanılmaz kolaylaştırdı. Bu 2 dili harmanlamak demek zaten kelime ve gramer olarak işin yarısına hemen adapte olmamı sağladı.

Her yabancı dil kişiye yeni bir kapı açar. Eski işimi (kurumsal danışman & sistem mühendisi) bırakıp 3 boyutlu modelleme ve görselleştirmeye geçtiğimde bu yabancı diller sayesinde yurt dışına açılmayı başardım. En son tam 1 yıl önce Paris'te bir şirketle de Fransızca iş mülakatına girip sözleşme yaptım, uzaktan sözleşmeli iş sistemiyle çalışmaya başladım. Eğer Fransızca öğrenmemiş olsaydım böyle bir şansım olmayacaktı. İngilizce sayesinde İngiltere/Molesey'deki bir şirketle daha çalışıyorum ve istediğim sözleşme bitiminde gitme şansım var, zamanında İspanyolca sayesinde Şili'deki bir şirketle de çalışma şansım olmuştu ama sözleşme biter bitmez arkama bakmadan kaçtım. (Fazla rahatlar iş konusunda)

Not: O dönemde öğretmenimden hoşlanıp kendimi kanıtlamak ve gözüne girmek için fazla kastığım ve kısa sürede geliştiğim doğrudur ama öğrenme sürecinde her türlü motivasyon günahsızdır. :D Sonrasında 2 hedefime birden ulaşmış oldum diyelim.
Mükemmelsin ya 👍

Yeni konular

Geri
Yukarı