Günlük kullanım için 1600 TL'ye kadar monitör önerisi

Bütçe
1600

dragneel55

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, yaklaşık 2-3 hafta önce bir konu açmıştım günlük kullanım için monitör önerisi isimli. Arkadaşların tavsiyesi ile karar verip sonunda Philips 242e2fa isimli monitörde karar kıldım ve Vatan'dan satın aldım. İlk iki gün iyi güzel kullandım ( Aşırı güzel bir tonu var, iyi ki de bunu almışım dedim. İnanılmaz estetik duruyor ne kadar Dell gibi olmasa da. ) Bir akşam evde karanlık ortama aldım monitörü ve bir baktım ki, ekranın orta üst tepesinde, sağ üst tarafında ve sol alt tarafında toplam üç adet ölü piksel var. Değişimini sağladım monitörün, öyle de kullanırdım da sonrasında sıkıntı olacağı konusunda bir şeyler yazılmış forumlarda. Para iademi aldım ama monitörden inanılmaz soğudum. Yaşadığım şehirdeki Vatan'da stokta olmadığı için de internetten satın aldım. Bu monitörün 27 inçini almayı düşünüyorum veya ne önerirseniz artık. ( Bu monitör sağ olsun, saatlerce de monitörler hakkında bilgi edindim ) Bu süreçlerde bir şeyler araştırırken " low framerate compentation " isimli bir özellik gördüm. Bu özellik gerçekten iyi bir şekilde çalışıyor mu ? Bu aralar bilgisayarda bayağı vakit geçirmeye başladım ama oynadığım bir oyunda çok fazla şey yüklenince FPS 40'lara kadar düşebiliyor. Bu özellik için FPS iki katı gibi görünüyor demişler. Oyunun stuttering olması çok canımı sıkan bir husus, optimizesi çok kötüymüş zaten oyunun. Freesync Premium bir monitör alsam bir faydası olur mu acaba ?

Monitörün kullanılacağı şeyler: Ofis işleri için 4-7 saat arası sadece beyaz ekranda vakit geçirebilirim. Beyaz pembeye doğru kaymasın. Oyun oynuyorum ama hep 60 FPS. 75 Hz olsun, tepkime süresi de önemli değil. Gtg veya mprt pek fark etmez herhalde. Ekran yansıması ortalama olsun, o kadar da önemli değil. Bu kadar, her türlü öneriye açığım.

272E2FA veya 242E2FA gayet iyi model, Vatan'dan test ederek tekrar şansınızı deneyin derim.

LFC'yi ilk görünce insan harika diyor ama çok balon bir özellik. Sadece VRR Range frekansı altında çalışıyor, yani mesela 242E2FA 50-75Hz ise 50 FPS altında çalışıyor.

100TL daha pahalı fakat değer.
Kullanım amacına uygun değil. Ki internetten alımlarda bu model için sık sık ölü piksel sorunları oluyor.

Öncelikle öneri için teşekkürler. Monitör çok oyuncu monitörü gibi duruyor, şu çapraz ayaklılar hiç hoşuma gitmiyor ve kırmızı. Böyle tasarımlar hiç hoşuma gitmiyor. Freesync Premium ve Low framerate compentation hakkında bir fikriniz var mıdır ?
272E2FA veya 242E2FA gayet iyi model, Vatan'dan test ederek tekrar şansınızı deneyin derim.

LFC'yi ilk görünce insan harika diyor ama çok balon bir özellik. Sadece VRR Range frekansı altında çalışıyor, yani mesela 242E2FA 50-75Hz ise 50 FPS altında çalışıyor.

Kullanım amacına uygun değil. Ki internetten alımlarda bu model için sık sık ölü piksel sorunları oluyor.
Teşekkürler cevabınız için. Birkaç gün önce olsa VRR dediğiniz özelliği bilmezdim ama şimdi anladım diyebilirim. Ben Dell'in tasarımlarına aşık oldum, Philips kağıt üzerinde ne kadar iyi dursa da şu monitörler de iade etmemdeki bir sebep diyebilirim.

Bu modeller aşırı hoşuma gitti. 8 bit yok, 2422hg farklı panel. 2421h 250 candela ama dinletemiyorum kendime. Dell'i alsam çok bir fark olur mu acaba Philips'in 272e2fa modeli ile ? 24 inç olanında görüntü harikaydı. Teşekkürler.
Eklemeyi unuttum, LFC özelliğinden vazgeçtim dediklerinizi duyduktan sonra, teşekkürler.

Son düzenleme:
Teşekkürler cevabınız için. Birkaç gün önce olsa VRR dediğiniz özelliği bilmezdim ama şimdi anladım diyebilirim. Ben Dell'in tasarımlarına aşık oldum, Philips kağıt üzerinde ne kadar iyi dursa da şu monitörler de iade etmemdeki bir sebep diyebilirim.

Bu modeller aşırı hoşuma gitti. 8 bit yok, 2422hg farklı panel. 2421h 250 candela ama dinletemiyorum kendime. Dell'i alsam çok bir fark olur mu acaba Philips'in 272e2fa modeli ile ? 24 inç olanında görüntü harikaydı. Teşekkürler.
Eklemeyi unuttum, LFC özelliğinden vazgeçtim dediklerinizi duyduktan sonra, teşekkürler.
Renk olarak Philips'e göre tatmin etmeyebilir ama S2422HG 144 ve üstü modellerde en iyi ürünlerden. Zaten Dell 🤩. Daha düşük renk gamı ve buna katkı sağlayan panel farkı var.
S2422HG için 8bit yok demişsiniz ama 6bit + FRC ile aralarında dikkat edilecek bir fark yok. Yine de renk farkı olacak.

S2421H için pek öyle düşünmüyorum. 1400 gibi bir fiyat yerine benzer kalitede ürünler 1000-1200 arasında bulunabilir, mesela GW2480. Ama bütçe varken bu monitörlere düşmenizi önermem, yine 272/242E2FA'nın yerini tutamaz.

Sonuç olarak 144-165Hz ürünlere ihtiyacınız yok, ki önceki ürüne göre de tatmin edici performans vermezler. Ayrıca 245E1S düşünülebilir, 2K model ama parlaklık olarak geri kaldığı için Vatan'da denenebilir.

Renk olarak Philips'e göre tatmin etmeyebilir ama S2422HG 144 ve üstü modellerde en iyi ürünlerden. Zaten Dell 🤩. Daha düşük renk gamı ve buna katkı sağlayan panel farkı var.
S2422HG için 8bit yok demişsiniz ama 6bit + FRC ile aralarında dikkat edilecek bir fark yok. Yine de renk farkı olacak.

S2421H için pek öyle düşünmüyorum. 1400 gibi bir fiyat yerine benzer kalitede ürünler 1000-1200 arasında bulunabilir, mesela GW2480. Ama bütçe varken bu monitörlere düşmenizi önermem, yine 272/242E2FA'nın yerini tutamaz.

Sonuç olarak 144-165Hz ürünlere ihtiyacınız yok, ki önceki ürüne göre de tatmin edici performans vermezler. Ayrıca 245E1S düşünülebilir, 2K model ama parlaklık olarak geri kaldığı için Vatan'da denenebilir.
Merhaba, Vatan Bilgisayar'a uğradım. VA panelden vazgeçtim. Bir de oradaki görevli tutturdu illa 144 Hz alın diye. Önerdiği modeller de hep 2500'ün üzeri. Velhasıl kelam, Philips'i alacaktım yeniden fakat ellerinde sadece 24 inç modelinin olduğunu, onu da internetten getirtebileceğimi söylediler. 27 inçini almak istiyorum ama stoklarda yok gibi bir şey.

Philips 272E2FA 27" 1 MS 75 Hz HDMI+DP Full HD Ultra İnce IPS Monitör : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Bir fikriniz var ise sitelerle alakalı, ölü piksel çıktığında Amazon mu ilgileniyor yoksa satıcı mı ? Teşekkürler.

Merhaba, Vatan Bilgisayar'a uğradım. VA panelden vazgeçtim. Bir de oradaki görevli tutturdu illa 144 Hz alın diye. Önerdiği modeller de hep 2500'ün üzeri. Velhasıl kelam, Philips'i alacaktım yeniden fakat ellerinde sadece 24 inç modelinin olduğunu, onu da internetten getirtebileceğimi söylediler. 27 inçini almak istiyorum ama stoklarda yok gibi bir şey.

Philips 272E2FA 27" 1 MS 75 Hz HDMI+DP Full HD Ultra İnce IPS Monitör : Amazon.com.tr: Bilgisayar

Bir fikriniz var ise sitelerle alakalı, ölü piksel çıktığında Amazon mu ilgileniyor yoksa satıcı mı ? Teşekkürler.
Amazon'da hiç iade yapmadım ama konularda satıcının değil, Amazon'un ilgilendiğini gördüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı