Günümün çoğu bilgisayarda geçiyor

Oyun oynayın oynamayın demiyorum ama en azından biraz bilgisayarı kapatın arkadaş edinin. Kendime göre arkadaş bulamam diye düşünüyorsan dışarıda hayat var dostum, sana göre bir sürü arkadaş bulabilirsin. Bulamazsan ailenle gez, dolaş bir şeyler yap. Hayattaki tek eğlencen bilgisayar olmamalı. Kendine bir hobi edin. Bilgisayarda zamanın nasıl geçtiğini anlayamazsın dostum. Bir bakmışsın gün bitmiş. Bilgisayarı bir günde hiç oynama demiyorum, yavaş yavaş süreni azalt. Mesela bugün 6 saat oynadın yarın 5.5 saat oyna. Bu şekilde bilgisayar oynama süreni en aza indirebilirsin kendine göre. Ha ben kendimi durduramam diyorsan bu gibi videolar mevcut.

Öğlen 12'den, gece 12'ye kadar bilgisayar başındayım demiş arkadaş ve zararı yok demiş birkaç kişi nasıl yok? Birçok örnek verilir ama sanırım postür bozukluğundan haberiniz yok.

Kifoz ya da skolyoz gibi hastalıklardan haberiniz yok sanırım. Hareketsiz kalmanın ne kadar sağlıksız olduğundan da haberiniz yok sanırım. Asosyal olmayı övecekler var mı bilmiyorum ama sürekli bilgisayar başında yaşam çok sıkıntılı bir durum.

Arkadaşlar sabah 10 civarında kalkıp kitap okuyorum yemek yiyorum vs. 12 de bilgisayar başına geçip
gece 1-2'ye kadar bilgisayarda durup oyun oynuyorum, film/dizi izliyorum, müzik dinliyorum. Bu arada 13 yaşındayım ve 8. sınıfa geçtim. Kendimi gün içinde çoğunlukla ruhsuz hissediyorum. Nasıl sosyal birisi olabilirim? Neler yapmamı önerirsiniz?
Ben günde 3 saati geçmemeye çalışıyorum oyun olarak geri kalan zamanında İngilizceyi geliştirmek adına videolar izliyorum kelime defteri tutuyorum. İkindikeyin bisiklet sürüyorum 1 2 saat. Aynı zamanda kütüphaneden bol bol kitap alıyorum. Senle yaşıtım bu sene ikimiz içinde önemli.

Öğlen 12'den, gece 12'ye kadar bilgisayar başındayım demiş arkadaş ve zararı yok demiş birkaç kişi nasıl yok? Birçok örnek verilir ama sanırım postür bozukluğundan haberiniz yok.

Kifoz ya da skolyoz gibi hastalıklardan haberiniz yok sanırım. Hareketsiz kalmanın ne kadar sağlıksız olduğundan da haberiniz yok sanırım. Asosyal olmayı övecekler var mı bilmiyorum ama sürekli bilgisayar başında yaşam çok sıkıntılı bir durum.
Zararı sadece kamburluk değil. Bilgisayarda takılırken insanlar genellikle kambur ve ağızları açık bir şekilde durur ve sürekli ağızdan nefes almak ergenlik dönemindeki bir insanın yüz gelişimini feci bir şekilde etkiler. Çünkü dil damağın çatısından düştüğünde çene geriye doğru bir şekilde büyür, elmacık kemikleri gelişmez. Buna sebebiyet veren şey yerçekimi. Şöyle bir gerçek var ki olay yüz gelişimi olduğunda dil, yerçekiminden üstündür.

Bununla ilgili internette bir sürü makale var. Küçükken güzel görünümlü bir çocuk olup büyüdüğünde deforme olmuş bir çok insan örneği var.

main-qimg-98b725bab520fd71294e6f3dc4d5d8c6.webp

maxresdefault.jpg

Diyeceğim o ki bilgisayar başında dursanız bile düzgün bir dil ve vücut postürüne sahip olduğunuzdan emin olun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı