Günümüz Teknolojisi ve Yeni Bir Sistem Toplamak

Bütçe
15000

Völf

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Makina Mühendisi
2010 yılından beri kullandığım notebooku değiştirmek ve yeni bir oyun sistemine erişmek istiyorum. Corona salgını ve şu anki çalıştığım iş koşullarından dolayı bir sistem şart oldu. Kısa bir hikaye anlatmak istiyorum sonrasında soruma geçeceğim. 2017 Aralık ayı 369. kısa dönem askerliğini yapmış biriyim. Daha öncesinde 15 bin lira gibi bir para biriktirmiş ve o zamanın en iyisi olan GTX1080'li bir sistem ve monitör, klavye, mouse gibi donanımları almayı hedeflemiştim. Fakat o zamanlar AMD'nin Vega mimarisinin haberleri vardı ve çıktı çıkacak diye beklemedeydik. Ryzen başarısından sonra Vega'da çok güzel bir şekilde gelecek diye düşünüyordum. İyi olmasa bile en azından bir yarışma ortamı yaratacak ve GTX1080'in fiyatını düşürecek şeklinde bir görüşe sahiptim. 6 ay askerliği yapıp geleyim o arada bu dediklerim gerçekleşir hem de 6 ay kullanamayacağım bir bilgisayarı şimdiden almanın bir mantığı yok ve teknoloji zaten gelişecek, askerden dönünce bu parayla yeni teknolojili bir sistem toplarım diye karar verdim ve askere gittim. 2018 Mayıs ayında döndüm ve dolar ben gittiğim zaman 3.50 bile değilken döndüğümde 7.00 liraya yakındı. Benim sistem hayal oldu o parayı da askerden sonraki kötü psikolojiyle bir güzel yedim.

Ekonomik krizdi, işsizlikti derken bu zamana kadar ben bu GT550M'e (ASUS N53sn kullanıyorum) dayandım. Hatta ben bu 550M ile öleceğim falan diye düşünüyordum bir ara. Şu an çok şükür bir işim var. Yeni bir sistem toplamam da lazım. Mario veya Facebook oyunları oynamaktan bıktım (şaka). Uzun zamandır, parasızlıktan ve cidden alamayacağımı düşündüğüm için teknolojiyi takip etmedim. Yeni çıkmış teknolojiler hakkında bir bilgim yok. Sizden ricam, beni aydınlatır mısınız? 2 sene de neler değişti? Şu an bir sistem toplayacak olsanız nasıl toplarsınız? Aklımda QP Red var bu arada ama kendimde biraz araştırma yapıp toplayabilirim bilmiyorum. Mesela anakartlara X570 gelmiş, yeni bir AMD GPU'su çıkmış RX5700 XT bunlar hakkında kısa bir bilgi verirseniz sevinirim.

Dipnot: 15 bin liralık gibi bir sistem düşünüyorum gene ama monitör dahil olur mu olmaz mı bilemiyorum. İlk etapta iyi bir sistem toplarsak ucuzdan, monitörü ve diğer donanımları bir sonraki maaşımla alabilirim. RTX 2070 Super ve RTX2060 Super arasındaki farkları bilmiyorum. Fiyat farkına değecek kadar bir başarısı var. Bir sistem toplayıp en az 5-6 sene beni götürmesini istiyorum o yüzden en güncel ve en iyi olanlarla da bir şeyler toplamak hedefim (RTX 2080 Ti'a 11bin lira verecek kadar da zengin değilim yalnız ve o paraya acırım).

Son düzenleyen: Moderatör:
Her şey dahil 15000 TL ise RX 5700 XT, R5 3600 XT, B550 ve 2K monitörlü bir sistem toplanabilir.
Ya da 10600KF ve Z490 anakart da kullanılabilir. Tercihe göre RTX meraklısıysanız RTX 2070S'de öneririm.

@JusTaUseR RX 5700 XT'nin performansı RTX 2070 Super'e göre nasıl? Bu son çıkan GPU'ların hiç birini bilmiyorum. Dediğim gibi en son GTX 1080'de kaldım. Bir de yazmışsınız 10600KF ve Z490 diye, X570 ile kıyaslamanız nasıl? Çoğu firmanın hazır sisteminde X570 var o yüzden sordum.

@Sylveon XT işlemcileri ile şu anki işlemcilerin arasındaki fark ne kadar olacak? Gene bekleyip hüsrana uğramak istemiyorum ama yaz sonuna kadar bekleyebilirim. Çok acelesi yok. 10 senedir bu notebooku kullanıyorum bir 3-4 ay daha idare edebilirim.

@Sylveon XT işlemcileri ile şu anki işlemcilerin arasındaki fark ne kadar olacak? Gene bekleyip hüsrana uğramak istemiyorum ama yaz sonuna kadar bekleyebilirim. Çok acelesi yok. 10 senedir bu notebooku kullanıyorum bir 3-4 ay daha idare edebilirim.
Yardımcı olur sanırım:

B550 anakartlar 16 Haziran tarihinde ve bu işlemcilerin Temmuz ayı başında çıkacağı söyleniyor büyük ihtimalle Temmuz ortası Ağustos başı anakart ve işlemciler Türkiye satışı başlamış olur.

@JusTaUseR RX 5700 XT'nin performansı RTX 2070 Super'e göre nasıl? Bu son çıkan GPU'ların hiçbirini bilmiyorum. Dediğim gibi en son GTX 1080'de kaldım. Bir de yazmışsınız 10600KF ve Z490 diye, X570 ile kıyaslamanız nasıl? Çoğu firmanın hazır sisteminde X570 var o yüzden sordum.

Hocam RX 5700 XT ile 2070S aynı performansı verir ama arada RTX sebebiyle 1000TL fark var. Onun dışında Intel alırsanız i5 10600KF R9 3900X'i oyunlarda solluyor bir de güzel bir OC ile i9 10900K ile eşdeğer performans veriyor. AMD XT serisi işlemciler yolda haziran ortası temmuz başı gibi alabilirsiniz. Dediğim gibi Intel i5 işlemcilerde bile mükemmel oyun performansı sununca AMD cevap olarak çıkaracak bu XT serisi işlemcileri. Z490 ile X570 arasındaki fark. X570 AMD işlemciler için. Z490 Intel işlemciler için. Benim R5 3600 XT ile B550'i önerme sebebim de b serisi genelde R5 ve R3'ler içindir. X570'e o kadar para dökmeye gerek yok. Intel tarafında pek seçenek yok OC yapacaksanız Z serisi zorunlu. Eğer kasım'a kadar beklerseniz belki Ryzen 4000, RTX 3000 ve RX 6000 serisi çıkmış olacaktır.

Geri
Yukarı