Gürültü engelleme özelliği rüzgar sesine etkili mi?

MTN

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhabalar, bisiklet sürerken müzik dinliyorum fakat rüzgar sesinden dolayı müziği duyamıyorum bile (iPhone'un yanında gelen kulaklığı kullanıyorum). Aktif veya pasif gürültü engellemeli kulaklıklarda bu durum nasıl? Bu özellik hangi dış sesleri ne miktarda kesiyor?

Merhabalar, bisiklet sürerken müzik dinliyorum fakat rüzgar sesinden dolayı müziği duyamıyorum bile (iPhone'un yanında gelen kulaklığı kullanıyorum). Aktif veya pasif gürültü engellemeli kulaklıklarda bu durum nasıl? Bu özellik hangi dış sesleri ne miktarda kesiyor?

Hocam kaliteli bir kulaklık satın alırsanız, bu konulardan şikayetçi olmadan rahatça kullanırsınız.

Pasif gürültü engelleme kulaklık süngeri ve ona benzer sünger malzemeleri kaplamalardır. Aktif gürültü engelleme ise ortamda sabit bir ses varsa onun dalgaboyunun yarım dalgaboyu daha fazla olacak şekilde bir ses üreterek gürültü dalgaları sönümlendirir. Uçak seyahatinde uçak motoru, düz yolda sabit hızda araba motoru gibi frekansı ve genliği değişmeyen sabit sesler için etkili oluyordur ama rüzgar sesi anlık olarak değişeceği için rüzgar sesini her zaman kesemeyebilir. Sık sık ses kesilir arada bir rüzgar sesi gelmeye devam eder. Ama kullanılan aktif gürültü engelleyici sistemindeki ses sensörleri de bunu olumlu olumsuz etkiler

yolda sabit hızda araba motoru gibi frekansı ve genliği değişmeyen sabit sesler için etkili oluyordur ama rüzgar sesi anlık olarak değişeceği için rüzgar sesini her zaman kesemeyebilir
1623923493174.png

Huawei de sizin gibi rüzgar sesine pek etkili olmayacağı kanısında. Deneyimi olup paylaşabilecek yok mu?

Hocam merhabalar. Bu kulaklıktan kulaklığa göre değişen bir durum. Bende bu özelliğe sahip, birisi kablolu olmak üzere, dört tane kulaklık var. Dilerseniz size durumdan bahsedeyim.
Bluedio T7 kulaklığımdakini rüzgarlı bir havada açtığımda kulaklarıma işkenceden başka bir şey yapmıyorum. Yani bu özellik açıldığı zaman kulağı bildiğiniz "yırtan" bir haşırtı sesi geliyor. Çok keskin bir ses geliyor yani. Gürültü önleyici olmadığındaysa- kulaklık zaten kulağı kapsayan bir kulaklık, dış sesleri duymanızı bayağı engelliyor. Buna rüzgar da dahil.
Bluedio TN2 diye bir tane "spor" amaçlı kulaklığım var. Bunda o haşırtı sesi gelmiyor fakat az da olsa rüzgar sesi gelebiliyor. Yani dinlediğiniz müziğin sesi fazla değilse rüzgar sesini duyabiliyorsunuz.
Xiaomi Airdots Pro kulaklığımdaysa hiçbir problem yok, rüzgar sesini duymuyorsunuz. Ancak bu kulaklığın gürültü önleyicisi yukarıdaki iki kulaklık kadar iyi değil açıkçası. Yani sesi zaten pasif olarak azaltıyor ancak aktif olarak fazla etkisi yok. Yani dış sesleri yine duyuyorsunuz ancak rüzgar seslerini duymuyorsunuz.
Son kulaklığımsa Xiaomi'nin kablolu ve 3.5mm jaklı ANC'li kulaklığı. Bu kulaklık Airdots Pro'dan bir tık daha iyi bir sisteme sahip. Yani dış sesi bayağı kesiyor, gürültü önleyiciyle de tamamen kesiyor. Rüzgar sesini de hiçbir şekilde duyamıyorsunuz.
Demeye çalıştığım şey bu durum kulaklıklara göre değişebiliyor. Mesela, bildiğim kadarıyla, Sony'nin WF-1000XM modelinde böyle bir durum varken üçüncü ve dördüncü nesilde böyle bir durum yok. Veya Airpods Pro'da böyle bir şeyle karşılaşamazsınız. Ama daha önceden çıkan kulaklıklarda böyle bir şeyle karşılaşmanız mümkün. En iyisi alacağınız kulaklığı kullanan birisine bu soruyu sorup daha sağlıklı bir cevap almak.
Bu arada bu durumun sebebinin gürültü önleme esnasında mikrofonlardan çıkan frekansın veya sesin (Tanımlamayı tam olarak yapamıyorum, kusura bakmayın.) rüzgarın sesi veya frekansıyla çakışması olarak düşünüyorum. İki durumda da sabit bir "uğultu" var.

Yeni konular

Geri
Yukarı