Güvenlik açısından uBlock Origin mi yoksa Malwarebytes Browser Guard mı?

Hangisi daha iyi bir gezinti deneyimi sunmaktadır?

• Oy verenlerin toplamı
    24

unnamedington

Megapat
Makaleler
27
Dizüstü bilgisayarımda Kaspersky Security Cloud - Free kullanmaktayım. İnternet sitelerinin güvenliğini gayet iyi bir şekilde denetleyebiliyor. Fakat daha da güvenli bir şekilde internette gezinebilmek açısından; reklam engelleme ve sitelerin güvenilirlik durumunu daha iyi bir şekilde belirtme konusunda uBlock Origin mi yoksa Malwarebytes Browser Guard daha iyi konumdadır? Başka bir sorum ise bilgisayarınızı internette gezinme sırasında güvenlik önlemleri açısından nasıl bir kombinasyon kullanmaktasınız?

Medium modda kullanmadığınız sürece uBlock'un güvenliğe çok bir katkısı olacağını sanmıyorum. MBG'nin reklam filtresi çöp, reklam engelleme özelliğini kapatıp ikisini bir arada kullanmanız daha iyi olur. Yanlız MBG'nin işlemci üzerinde ağır olduğunu hatırlıyorum.

MBG'nin reklam filtresi çöp, reklam engelleme özelliğini kapatıp ikisini bir arada kullanmanız daha iyi olur.
Gerçekten de MBG'nin reklam engelleme özelliği çöp gibi. Google aramalarında direkt olarak reklam yazılı siteleri engelleyemeyişi beni kendisinden soğuttu. uBlock Origin'de hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Ya da sadece uBlock Origin kullanıp zaten sistemimde mevcut olan Kaspersky Security Cloud - Free ile beraber kullanabilirim.
Yanlız MBG'nin işlemci üzerinde ağır olduğunu hatırlıyorum.
Fazla kullanmıyor gibi aslında. Diğer reklam engelleyicilerine göre (uBlock Origin hariç, zaten sistemimde etkisi oldukça az) biraz daha iyi.

1588070153030.png

Sistem kaynak tüketimi ve internette gezinme hızından bağımsız olarak Malwarebytes Browser Guard'ın veri tabanı uBlock Origin ile kıyaslanmayacak kadar geniş ve aktif olarak da güncelleniyor. Ancak Kaspersky zaten gerekli korumayı sağlayacaktır, bu yüzden ekstra eklenti kullanımı lüzumsuz olur.

Web koruması eklentilerini üç kıstasa göre değerlendiriyorum:

1. Yeni çıkan zararlı sitelerden koruma sağlaması (güncellik)
2. Yerel, Türk kaynaklı zararlı sitelerden de koruma sağlaması (yerellik)
3. Anında karşılık, sayfa yüklenmeden erişimi engellemesi (eş-zamanlılık)

(Güncel zararlı siteleri temin ettiğim kaynak: Phishunt.io - Twitter)

Değerlendirdiğim eklentiler arasında bu şartları sağlayanların sadece Avast, Avira ve Malwarebytes eklentileri olduğunu gördüm.

Bitdefender yerellik konusunda sınıfta kaldı, sadece global çaptaki zararlı sitelerde işe yarıyor. Emsisoft aksak işliyor, sayfa yüklendikten sonra devreye giriyor. Zararlı host başka bir tarafa yönlendirdiğinde Emsisoft yetersiz kalıyor. Bitdefender, Avast, Avira ve Malwarebytes eklentileri sayfa yüklenmeden direkt engellediklerinden zararlı host yönlendirme yapmaya ayarlansa bile buna takılmıyorlar. Tabii böyle olunca sisteme daha çok mu yük getiriyorlar, sayfanın açılış hızını azaltıyorlar mı; bu konuda bilgim yok, incelemedim.

Ayrıca Avira, Adguard tabanlı reklam engelleyiciyle birlikte geliyor. Yalnızca Error Monitoring testini geçemedi, o da zaten düşük öncelikliymiş, bu haliyle reklam engelleme konusunda 100 üzerinden 90 puan aldı. (Test sitesi: AdBlock Tester: test your AdBlock extensions)

Comodo'yu değerlendirilecek kadar ciddi ve resmi görmüyorum. Kısaca, yetersiz veri tabanı ve reklamlı engelleme sayfası.

Eklentilerin yanı sıra ayrıca Google SafeBrowsing de iyi iş çıkarıyor, kendi başına dahi birçok yerel-global zararlı sitelerden koruma sağlıyor. Firefox, Samsung Internet gibi browserlar da bu servisi altyapı olarak kullanıyorlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı