Güzellik Göreceli Midir?

Sizce güzellik göreceli midir?

• Görecelidir.

Oy: 118 84,9%
  • Göreceli değildir.

Oy: 21 15,1%

• Oy verenlerin toplamı
    139
Makaleler
20
Yer
Nordschleife
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sizce güzellik kavramı göreceli midir yoksa değil midir? Ben güzellik kavramının göreceli olduğunu düşünüyorum. Herkes aynı şeyi aynı şekilde güzel olarak nitelemeyebilir. Bu olgunun doğup büyüdüğünüz yer, aldığınız eğitim, ilgi alanlarınız gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini düşünüyorum. Erkeklerin belirli tipteki kadınları güzel olarak görmesini veya kadınların belirli tipteki erkekleri yakışıklı bulmasını medya ve şirketlerin yönlendirmesi, insanların simetrik şeyleri güzel görmesinin sebebini simetrinin karşı tarafa atalarımızdan gelen "Herhangi bir sorunum yok, çiftleşmeye hazırım." mesajını verdiği için insanlarda bir güzellik algısı oluşturduğunu düşünüyorum. Unutmayın ki mantığa ve düşünme yeteneğine sahip olsak da önceki nesillerden gelen ilkel duygularımız hala yerini korumakta. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu konuyu birbirimizi kırmadan ve fikirlerimizi paylaşarak tartışalım.

Görecelidir bence. Mesela bana sarışın bir kadın güzel geliyor olabilir gözüme ama sana göre güzel gelmiyordur. Veyahut kıvırcık saçlı bir erkek bana yakışıklı geliyor olabilir ama sana gelmiyordur.

Bence eninde sonunda göreceli olmadığı kısma geliyor çünkü sağlıklı bir eş seçme güdüsüyle hareket ediyoruz. Ama cansız nesnelerin güzel olup olmadığı konusu görecelidir. Farkında değil misiniz bu konuyu açarken bile yoğunlukla insan güzelliği hakkında yazmışsınız eninde sonunda atalarımızdan miras kalan güdülerle hareket ediyoruz. Tabi reklamların veya toplum mühendisliğinin bize uyguladığı veri bombardımanını bir kenara alırsak.

Göreceli olsaydı herkesin ikonlaştırdığı ve peşinden gittiği belli başlı kişiler olmazdı Instagram'da bir çok oyuncu, model vb. sayfalarına bakabilirsin. Afedersin bir Kıvanç Tatlıtuğ ile Şafak Sezer bir mi?

Güzel bir kız ölünce bile daha çok gündem oluyor ve daha çok kişi "üzülüyor" yalan mı? Ulaşma imkanı aynı olsa herkes daha güzele gider ama o tarafta talep çok olunca uğraşmıyorsun.

Sizce güzellik kavramı göreceli midir yoksa değil midir? Ben güzellik kavramının göreceli olduğunu düşünüyorum. Herkes aynı şeyi aynı şekilde güzel olarak nitelemeyebilir. Bu olgunun doğup büyüdüğünüz yer, aldığınız eğitim, ilgi alanlarınız gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebileceğini düşünüyorum. Erkeklerin belirli tipteki kadınları güzel olarak görmesini veya kadınların belirli tipteki erkekleri yakışıklı bulmasını medya ve şirketlerin yönlendirmesi, insanların simetrik şeyleri güzel görmesinin sebebini simetrinin karşı tarafa atalarımızdan gelen "Herhangi bir sorunum yok, çiftleşmeye hazırım." mesajını verdiği için insanlarda bir güzellik algısı oluşturduğunu düşünüyorum. Unutmayın ki mantığa ve düşünme yeteneğine sahip olsak da önceki nesillerden gelen ilkel duygularımız hala yerini korumakta. Siz ne düşünüyorsunuz? Bu konuyu birbirimizi kırmadan ve fikirlerimizi paylaşarak tartışalım.
Görecelidir, mesela dış görünüşten örnek verelim. Herkes Barbara Palvin'i çok güzel buluyor, bence zerre güzel değil. Dünyanın en güzel kadını Scarlett Johansson'dur bir kere.

Tamamen görecelidir bence. Kişisel zevkler ve renkler giriyor devreye. Sana güzel gelen bana gelmeyebilir ve bu çok basittir yani.
Göreceli olsaydı herkesin ikonlaştırdığı ve peşinden gittiği belli başlı kişiler olmazdı Instagram'da bir çok oyuncu, model vb. sayfalarına bakabilirsin. Afedersin bir Kıvanç Tatlıtuğ ile Şafak Sezer bir mi?
Kıvanç Tatlıtuğ’u güzel veya yakışıklı bulmayan o kadar çok insan var ki şaşırırsın:) Ben de çok şaşırmıştım:) Ama dediğim gibi kişisel bir şey bu. Mesela ben de Serenay Sarıkaya’ya dönüp bakmam açıkçası. İnsanlar ayılıp bayılıyor ama bana bir şey ifade etmiyor mesela.

Geniş çene, simetrik yüz hatları, düzgün gözler, kaslı vücut yapısı, uzun boy gibi özellikler aşırı ilkel dönemlerde daha iyi bir avcının profilinde bulunduğu için insanlar yani sapiensler bu özellikleri taşıyanlara daha fazla saygı duymaya başladılar ve bu durum günümüze kadar geldi. Bu sebeplerden ötürü göreceli olmadığını düşünüyorum.

Son düzenleme:
@painkiller Kıvanç Tatlıtuğ yakışıklı bulmuyor bir başka herkesin yakışıklı bulduğunu seçiyor. Arada fark yok ki?

Şunu diyorum Kıvanç'ı beğenen ve beğenmeyen 10 tane kadın koy yanına da Şafak Sezer'i. Kaç tanesi ikinci seçeneğe gidecek? Demek ki pek bir görece yok.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı