Çözüldü H470-I Big Sur 11.2.1'i Monterey Sürümüne Güncelleme

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MrtSzgN

Kilopat
Daha fazla  
Sistemim:
  • Kasa: Phanteks enthoo evolv Shift ITX temperli bilgisayar kasa - siyah.
  • Anakart: ASUS ROG STRIX H470-I Gaming Intel H470 soket 1200 DDR4 2933MHz mini ITX Gaming.
  • İşlemci: Intel Core i5-10500 2.9 GHz LGA1200 12 MB cache 65 W işlemci.
  • RAM: Hikvision Urien HKED4161DAB1D0ZA1 DDR4 2666 MHz 16 GB RAM CL19 UDIMM PC RAM, Standart
  • SSD: HP EX900 2YY44AA 500 GB PCI-e 3.0 NVMe M.2 SSD
  • MONİTÖR: AOC U28G2AE/BK 28" 60Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync 4K LED Monit

OpenCore 0.6.6 ile macOS Big Sur 11.2.1 (20D74) Intel & AMD Kurulum İmajı indirdim. Win32 Disk Imager ile 16 GB USB belleğe yazdırdım. Aşağıdaki ayarlardan anakartımda olanları yaptım. Kurulum yaptığım EFI dosyamı paylaşıyorum. Kurulumdan sonraki EFI ve Config dosyamı da paylaşıyorum.

BIOS Ayarları (Intel)
  • Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  • SATA: AHCI olarak ayarlayın
  • VT-D: Disable olarak ayarlayın
  • EHCI Hand-off / xHCI Hand-off: Enable olarak ayarlayın.
  • XHCI Mode: Smart Auto
  • Secure Boot: Disable (Other OS) olarak ayarlayın
  • CFG-Lock= Disable
  • Boot Option Priorities: UEFI USB olarak ayarlayın. ya da UEFI and Legacy.

USB belleği bilgisayara taktım ve F8 ile Boot menüsünden seçimimi yaptım. Sonra kendi otomatik olarak yüklemeye başladı. Kurulumdan sonra USB olmadan boot etmek için eski EFI dosyamı ekledim sorunsuz bir şekilde yeniden başladı. Kextleri yüklemeye gelince kextlerimi hiç değiştirmedim. Eski kextlerle çalışıyor.

Buradaki video ile Wi-Fi ve Bluetooth çalıştırdım: Hackintosh'ta Intel Wi-Fi Çalıştırdık!
Webcam, iMessage, Apple'e Store, FaceTime Mikrofon, Ses, Uyku Modu, Ekran Koruyucu AppleTV sorunsuz şekilde çalışıyor. HDMI çalışmıyor. Başka da çalışmayan şu an için yok.
Kurulumdan sonra Time Machine ile yedek aldım.

Şimdi OpenCore ve sistemimi Monterey'e nasıl güncelleyebilirim?

EFI klasörüm:

Dosya Ekleri

• IMG_1247.JPEG
    IMG_1247.JPEG
    342,1 KB · Görüntüleme: 43
  • IMG_1248.JPEG
    IMG_1248.JPEG
    323,4 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_1249.JPEG
    IMG_1249.JPEG
    252,1 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_1250.JPEG
    IMG_1250.JPEG
    322,6 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleyen: Moderatör:
SİSTEM
  • Kasa: Phanteks enthoo evolv Shift ITX temperli bilgisayar kasa - siyah.
  • Anakart: ASUS ROG STRIX H470-I Gaming Intel H470 soket 1200 DDR4 2933MHz mini ITX Gaming.
  • İşlemci: Intel Core i5-10500 2.9 GHz LGA1200 12 MB cache 65 W işlemci.
  • RAM: Hikvision Urien HKED4161DAB1D0ZA1 DDR4 2666 MHz 16 GB RAM CL19 UDIMM PC RAM, Standart
  • SSD: HP EX900 2YY44AA 500 GB PCI-e 3.0 NVMe M.2 SSD
  • MONİTÖR: AOC U28G2AE/BK 28" 60Hz 1ms (HDMI+Display) FreeSync 4K LED Monit

OpenCore 0.6.6 ile macOS Big Sur 11.2.1 (20D74) Intel & AMD Kurulum İmajı indirdim. WIN32IMAGe ile 16 GB USB belleğe yazdırdım. Aşağıdaki ayarlardan anakartımda olanları yaptım. Kurulum yaptığım EFI dosyamı paylaşıyorum.
Kurulumdan sonraki EFI ve Config dosyamıda paylaşıyorum.

BIOS Ayarları (Intel)
  • Başlamadan önce BIOS ayarlarınızı öntanımlı ayarlara çekin (Load Default Settings).
  • SATA: AHCI olarak ayarlayın
  • VT-D: Disable olarak ayarlayın
  • EHCI Hand-off / xHCI Hand-off: Enable olarak ayarlayın.
  • XHCI Mode: Smart Auto
  • Secure Boot: Disable (Other OS) olarak ayarlayın
  • CFG-Lock= Disable
  • Boot Option Priorities: UEFI USB olarak ayarlayın. ya da UEFI and Legacy.

USB belleği bilgisayar taktım ve F8 ile Boot menüsünden seçimimi yaptım. Sonra kendi otomatik olarak yüklemeye başladı. Kurulumdan sonra USB olmadan boot etmek için Eski EFI dosyamı ekledim sorunsuz bir şekilde yeniden başladı. Kextleri yüklemeye gelince kextlerimi hiç değiştirmedim. Eski kextlerle çalışıyor.

Hackintosh'ta Intel Wi-Fi Çalıştırdık! - YouTube. Buradaki video ile Wi-Fi ve Bluetooth çalıştırdım.

Webcam, iMessage, Apple'e Store, FaceTime Mikrofon, Ses, Uyku Modu, Ekran Koruyucu AppleTV sorunsuz şekilde çalışıyor.
HDMI çalışmıyor.
Başka da çalışmayan şu an için yok.
Kurulumdan Sonra time Machine ile yedek aldım.

Şimdi OpenCore ve Sistemimi Monterey'e nasıl güncelleyebilirim?

EFI klasörüm:
OpenCore ve kext gibi dosyalarınızı güncelleyip deneyebilirsiniz. Bu işlemler OpenCore Configurator ile yapılabilir ancak OpenCore Configurator kullanmanızı pek önermem. Kendisi EFI dosyalarını bozmaktan başka çok işe yaramıyor (Dortania rehberinde kullanılmaması gerektiğini de belirtiyor). Onun dışında manuel olarak güncellerken kextlerinizin yeni versiyonu var ise GitHub gibi yerlerden indirip "Kexts" klasörünüze atın. OpenCore için de aynı şey geçerli. Buradan OpenCorePKG dosyasını indirin ve bunu EFI dosyanızın bulunduğu kısma atın. Bu arada verdiğiniz linkteki EFI silinmiş. Erişim sağlanamıyor.

Güncel EFI klasörümün linki:
https://drive.google.com/file/d/10VsjG4s8VQSLER3VDWGirzBYOyMibLIJ/view?usp=sharing
OpenCore ve kext gibi dosyalarınızı güncelleyip deneyebilirsiniz. Bu işlemler OpenCore Configurator ile yapılabilir ancak OpenCore Configurator kullanmanızı pek önermem. Kendisi EFI dosyalarını bozmaktan başka çok işe yaramıyor (Dortania rehberinde kullanılmaması gerektiğini de belirtiyor). Onun dışında manuel olarak güncellerken kextlerinizin yeni versiyonu var ise GitHub gibi yerlerden indirip "Kexts" klasörünüze atın. OpenCore için de aynı şey geçerli. Buradan OpenCorePKG dosyasını indirin ve bunu EFI dosyanızın bulunduğu kısma atın. Bu arada verdiğiniz linkteki EFI silinmiş. Erişim sağlanamıyor.
Kext dosyalarımı KextUpdater ile güncellemem sorun teşkil eder mi? OpenCorePKG 0.7.7 ile mi güncelleyeyim, 0.7.6 ya da daha düşük sürümleri mi? GitHub'da kextlerimin uyumlu ve güncel olup olmadığını nasıl anlayacağız? PKG dosyası derken RELEASE.zip mi -DEBUG.zip mı? Acemiyim kusura bakma hocam. Öğreneceğiz daha ☺️

Güncel Link EFI klasörüm https://drive.google.com/file/d/10VsjG4s8VQSLER3VDWGirzBYOyMibLIJ/view?usp=sharing

Kext Dosyalarımı KextUpdater ile güncellemem sorun mu teşkil eder? OpenCorePKG 0.7.7 ile mi güncelleyeyim, 0.7.6 ya da daha düşük sürümleri mi?
GitHub'da kextlerimin uyumlu ve güncel olup olmadığını nasıl anlayacağız?
PKG dosyası derken RELEASE.zip mi -DEBUG.zip mı?
Acemiyim Kusura bakma hocam. Öğreneceğiz daha. ☺️
EFI dosyasına yine erişilemiyor. MediaFire gibi servislere yüklemeyi deneyin. Onun dışında KextUpdater işinizi görecektir. OpenCore'un 0.7.7 versiyonunu tercih edin. GitHub'da ChangeLog kısmında uyumluluk ile ilgili yazı yazacaktır muhtemelen.

EFI : BIGSUR 11.2.1 EFIM.rar Teşekkür ederim deniyorum
EFI dosyasına yine erişilemiyor. MediaFire gibi servislere yüklemeyi deneyin. Onun dışında KextUpdater işinizi görecektir. OpenCore'un 0.7.7 versiyonunu tercih edin. GitHub'da ChangeLog kısmında uyumluluk ile ilgili yazı yazacaktır muhtemelen.
@MrtSzgN RELEASE'i indirin. Hackintool üzerinden de kontrol edip güncellerini indirebilirsiniz. İndirdikten sonra hepsi bir klasöre toplanıyor. Elle Kexts ve config'e ekleyebilirsiniz.
Tamamdır bunu da deneyeceğim. Hangisi olursa..
Bir de OpenCore ve kextleri Config'e eklemeye gerek var mı? Direkt ekleyip yeniden başlatmak yeterli mi?
OpenCore 0.7.7 Hackintosh ile indirdim. EFI klasöründeki BOOT dosyasını, OC'deki OpenCore, Tools ve Drivers klasöründe var olanları değiştirdim. Kextleri de Hackintool ile indirdim. Onları da kext Klasörüne attım ve config dosyasına işledim. Yeniden başlattım Apple Logosunda takılı kaldı
İkisinide denedim ikisinde de Apple logosunda takılıp kalıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_1301.jpeg
    IMG_1301.jpeg
    81,5 KB · Görüntüleme: 19
EFI : BIGSUR 11.2.1 EFIM.rar Teşekkür ederim deniyorum

Tamamdır bunu da deneyeceğim. Hangisi olursa..
Bir de OpenCore ve kextleri Config'e eklemeye gerek var mı? Direkt ekleyip yeniden başlatmak yeterli mi?
OpenCore 0.7.7 Hackintosh ile indirdim. EFI klasöründeki BOOT dosyasını, OC'deki OpenCore, Tools ve Drivers klasöründe var olanları değiştirdim. Kextleri de Hackintool ile indirdim. Onları da kext Klasörüne attım ve config dosyasına işledim. Yeniden başlattım Apple Logosunda takılı kaldı
İkisinide denedim ikisinde de Apple logosunda takılıp kalıyor.
Bu kext dosyalarını eğer önceden config dosyasına eklediyseniz bir daha eklemenize gerek yok. Şu an link ile belirttiğiniz EFI sistemin açılamadığı EFI dosyası mı? Yoksa çalışan mı? Eğer çalışan ise birazdan ben size OpenCore gibi şeyleri güncelleyip atacağım.

Yardımların için ayrıca teşekkür ederim hocam. Umarım yaparız. Hocam confige ekledikten sonra Apple logosunda takılı kaldı OpenCore 0.7.5 ve 0.7.6 ile bile denedim. Şu an orjinal EFI dosyama geri döndüm. Orjinalde hiç sorun yok. Bu şekilde kullanacağım büyük ihtimal. 😞

Yardımların için ayrıca teşekkür ederim hocam. Umarım yaparız. Hocam confige ekledikten sonra Apple logosunda takılı kaldı OpenCore 0.7.5 ve 0.7.6 ile bile denedim. Şu an orjinal EFI dosyama geri döndüm. Orjinalde hiç sorun yok. Bu şekilde kullanacağım büyük ihtimal. 😞
Confige hangi program ile eklediniz dosyaları? OpenCore Configurator ile mi? Eğer öyleyse muhtemelen 0.7.7 gibi bir sürümü desteklemiyor ve bundan dolayı config dosyasını bozmuş olabilir. ProperTree gibi programlar ile confige gerekli dosyaları ekleyin. Başka bir program kullanmayın. Ben şu an EFI dosyasının gerekli dosyalarını güncelliyorum. Birazdan size atmış olurum.

Confige hangi program ile eklediniz dosyaları? OpenCore Configurator ile mi? Eğer öyleyse muhtemelen 0.7.7 gibi bir sürümü desteklemiyor ve bundan dolayı config dosyasını bozmuş olabilir. ProperTree gibi programlar ile confige gerekli dosyaları ekleyin. Başka bir program kullanmayın. Ben şu an EFI dosyasının gerekli dosyalarını güncelliyorum. Birazdan size atmış olurum.
Evet OpenCore Configurator ile ekledim. Çok teşekkür ederim. Sizin düzelttiğiniz EFI dosyasını deneyelim bakalım..

Yeni konular

Geri
Yukarı