H61M-P20 sistem ve Samsung 860 EVO uyumlu mu?

dukenukem

Hectopat
Selam arkadaşlar.
Öncelikle sistemimi yazayım zira sorular aşağıdaki paragraftan gelecek :).

QuadCore Intel Core i5-3470, 3400 MHz (34 X 100)
MSI H61M-P20/G3 (MS-7788) (1 PCI-e X1, 1 PCI-e X16, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, LAN)
4 GB 1600 MHz, 2 GB 1333 MHz olmak üzere 6 GB RAM (4 GB 1333 RAM var fakat ilginçtir 1600'ün yanına takınca BIOS ekranını görmeden reset atıyor sürekli. 2 GB 1333'ü takınca yapmıyor ama.)
HD 7850 2 GB ekran kartı.
3 Adet SATA 2 disk
750 PSU

Öncelikle ilk sorum;
Samsung 860 EVO SSD alacağım zira sistem oldukça yavaş. Max, Substance Painter gibi sömüren programları yoğun kullanıyorum ve açılışlar kapanışlarda çok bekliyorum.
BIOS türü AMI EFI ve UEFI desteği yok, SATA 3 de yok, SATA 2 var. Bu disk kurulumda problem olur mu?

İkinci sorumsa, bu sistem adam olur mu? Şimdiden teşekkür ederim.

PSU markası ne? RX 570 gibi bir kart alarak günümüz oyunlarını rahat oynarsınız -bildiğim kadarıyla darboğaz yapmıyordu, yanlışsam nazikçe düzeltirseniz sevinirim. Anakartınızın SATA 2 olması sıkıntı çıkartman, her türlü SATA SSD'yi takabilirsiniz fakat SATA3'e göre daha yavaş olur.

SATA 2 300mb/s okuma yazma hızı verir. Ssdniz 500mb/s olsa bile. Siz sistem hızlandırmak mı yoksa uzun ömür için mi Samsung Evo'yu seçtiniz bu önemli. Hız için ise 300mb/s geçemezsiniz SATA 2 ile.

@264523 neden kahkaha attığınızı sorabilir miyim?

Konu sahibi ekran kartı upgrade ile ilgili veya işlemcim ekran kartını besler gibi bir konu açmamış kendisinin amacı oyundan da uzak. Burada SSD anakart uyum performansını tartışmak yerine siz RX 570 yazmışsınız komik olan bu.

Konu sahibi ekran kartı upgrade ile ilgili veya işlemcim ekran kartını besler gibi bir konu açmamış kendisinin amacı oyundan da uzak. Burada SSD anakart uyum performansını tartışmak yerine siz RX 570 yazmışsınız komik olan bu.
bu sistem adam olur mu?
Ben bunun için dedim. Ekran kartını yükseltirseniz daha iyi olabilir demek istedim.

H

SATA 2 300mb/s okuma yazma hızı verir. Ssdniz 500mb/s olsa bile. Siz sistem hızlandırmak mı yoksa uzun ömür için mi Samsung Evo'yu seçtiniz bu önemli. Hız için ise 300mb/s geçemezsiniz SATA 2 ile.

Amacım sistemi hızlandırmak. Çalışırken arada açılış-tepki süreleri vs. durumlarında beklemelerin çok zamanımı aldığını fark ettim. Esasen 300mb/s okuma hızında çalışsa da eskisinden (mekanik disklere göre)hızlı olacağını düşündüm(program açılış-kapanışları, tepki süreleri ).Bu sistemi ileride değiştirirsem yine kullanmaya devam edebileceğim uzun ömürlü bir SSD tercih etmek istedim. 480-500 GB aralığında bakınca 3 ürün öne çıktı. Kigston, SanDisk Ultra ve Samsung Evo. Kullanıcı yorumlarına da bakınca Samsung mantıklı geldi.
Ayrıca hızla ilgili olarak, sadece anakartın sata 3 desteklisini bulup değiştirmeyi de bir çözüm olarak düşünmüştüm.

Ben bunun için dedim. Ekran kartını yükseltirseniz daha iyi olabilir demek istedim.

Evet hata bende.'Sistemi adam etmek' derken açıklayıcı olmadı, kusuruma bakmayın. Aslında birkaç değişikliğe gitsek sistem beni daha götürür mü? Yoksa değişikliğe harcayacağım parayı yükseltmeye mi harcayayım? Zira şimdiye kadar ilk bilgisayarımı sıfır almıştım(233 mmx),sonra hep parça up-gradeleri ile bugüne geldim.
Uzun zaman oldu işlemcileri takip etmeyi bıraktım. Her zaman sadık bir AMD kullanıcısı oldum. İlk kez Intel topladım. Intel sistemlerde benim sistem nerede duruyor, iyi mi-kötü mü? bilemiyorum. i5 diyorum, i3 daha iyi diyorlar, bu nesiller kafamı karıştırıyor.
Bilgisayarda oyun da oynanıyor(iyi oyunların takipçisiyim, ilk oynadığım oyun ilk çıkan Doom oyunuydu, sonra dukenukem3D diyeyim yaşımı siz anlayın)Hatta sistemin şu haliyle bile orta ayarlarda açmadığı oyun yok gibi.
Bunun dışında son ek olarak yoğun render alınan bir makine. GPU gücü yoğun kullanılıyor. Görüş istediğim konular bunlar. Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı