Hadron 400W PSU'lu sistem açılıp kapanıyor

Wagner4

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, birkaç gün önce sistemime Samsung EVO 250GB SSD taktım ve Windows'u SSD'ye formatlayarak PC'yi kurdum. Birkaç gün sorun yaşamıyordum ama dün iki kere, bugün 5-6 kere PC daha açılır açılmaz kapanıyor. Bazen 10 dakika, bazen 30 dakika sonra. Sorunun PSU'dan kaynaklandığını düşünüyorum. Stok fanım biraz eski ama işlemcime daha yeni termal macun uyguladım ve ısı durumu gayet iyi. Ondan ötürü değildir herhalde. CD/DVD okuyucunun SATA kablosunu çıkarıp SSD'ye takmıştım hem güç kaynağını fazla zorlamasın hem de zaten kullanmıyorum diye.
Kasayı açıp PSU'nun içine doğru elektrik süpürgesi tuttum belki toz birikmiştir diye ve şu an bu yazıyı PC'den yazıyorum yaklaşık 1 saattir açık.

Güç kaynağı tüketim hesaplama sitelerinden de hesaplamaya çalıştım ama her türlü 300Watt'ı çok fazla geçmiyor. Bildiğim kadarıyla SSD'ler çok fazla elektrik tüketmiyor.

Sistem.
İşlemci: Dualcore Intel Core i3-550, 3200 MHz (24 X 133)
Anakart: ASUS P7H55-M lx (LGA1156)
Ekran kartı: Radeon RX550/550 series (4 GB)
RAM: Samsung M378B5273CH0-CH9 4+4GB
PSU: Hadron 400W
HDD: Seagate 500GB
SSD: Samsung EVO 250GB

Olay PSU'nun üzerinde yazan güç değil. Ne kadar güç verebildiği ve verimliliği. Kaliteli bir PSU değil zaten. Yakın bi' zamanda değiştirmek daha sağlıklı olacaktır.

Önce bir başka güç kaynağı ile deneyin, ödünç alabilme gibi bir imkanınız varsa.
Eğer denedikten sonra sorun yaşamazsanız sorun güç kaynağında olabilir.

PSU'nuz zaten iyi değil, ama içinizin rahat etmesini isterseniz OCCT yazılımını indirip güç testi yapabilirsiniz.

Neredeyse başlar başlamaz şöyle bir şey oldu hocam. Pek anlamıyorum ama hayırlı olmadığı kesin. :)

Dosya Ekleri

• resim_2021-01-17_171842.png
    resim_2021-01-17_171842.png
    281,4 KB · Görüntüleme: 41
Arkadaşlar birkaç deneme ile keşfettim ki sorun kullandığım üçlü prizden kaynaklanıyormuş. Farklı bir üçlü priz kullanarak kapanma sorununu çözdüm. Eğer bu tür bir sorun yaşayan olursa buna dikkat edin.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı