Hafta içi bilgisayar yasağı

Dünyanın en saçma durumu.

Kendimden örnek vereyim. 88 doğumlu olduğum için orta okul lise dönemlerinde tabiki teknoloji bu denli gelişmiş değildi. İlk bilgisayarım Win 3.1 kullanan bir Olivetti idi. PC'yi açtığınızda DOS geliyordu ve buraya c://WIN yazarak Windows'a giriyordunuz :) 5 veya 6 yaşında Prince of Persia oynayarak geçti günler. Sonra Doom 95 , falan filan.

Neyse günler geçti, teknoloji gelişti, PCler de tabi. Ve oyunlar da. Oyunlar geliştikçe bağımlılık daha da arttı. Deli gibi oyun oynuyordum. Ailem de haliyle yasakladı, saat getirdiler olmadı. PC'nin kablosunu sakladılar gittim Kadıköyden yeni kablo aldım gizli gizli açıyordum, yakaladılar. Konuştular olmadı. Ne yaptılarsa olmadı. PC ekranını kapatıyordum, kontrole geldiklerinde PCyi kapalı sanıyorlardı :D ben de o sırada ders calısıyormuşum gibi yapıyordum... Sonra hayatım Ultima Online ile kaydı. Lisede kaldım sınıfta. PC yi sonunda kaldırdılar. Bu sefer gittim GameBoy aldım. İşin özeti ne yaptılarsa ben bir şekilde oyun oynadım. Dershaneye gönderdiler ben Internet Cafeye gittim.

Senden bir cacık olmaz dediler. ÖSS sınavında barajı zor geçtim. Yeditepe Üniversitesi güzel sanatlar bölümüne girdim. Mezun olana kadar deli gibi oyun oynadım. Artık üniveristede idim, kimse karışmıyordu. Tabiki üniversite notları da rezlat idi. Orada da kaldım. 4 senelik okulu 5.5 senede bitirdim.

Hayatımda kitap açmadım. Ödev yapmadım. Hiçbir sınava 1 günden fazla hazırlanmadım. ÖSS ye çalışmadan girdim, üniversiteyi zar zor bitirdim. Şu an ne iş yapıyorum dersiniz?

Pilotum. Evet özel bir şirkette yolcu uçağı uçuruyorum. Deli gibi çalıştım. Hayatımda kitap açmamıştım ama 1 senede 14 bin 200 tane soru çözdüm. Her gece çalıştım. PC'de oynadım, ders de çalıştım. Çünkü sevdiğim ve istediğim şeyi yapmanın verdiği hazzı tatmıştım. Uçuş okuluna gitmek için 1.5 sene ailemi ikna etmeye çalıştım. İnanmadılar, haklıydılar çünkü daha önce dersin D sini çalışmamıştım. Annem "sen değil uçak uçurmak, uçağı düşüremezsin bile" dedi, geçen gün yolcum olarak uçtu.

Uzun lafın kısası, lütfen bu yazımı annenize-babanıza okutunuz. Boşa uğraşmasınlar, boşa kendilerini de sizi de yormasınlar. PCyi yasaklamak ile iş çözülmez. PC yasaklayarak birileri başarılı olmaz. Zaten notlarınız iyiymiş, eminim ileride gayet başarılı olacaksınız. Dediğim gibi, kendimi bildim bileli oyun oynadım. Hala oynuyorum. Evlendim, hala oynuyorum. Uçuşa gidiyorum, otelde yine oynuyorum. Oyun oynamak beni asosyal yapmadı, başarısız yapmadı, kimseden geri kalmadım, aksine herkesin imrendiği bir işe, bir eşe, bir hayata sahibim...

Yasaklarınızın kalkması dileği ile.

Son düzenleme:
Şimdi halime bakınca o yasakları keşke bende yaşasaydım diyorum.

Üniversiteye geçtim geçeli durum aynı ama artık ailem değil benden dolayı hafta içi oyun oynayamama durumu eğer güzel bir üniversite kazanırsanız durum değişmiyor aksine yine çalışıyorsunuz ama bende şöyle bir durum olmuştu, lise zamanlarımda bana bilgisayar 5 gün değil 4 gün yasaktı cuma cumartesi günleri deli gibi oyun oynardım üniversiteye geçince bu düzene alışmış olacağım ki hep böyle devam etti, en sonunda 4 günlük kısıtlamayı kendim aldığım karar ile 3 güne düşürdüm perşembe cuma cumartesi pazar deli gibi oyun oynuyorum derslerime de çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı