Haftanın Zam Haberleri

Bu haftanın zamları belli oldu. Yine zamlar fazlasıyla geliyor.

1-)Elektrik Dağıtım Bedeli Yüzde 15 Artırıldı:
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), konut kullanıcılarının elektrik faturalarında yüzde 10 indirime gidilirken, dağıtım bedellerinde yüzde 15,7'lik artış yapıldığını açıkladı. EMO, bu artışla dağıtımcı şirketlerin kârının gözetildiğini vurguladı.

Faturalarda yer alan dağıtım bedelinde ise yüzde 15,7 zam yapıldı:
"Ancak faturada indirim yapılan kalemlere bakıldığında perakende enerji bedelinin yüzde 19.2 indirimle 34.53 kuruştan 27.91 kuruşa çekildiği, dağıtım bedelinin ise yüzde 15.7 zamla 13.32 kuruştan 15.41 kuruşa çıkarıldığı görülmektedir. Aynı şekilde sanayi tarifesinin perakende enerji bedelinde yüzde 3.9, ticarethanelerde yüzde 4.5, tarımsal sulamada yüzde 4.2, aydınlatmada yüzde 4.7 ve genel aydınlatma tarifesi perakende enerji bedelinde yüzde 0.02 indirime gidilirken tüm gruplar için dağıtım bedeli yüzde 15.7 artırılmıştır. Böylece Ekim 2018`e göre sanayi abonelerine yüzde 0.06, ticarethanelere yüzde 0.28, tarımsal sulamaya yüzde 0.26, aydınlatmaya yüzde 0.29 ve genel aydınlatmaya da yüzde 5.22 oranında zam yapılmıştır. Buna göre sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama aboneleri bırakın konutlara uygulanan indirimden faydalanmayı, çok küçük de olsa faturaları artırılmıştır."​

1.PNG

EMO, açıklamasının devamında duyurulan indiriminin asıl amacının dağıtımcı şirketlerin kârını artırmak olduğunu söyledi ve indirim kararının 'bir taşla iki kuş vurma' olarak nitelendirdi:
"Bakanlık, vatandaşa "müjde" olarak sunduğu yüzde 10 indirim kararının perde gerisinde, şirketlerin karını artıracak bir uygulamaya daha imza atmıştır. Dağıtım bedellerine yapılan yüzde 15.7`lik zam doğrudan elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına gidecektir. Son birkaç ayda dolar kurundaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamak için gidilen bu indirim kararıyla "bir taşla iki kuş vurmaya" çalışan Bakanlık, bizleri yine şaşırtmamıştır."​

Yani anlayacağınız bizi çok sevdikleri için indirim yapılmamış.

2-)ÖTV Zammı Yürürlüğe Girdi: '70'lik Rakının 97,70 Lirası Vergi:

Yasa gereği alkol ve sigaraya ocak ve temmuz aylarında, altı aylık yurtiçi üretici fiyat endeksi oranı kadar otomatik vergi zammı yapılıyor. Ocak ayında alkollü içkilere yapılan Özel Tüketim Vergisi zammı, fiyat etiketlerine yansıdı. Birada fiyat artışları yüzde 30'u buldu. Rakı fiyatlarında ise yüzde 10'a yakın artış yaşandı. Rakı fiyatları 10 TL, bira fiyatları ise 2.25 TL zamlandı.

Yeni fiyatlar:

• 70 cc'lik klasik rakının fiyatı 130 TL'den 142.5 TL'ye yükseldi.
  • 35'lik rakı fiyatları 56.5 ile 95 TL arasında. Özel serilerde ise fiyatlar değişiyor.
  • 50 cc'lik kutu biranın fiyatı 7.75 TL'den 10 TL'ye çıktı.
  • 50 cc'lik depozitolu şişe biranın fiyatı ise 7.5 TL'den 9.75 TL'ye yükseldi.
3-)Osmangazi Körpüsü Geçiş Ücretine Yüzde 44 Zam:
Osmangazi Köprüsü'nün otomobil geçişi için ücreti 71 TL'den 103 TL'ye çıktı.

Araç Tipleri

Eski Fiyat

Yeni Fiyat

Birinci Sınıf Araç

71,75 TL

103,05 TL

İkinci Sınıf Araç

114,80 TL

164 TL

Üçüncü Sınıf Araç

136,35 TL

195 TL

Dördüncü Sınıf Araç

180,80 TL

259,65 TL

Beşinci Sınıf Araç

228,20 TL

327,65 TL

Altıncı Sınıf Araç

50,25 TL

72,15 TL
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Gebze- Orhangazi- İzmir otoyol geçiş ücretleri de zamlandı, yeni fiyatlar:
DHA'nın aktardığı bilgiye göre, daha önce 5,5 TL olan Altınova- Orhangazi arası 11,5 TL, 7,40 TL olan Gemlik- Bursa arası 15,65 TL´ye yükseltildi.

Bugüne kadar nelere zam geldi:
  • Pasaportta 3 yıl ve üzeri geçerlilik için ödenecek rakam ise 656 liradan 811 liraya yükselecek. Böylelikle 10 yıllık pasaport, defter ücreti ile birlikte 1.000 liraya dayanmış olacak. Yıl başından itibaren pasaport defter ücreti 137 liradan 170 liraya, 6 aylık geçerlilik süresinin bedeli 200 liradan, 248 liraya çıkacak.
  • Ehliyette ise B sınıfı ehliyetin bedeli 495,7 TL’den 613,3 liraya çıkacak.
  • Elektronik eşyalara bandrol ücreti.
  • Yeni İstanbul Havalimanı'nda yolcu servisleri ortaya çıkmıştı. Her dış hat yolcusu 20€, transfer giden yolcu 5€, iç hat giden yolcu 3€ ödeyecek. Bunlar güncel kur fiyatından ödenecek.
  • 2019 MTV Zam Oranı %15,9 Oldu.

Asgari ücrete bence zam yapmayıp, eski fiyatlar kalsaydı daha iyi olurdu. Bildiğiniz durum daha beter olmuş. Yeni yıla kötü başladık. Asıl zamlar daha ilerleyen günlerde. Bu günleri mum ile arayacağız resmen. Battıkça daha fazla batıyoruz.

Benim anlamadığım bir vatandaşa bu kadar yüklenmeleri. Bence aldığımız maaşı tamamen onlara verelim ne yapacaklarsa yapsınlar. Harbiden bu kadar vergi çok fazla.

Bunlar asgari ücrete zam yaptı iyi hoş fakat etkisi yok tam tersi zararı oldu. Daha 5 gün oldu bu kadar zam geldi. Zam verdiler fazlasıyla geri aldılar. Bence bu halka müstahak. Hak ediyoruz biz.

Kaynaklar:

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Alıştıra alıştıra yazsanıza şunları.

Yeni konular

Geri
Yukarı