Hala neden laptop toplayamıyoruz?

İmkansız demedim ki zaten, gelişen teknolojiyle ileride bu imkanın olabileceğini belirttim. Hatta bugün bile yapılabilir ama götürüleriyle mantıklı değil dedim.

Demek istediğim nokta şu, anakartı modifikasyonları kullanıcının yapacağı formatta üretmek kompaktlığı bitirecektir. Bakın imkansız demiyorum zaten, cihazın kalınlığının iki katına çıkmasını, kasanın büyümesini kabul ediyorsanız yerleştirecek şekilde üretirsiniz. Soğutma için dizaynı hadi şimdilik hesaba katmayalım. İnsanlar böyle hantal bir laptop tercih eder mi? Soru bu olmalı.

Kişiden kişiye göre değiştiği doğru. Ancak ben piyasaya göre bakıyorum. Üretilen modeller de az çok tercihler üzerinde şekilleniyor. Neticede arz-talep meselesi. Bugün piyasaya baktığınızda gaming laptop diye geçen, ağır ve büyük, nispeten daha "kaba" olması beklenen cihazlar bile üretilirken mümkün olduğunca kompakt üretilmeye çalışılıyor. Yapabildiği işlerin dışında neticede taşınacak yani bu laptoplar.

Standartlar konusuna gelirsek, dediğim gibi gelişen teknoloji ile beraber bu iş olmaz demiyorum, bugünkü imkanlar ile olmaz diyorum. Geçmişte bugünün standartları garip geliyordu çünkü yeterli teknoloji yoktu. Bugün de istediğiniz şeyi yapacak teknoloji yok, var ama götürülerini engelleyecek bir teknoloji yok; daha doğrusu bu da mümkün olmakla birlikte böyle bir teknolojiyi pazara sokarken üretilen cihazlar tüketicinin karşılayabileceği fiyatlardaa olmayacaktır.

En azından birbirimizi anlayabildik.

Bi modüler akıllı telefon projesi de vardı, yurt dışında ürünleri de satılıyor halihazırda, bağlantısını bulabilirsem atarım buraya.

Geri
Yukarı