Advertisement

Hâlâ sigara içen var mı?

LegacyLethe

Picopat
Katılım
27 Ekim 2021
Mesajlar
108
21 yaşında sigaraya başlamış, 5 yıl sigara içmiş birisi olarak söyleyebilirim ki sigara maddi motivasyonlarla bırakılabilecek hatta azaltılabilecek bir şey değil.

Neredeyse bir buçuk yıl olacak ben bırakalı. Bırakırken önemli olan sağlıklı bir bırakan olmak. Kafadaki bağımlılık algısını kırmadan sadece maddi güdüyle bırakırsanız, tütüne geçersiniz, otlanmaya başlarsınız, elektroniğe geçersiniz, hatta bıraksanız bile para kazanınca geri başlarsınız. Sadece sağlık sebepli bırakırsanız belki daha sağlıksız bağımlılıklarla yer değiştirirsiniz.(bırakınca kilo alanlar gibi)

Bırakılması gereken sigara bağımlılığı değil, bağımlılık algısının kendisidir. Bu da sanıldığı kadar irade gerektiren bir şey değildir. Bu fiyatlara bakınca asıl sigara içmek irade gerektiriyor. Hem gecenin ikisinde sigara bitince 2 kilometre yol yürüyen insan iradesiz diyebilir misiniz? :)

Umarım ne sebeple olursa olsun herkes bir gün kurtulur sigaradan ve sağlıklı bir bırakan olur.
 

isayilmaz

Centipat
Katılım
30 Mart 2021
Mesajlar
758
Çözümler
5
Yer
Adıyaman
En son aldığımda kilosu 150 TL'ydi Adıyaman'ın. Makarorunu pazardan 20-25 TL'ye alıyorum. Şöyle söyleyeyin günde 1 paket içen birisi bu şekilde gitse aylık masrafı toplam 150 TL civarına gelir.
Çoğunluk tütüne yöneliyor artık. Bizim okulda ki öğrenciler bile kendi sardıklarını içiyorlar.
Bu gidişle tütünde zam alır.
 
Yukarı