Half-Life serisi oynama sırası

Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Birçok arkadaşım Half-Life oynamıştı. Bana da başlamamı çok güzel bir seri olduğunu söylediler. Ben de başlamaya karar verdim ve internetten tüm oyunlarına bakıp Half-Life Complete pack aldım. Ancak bu oyunları hangi sırayla oynayacağımı bilmiyorum ve internette Half-Life Decay diye bir oyun gördüm. O oyununda seri ile bir bağlantısı varmış ama Steam'de bulamadım. Half-Life alyx oyununun da ne olduğunu anlamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
1.Half-Life veya Half-Life Source veya Black Mesa.

2.Half-Life alyx (senaryonu etkilemiyor VR yoksa oynamayın)

3.Half-Life 2

4.Half-Life 2 Episode 1

5.Half-Life 2 Episode 2

Bu oyunların hariçinde senaryonu etkilemeyen ilk oyunun birkaç DLL'si var isterseniz unları da ilk oyunu oynadıktan sonra oynayın. Opposing Force, Blue Shift, Decay.

3.Half-Life 2

4.Half-Life 2 Episode 1

5.Half-Life 2 Episode 2

Bu oyunların hariçinde senaryonu etkilemeyen ilk oyunun birkaç DLC'si var isterseniz unları da ilk oyunu oynadıktan sonra oynayın. Opposing Force, Blue Shift, Decay.

Alyx 2. oyunun sonunu değiştiriyor ve 1. ve 2. oyun arasındaki hikayeyi anlatıyor. Onun dışında dedikleriniz doğru ama bence ilk oyunu oynadıktan sonra DLC'leri de oynasın arkadaş. Olayları farklı perstektiften görür ve daha çok zevk alır.

3.Half-Life 2

4.Half-Life 2 Episode 1

5.Half-Life 2 Episode 2

Bu oyunların hariçinde senaryonu etkilemeyen ilk oyunun birkaç DLL'si var isterseniz unları da ilk oyunu oynadıktan sonra oynayın. Opposing Force, Blue Shift, Decay.

Alyx 2. oyunun sonunu değiştiriyor ve 1. ve 2. oyun arasındaki hikayeyi anlatıyor. Onun dışında dedikleriniz doğru ama bence ilk oyunu oynadıktan sonra DLC'leri de oynasın arkadaş. Olayları farklı perstektiften görür ve daha çok zevk alır.

Hocam Alyx'a sistem yetmiyor onun yerine Blue Shift falan oynasam o da 1 ile 2'nin arasını anlatıyor mu?

1)Half-Life/Black Mesa/Half-Life: Source

-Black Mesa hariç diğer iki oyunun tek farkı oyun motorlarının farklı olması. Açıkçası her ne kadar daha iyi gibi gözükse de Half-Life Source'u seçmezdim, zira Source motorunun "sakat" olarak yansıtıldığı bir oyundur kendisi. Black Mesa bence güncellikten dolayı daha tercih edilebilir bir seçim ancak bilgisayarınızın özellikleri de göz önünde bulundurulmalı.

2)Half-Life: Blue Shit & Half-Life: Opposing Force
-Bu iki oyun normal Half-Life'ın Spin-Off modlarıdır. Yani aynı evrende geçen bu oyunlar olayı farklı iki karakterin (Barney Calhoun ve Adrian Shephard) gözünden size aktarır. Bu karakterlerden birisi güvenlik görevlisi, diğeri de askerdir.

3)Half-Life: Decay

-Bu oyun da bir Spin-Off modudur ancak diğer ikisinden farklı olarak iki veya daha fazla kişiyle oynamak için tasarlanmış bir moddur. Aynı zamanda oyundaki hikâye de biraz farklılıklar da mevcut. Açıkçası bunu oynamazsanız bir şey kaybetmezsiniz, zira bu oyunun daha iyi bir alternatifi olan Sven Co-op tercih edilebilir. Tabi Sven Co-op'un belli bir hikayesi yok, tamamen modüler bir oyun.

4)Half-Life 2

-Bu oyun ana oyun olan Half-Life'ın devamı, adından anlaşılacağı gibi. Ancak oyun motorunun Source olması sizi düşündürebilir, zira ilk oyunun oyun motoru Gold-Source'tu. Açıkçası ikinci oyun biraz daha uzun ve hikayesi, bence, biraz daha iyi.

5)Half-Life 2: Episode 1 & Half-Life 2: Episode 2

-Bu oyunlar da adlarından anlaşılacağı gibi ikinci oyunun devamı niteliğindedir. Bu oyunlarda da ikinci oyundaki belli yerlere ya da olaylara biraz daha yoğunlaşırken ana hikayenin devamı da sağlanıyor.

6)Portal & Portal 2

-Bu oyunlar normal olarak Half-Life serisine ait değiller ancak aynı evrende geçiyorlar. Portal serisi Half-Life'tan uzun yıllar sonrasını ve farklı olayları ele alan bir oyun serisi. Oyun aynı şekilde bir bulmaca oyunu olduğu için Half-Life'tan bağımsız olarak nitelendirilebilir. Bu oyunları çok daha sonra oynamanızı tavsiye ederim.

Bu oyunlar dışında bazı oyun ve modlar da var fakat hepsini yazmadım. Çünkü bir kısmı oynanamayacak kadar kötü veya bilinmiyor ve bir kısmı da oyun serisinden bağımsız. Mesela Half-Life 2: Arcade diye bir oyun var ancak şöyle tanımlanabilir: Oynamazsanız daha iyi.

Half-Life: Alyx

Yukarıdaki bir yazarımız çok iyi bir ayrıntıya değinmiş. Son çıkan Half-Life Alyx oyunu biraz kafa karışıklığı yaratabilir, çünkü oyunda bu oyunları da etkileyebilecek değişiklikler yapıldı. Ancak Half-Life Alyx'i farklı bir oyun olarak görürseniz pek de bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. Aynı zamanda bu oyunu güzel bir şekilde oynamak için VR cihazına ihtiyacınız var. VR olmadan da oynanabiliyor fakat ciddi anlamda eksiklikler ve hatalar içeriyor ve resmi olarak oyunun VR olmayan bir sürümü yok, tamamen bir mod olarak oynanıyor. Aynı zamanda oyunun oyun motoru Source 2 olduğundan belli farklılıklar göz önüne çarpıyor. Daha iyi grafikler, daha "mantıklı" fizik kuralları gibi farklılıklar var. Tabi bu farklılıkları VR cihazınız varsa görebiliyorsunuz. Eğer oyunu VR olmadan oynarsanız oyunun grafikler dışında ikinci oyun ve serisinden hiçbir farkı olmadığını görebilirsiniz, tamamen makyajlanmış bir Half-Life 2 gibi bir kavramla karşılaşabilirsiniz.

Alyx ana hikâye ile ilgili değil isterseniz Blue Shift opposing Force ve Decay oynayabilsiniz ama bu oyunlar DLC hiçbiri ana hikâye ile ilgili değil.
Hocam aslında ana hikâyeyle fazlasıyla ilgisi var iki oyunun da. Biraz spoiler gibi olacak ama yazayım. Opposing Force'un ana karakteri Adrian Shephard'ın amacı Gordon Freeman'ı öldürmekti mesela. Hatta onu öldürmek için Xen'e bile gidiyor yani Freeman ile alakalı hemen hemen her şeyde bu adam da var. Oyun sonunda bu da böyle zamanda donduruluyor. Ayrıca Half-Life 2: Episode 4 diye bir oyun çıkacaktı ve ana karakteri yine bu adam olacaktı, konular birbiriyle paralel olup birbirini etkileyecekti mesela.

Geri
Yukarı