Çözüldü Halı üzerinde montaj yapıldıysa sistem çöp mü olur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ekran kartı
ASUS RTX 2060
Anakart
H610M
İşlemci
i3 12100F
Merhaba. Bir sürü montaj videosu izledikten sonra, kendi montajımı yapmaya karar verdim. Daha önce RAM, ekran kartı takmıştım ama genel olarak bilmiyordum. Hiç aklıma gelmeyen bir dikkat eksikliği sebebiyle sistemi bozdum galiba.
Montajı halı üzerinde yapmıştım, parçaları nereye koyduğumada dikkat etmedim yaparken. Herşeyi eksiksiz yaptım, pc açılıyor, fanlar ışıklar var, ama monitörde görüntü yok. Ne yaptımsa olmadı. Bunun sebebi statik elektrik olabilir mi? Ve eğer öyleyse, çözüm yolu var mıdır?

Çözüm
Tanıdık bir bilgisayarcıya götürdüm. Sorun, eski kullandığım RAM'lerin bu anakartla tam uyumlu olmaması gibi birşey. İkiside DDR4 olmasına rağmen, uyum sorunu varmış sanırım. Kendi bir tane RAM takıp yeni BIOS attı, görüntü geldi. Eski RAM'leri yine kullanıyorum. Çok şükür, parçalara zarar vermemişim, boş yere gerildik :D

İlerde aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için yazayım dedim, akıllarında bulunsun. Bu yolu denesinler.
Merhaba. Bir sürü montaj videosu izledikten sonra, kendi montajımı yapmaya karar verdim. Daha önce RAM, ekran kartı takmıştım ama genel olarak bilmiyordum. Hiç aklıma gelmeyen bir dikkat eksikliği sebebiyle sistemi bozdum galiba.
Montajı halı üzerinde yapmıştım, parçaları nereye koyduğumada dikkat etmedim yaparken. Her şeyi eksiksiz yaptım, PC açılıyor, fanlar ışıklar var, ama monitörde görüntü yok. Ne yaptıysam olmadı. Bunun sebebi statik elektrik olabilir mi? Ve eğer öyleyse, çözüm yolu var mıdır?

Parçaların 2 yıl garantisi var ek olarak ben arkadaşımın 2. el aldığı sistemi onunla beraber halıda söküp parçaları halıya koyduk temizledik ve taktık sorunsuz çalıştı muhtemelen onunla alakalı değildir.

Bende sistemi aldığımda 2 gün boyunca çalıştıramamıştım kafayı yemiştim, sonra RAM'i silgiyle sildim tekrar taktım görüntü geldi. Belki sende de aynı durum vardır.

Montajı halı üzerinde yapmıştım, parçaları nereye koyduğumada dikkat etmedim yaparken. Herşeyi eksiksiz yaptım, pc açılıyor, fanlar ışıklar var, ama monitörde görüntü yok. Ne yaptımsa olmadı. Bunun sebebi statik elektrik olabilir mi? Ve eğer öyleyse, çözüm yolu var mıdır?
Dedikleri gibi ramlerin sarı uçlarını bir silgile hafifçe. Daha sonra psu prize takılıyken arka sigortasını kapalı hale getir üstüne 1 kere dokun. Bir elin ram girişlerinde diğeri psu üstünde olsun. Silgiledikten sonra tabii ki. Sonra takıp açmayı dene. Olmazsa. Teker teker ram, anakart, psu, kasa deneyeceksin.

RAM'lerin ucunu temizle tekrar tak çalıştır.
Valla bios pilini çıkardım, RAM'leri söktüm taktım, tek slot denedim, güç kesip bekledim ama olmadı. Silgi ile silme olayını az önce öğrendim bende, bir denemediğim o kaldı.

Parçaların 2 yıl garantisi var ek olarak ben arkadaşımın 2. el aldığı sistemi onunla beraber halıda söküp parçaları halıya koyduk temizledik ve taktık sorunsuz çalıştı muhtemelen onunla alakalı değildir.
Ama bir çok konuda ve yorumda halıda yüklü miktarda statik oluştuğu için kesinlikle yapılmaması öneriliyor. Tabii başına gelmeyen vardır böyle yapıp ama olanda çok gördüm. Bilemedim açıkçası.
Ek olarak sadece Anakart ve işlemci yeni, şimdi bu şekilde ben bozduysam, garanti kapsamına girer mi ki bu?
Bende sistemi aldığımda 2 gün boyunca çalıştıramamıştım kafayı yemiştim, sonra RAM'i silgiyle sildim tekrar taktım görüntü geldi. Belki sende de aynı durum vardır.
Valla inşallah öyledir hocam ya. Dünden beridir bunla uğraşıyorum, çok gerildim. Parçalara bişey olmasında, önemli değil gidip tekrar taktırırım birine.
Garantiye göndermekte fayda var.
Bu şekilde garanti kapsamına girmeyebilir sanırım. Sadece Anakart ve işlemci yeni.
Arkadaş ilk kez taktığı için pinleride kırmış olabilir.
Olabilir tabii ama sanmıyorum hocam. Takarken baya dikkatli davrandım. Acele etmedim. Dediğim gibi daha önce ekran kartı ve ram söküp taktım kaç kere. İşlemciyi ilk kez taktım ama ondada kaç kez kontrol ettim oturdu mu diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı