Haliç - Arel - Gelişim Üniversitesi Gastronomi bölümü nasıldır?

Kemal Yüce

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bu üç üniversitede gastronomi istiyorum fakat üniversitenin gastronomi bölümleri nasıl ve üniversite nasıl büyük bir kuşku içerisindeyim, lütfen bilen birileri varsa üniversitelerin bu bölümleri hakkında nasıl işlediğini, neye önem verdiklerini ve ne kadar uygulama olduğunu, uygulamanın gerçekten yeterli olup olmadığını, Erasmus imkanının nasıl olduğunu ve staj imkanlarının ne derecede olduğunu lütfen yazsın. Aynı zamanda ek bunun gibi detay bilgileri nasıl objektif olarak alabilirim bunu da bilen biri varsa bana bir öneri verirse çok iyi olabilir, sıralamam 400 bin, daha iyi bir seçenek varsa onu da tavsiye olarak alabilirim.

Son düzenleme:
Benim de sıralamam ilk 400 binde. Ben staj ve eğitim kalitesini bildiğim için ilk sıraya İstinye, 2.'ye Haliç koydum ama hala araştırıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gastronomi ve Mutfak Sanatları okuyacağım istinye %50 burs 33000 tl %15 tercih bursuyla daha da indirimli fiyat oluyor tabi ailevi gelir durumuna göre daha da indirim olabilir
400 binden nasıl %50 burs alıyorsun? 175 bin %50 burs veriyor diye gördüm ben. %15 gibi bir burs daha dahil edersek 21.500 gibi cüzzi bir miktar ortaya çıkıyor. Bu konu hakkında bana biraz bilgi verebilir misin? İstinye'yi diğerlerinden ayıran fark ne? Araştırmak ciddi anlamda çok zor çünkü herkes en iyi üniversite benim diye geziyor ve bu manipüle etmek üzerine tamamen.

400 binden nasıl %50 burs alıyorsun? 175 bin %50 burs veriyor diye gördüm ben. %15 gibi bir burs daha dahil edersek 21.500 gibi cüzzi bir miktar ortaya çıkıyor. Bu konu hakkında bana biraz bilgi verebilir misin? İstinye'yi diğerlerinden ayıran fark ne? Araştırmak ciddi anlamda çok zor çünkü herkes en iyi üniversite benim diye geziyor ve bu manipüle etmek üzerine tamamen.

İstinye 600kdan haliç'de ona yakın sıralama ile alıyor açıkçası üçü arasından en iyisi istinye hem mutfağı daha iyi staj imkanı olsun kampüsü çok daha iyi haliçinde iyi ama göründüğünden daha dar mı desem fazla bir alanı yok genişlik anlamında açıkçası pek tatmin olmadım evet bu arada haklısın en iyi mevzusunda bizim ülkede en iyi eğitimleri özyeğin yeditepe bilgi Akdeniz gibi üniversiteler veriyor açıkçası yatay geçiş yapmayı planlıyorum ortalamamı yüksek tutarak tabii önce bir okul başlasın eğitim alayım sonra düşünürüm.

İstinye 600kdan haliç'de ona yakın sıralama ile alıyor açıkçası üçü arasından en iyisi istinye hem mutfağı daha iyi staj imkanı olsun kampüsü çok daha iyi haliçinde iyi ama göründüğünden daha dar mı desem fazla bir alanı yok genişlik anlamında açıkçası pek tatmin olmadım evet bu arada haklısın en iyi mevzusunda bizim ülkede en iyi eğitimleri özyeğin yeditepe bilgi Akdeniz gibi üniversiteler veriyor açıkçası yatay geçiş yapmayı planlıyorum ortalamamı yüksek tutarak tabii önce bir okul başlasın eğitim alayım sonra düşünürüm.
Merhabalar, bilgi sahibi olmanız açısından size bilgi vermek isterim. Ben teker teker tüm kampüsleri ve üniversiteleri dolaştım. Sıralama olarak bu tip üniversiteler tamamen neredeyse aynı kontejan ve sıralama üzerinden alıyor. Haliç, Arel, İstinye ve Gelişim olmak üzere el ile tutulacağını düşündüğüm yerlere gittim. Arel üzerinden gideceğim, Arel ulaşım açısından metrobüsten son durakta iniliyor ve beş dakikada bir kalkan servislerden biri alıyor. Servis ücretsiz fakat daha akademik kadrosu yok ve mutfakları yapım aşamasında, aynı zamanda şu an olan kadrodaki öğretmenleri 25 kişi içerisinden ayrımcılık yapıp dokuz kişiyi ayrı bir guruba almış, bu hoş ve etik değil. 16.000 civarı bir fiyatı var ve tavsite etmem. Gelişime gelmek istiyorum, gelişimin gastronomi bölümü biraz daha önem verdiği ve para döktüğü bir yer çünkü reklam yüzü. Mutfağı yaklaşık 40 kişilik, akademi kadrosu hazır ve metrobüsten inildiğinde kampüs direkt yanında. Fiyatı 20.000 TL ediyor ve Mehmet Şefin oğlu oradan mezun, aynı zamanda Mehmet Şef arada oraya geliyor. Mutfakta her şey bıçağına kadar bile onlar veriyor ve bu çok büyük bir artı. İstinye'ye geleceğim, İstinye'de olan mutfak yeni bir mutfak ve daha yapım aşamasında yani daha mutfakları yok. Aynı zamanda Sarıyerde mutfakları. Şeflerinden biri Cordon Bleu'da eğitim veren bir Fransız şefmiş fakat şöyle bir sorun var. Bölümü türkçe de okusanız ingilizce de okusanız Şef Türkçe ve Ingilzice bilmiyor, zorunlu olarak Fransızca öğrenmeniz gerek. Bu bir eksi, aynı zamanda müfradatlar bu sayacağım tüm üniversiteler için aynı ve hocalarımız çok yetenekli diye bir yalan var. Tüm üniversiteler bunu diyor fakat hepsinde olan şey şu. Konuya göre günlük şef getiriyorlar, hepsi bunu yapıyor. Bakacağınız şey uygun fiyat ve iyi imkan olmalı. Haliç ise Metrobüs, tramvay ve servisle gidiliyor. Bu arada İstiye'nin uygun fiyatı 26.888 TL ediyor. Haliç'in mutfağı daha yok ve aynı kampüste olmayacak, başka yerde yapacaklar daha yapım aşamasında dahi değil ve fiyatı 19-20 bin tl arasında değişiyor. Aynı zamanda tüm şeyler burada da geçerli, hepsinin diyeceği lafları ben size nakil edeceğim. "Hocalarımız çok iyi, alanında uzaman şefleri getiriyoruz ve çok imkanlıyız." Bu genel bir yalan. Bu yüzden benim size teklifim ve önerim şu olacak. Size en yakın, en uygun ve en imkanlıya gidin. 26 bin tl verip paranızla rezil olmayın. Açıkça konuşacağım. Gelişim Üniversitesi çok daha imkanlı ve 20 bin tl gibi fiyatı var, siz de ben de daha bu işte acemiyiz, bıçak takımımız yani şef bıçaklarımız şu an için körelecek, yıpranacak. Her şey bizim için yeni ve bu tarz detaylar bizim için önemli. İstinye'de dolaplar dahi kısıtlı ve bir dolabı iki kişi kullanıyor. Gelişim'de böyle bir durum yok. Ben Beylikdüzü ve çevresinde oturuyorum, siz Sarıyer üzerinde oturuyorsunuzdur o zaman size önerim Haliç olacaktır çünkü İstinye'de Fransızca öğrenmek zorundasınız ve bu tamamen saçmalıktan ibaret. Türkçe bölümde Fransızca ders olmamalı. Dil öğrenmek kötü değildir fakat böylesi kötüdür. Kısa bir özet geçeceğim, Size en yakın, en az uğraştıracak, en imkanlı ve en iyi kadrolu. İmkandan kastım şudur. Bıçağı onlar verecek, yemekleri onlar verecek, evinize yakın olacak. Risotto için İtalyan şef ya da yetenekli şef getiren, reklam için bütçe ayıran. Para döken. Gidin şunu sorun. Bu mutfakta en son malzemeler ne zaman yenilendi? Staj imkanlarınız neler hepsi şunu diyor. Biz öğrenciye bırakıyoruz, bulamazsa yardımcı oluyoruz. Bu yüzden en uygunu, en hazırı ve en yakınına gidin. Beylikdüzü gibi yerde yaşıyorsanız net olarak Gelişme gelmenizde fayda olacağını düşünüyorum. Aynı zamanda bu biraz da tercih ve ısınma meselesi, size en yakın, en uygun ve en içinizin ısındığı İstinye ise düşünmeden oraya gitmelisiniz.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı