Haliç Üniversitesi Nasıldır?

Katılım
25 Nisan 2018
Mesajlar
870
Makaleler
1
Çözümler
7
Beklentinin nedir ve tercih edebileceğin diğer seçenekler nelerdir? İyi midir? Bir başka insanın hayallerini süsleyecek bir yer iken bir başka kişinin burada okuyacağıma hiç okumam diyebileceği bir yer olabilir.
 
KS
Dutchman

Dutchman

Hectopat
Katılım
9 Ocak 2018
Mesajlar
3.282
Makaleler
1
Çözümler
39
Yer
The Deck of Dutchman
Beklentinin nedir ve tercih edebileceğin diğer seçenekler nelerdir? İyi midir? Bir başka insanın hayallerini süsleyecek bir yer iken bir başka kişinin burada okuyacağıma hiç okumam diyebileceği bir yer olabilir.
Diğer bir seçenek olarak beykent yazılım düşünüyorum . Sizce hangisini seçmeliyim
 

Ömer Faruk Efe

Hectopat
Katılım
8 Şubat 2018
Mesajlar
1.170
Çözümler
2
Yer
İzmir ve Tekirdağ/ Çorlu
Kuzenim okuyor ortamının liseden farksız olduğunu söyledi.
Lise gibi bir üniversite bazen iyidir bazen kötü.
 
Katılım
25 Nisan 2018
Mesajlar
870
Makaleler
1
Çözümler
7
Bu yazıyı başka bir konuya yazmıştım kopyala yapıştır yaptım biraz anlam kayması olursa kusura bakmayın.
Şuan Kocaeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Bu bölümü yazmadan önce yazılım bilgisayar ve inşaat mühendisliği arasında karamsar da kalmıştım bu yüzden bu iki mühendisliği çok fazla araştırma fırsatı buldum. Öncelikle şunu bilmen gerekiyor ki 5 tane temel mühendislik vardır bunlar bilgisayar inşaat kimya elektrik ve makinedir. Diğer mühendislikler bu mühendisliklerin alt kollarıdır. Zaten bu yüzden bilgisayar 1-0 önde başlıyor.
Sana kendi mühendisliğimden bir örnek vermek istiyorum örneğin bir yapı yapacaksın bu yapının ekonomik olmasını istersin çünkü amacının yaptığın işten para kazanmak. Bu yüzden örneğin bir kolona gelen maksimum kesme kuvvetlerini, momentumları, basınçları hesaplamak zorundasın bu yüzden de iyi bir matematik fizik mukavemet ve statik bilmesin. Peki bunları hangi meslek dalları yapabilir ? Mimarlar ve inşaat mühendisleri. Ne yazık ki başını özel üniversitelerin çektiği birçok üniversite iç mimarlık diye bir bölüm açıyor sırf insanlar mimarlara özeniyor bizde bu özentiyi para çevirelim diye ve TM'den öğrenci alıyor bizim zamanımız da fizik geometri ve matematikte toplam 110 soru vardı. İnşaat mühendisi veya mimar olmak için en az 75 tane falan soru yapman gerekiyordu. Peki bir iç mimar kaç tane net yapıyordur taş çatlasın 50 o da en iyi ihtimal birde üstüne üniversite de mukavemet statik gibi dersleri görmüyor. Sence kim işin ekonomisini yapamayacak kendisine zarar ettirecek bir insanı işe alır. Çevrenizde gördüğünüz binaların tamamın da bir mimarın ufakta olsa dokunuşu vardı peki hiç iç mimarın bir şey yaptığı bir bina gördünüz mü ben görmedim.
Yazılım mühendisliği de aynen bu örnekte anlattığım gibidir. Yazılım mühendisliğinin yapıp da bilgisayar mühendisliğinin yapamadığı bir şey yoktur. Bu bölüm sanırsam Türkiye de ilk Bahçeşehir de açılmıştı başka yer de daha önce açıldıysa da ismini bilmediğimiz direk %75 burs veren üniversitelerden bir tanesidir bu bölümde iç mimarlık gibidir. Adı artistlikdir cezbedicidir ama içi boştur. Zaten işin yazılımsal kısmını tüm mühendisler az çok anlar. Donanımsal konu da ise bilgisayar mühendisliğinden iyi bir bölüm yoktur. En basitinden yazacağın üniversitenin akademik kadrosuna bakabilirsin eminim ki bilgisayar mühendisliğinin de daha fazla doçent ve profesör vardı.
Hatta bir yazılım firman olduğu düşün bir kişiyi işe alacaksın hangisini alırsın? Yapacağın iş sadece yazılım üzerine olsa bile bilgisayar mühendisini alırsın zaten senin istediğin yazılım işini bilgisayar mühendisi en az yazılım mühendisinin yaptığı kadarını rahatlıkla yapabilir bunun yanı sıra yazılım mühendisinin yapamadığı donanımsal bir iş olursa onu da yapar aynı zamanda bu tarz bir yazılım işinde isen mecburen donanım üstüne odaklanmış firmalarla da çalışmak zorunda kalırsın ve işe aldığın bilgisayar mühendisi sayesinde işleri daha kolay halledersin.
Sana tavsiyem şu: bu işi okuyan veya bitirmiş veya hiç üniversitesiyle alakası olmasa bile bu işin içindeki bir kişiyle konuş eminim ki bilgisayar diyeceklerdir işin cazibesine kapılma yazılım mühendisliği kırtasiyelerde satılan süslü püslü kalemler gibi ama içi kırıklarla dolu hiç kimseyi bulamıyorsan yaşadığın şehirde ki TMMOB'ye git bul birisini sor.
Ayrıca yazılım dediğin olay insanın kendini geliştirmesine bağlıdır sana 2+2=4 ü öğreterek toplamayı gösterirler ne kadar büyük sayıları toplayacağın sana kalmış ve artık hesap makineleri de icat edildi eskisi gibi sıfırdan yazılım yazmak yok yazacağın yazılımı başka yazılımlar aracılığıyla daha kolayca yazıyorsun. Mesela hiç kimse üniversiten oyun yazabilecek düzeyde mezun olmuyor zaten kendini geliştirirsen yazabilirsin ve fark edersen de artık hayatımızı ciddi manada değiştirebilecek yazılımlarda çıkmıyor donanım tarafına bakar isen herkes intel yeni bir işlemci çıkarsın nvdia yeni bir grafik işlemcisi çıkarsın diye bakıyor.
 
Son düzenleme:
Yukarı