Halk oyunları müziği nereden bulunur?

mccengaver

Centipat
Katılım
28 Ağustos 2020
Mesajlar
100
Arkadaşlar iyi akşamlar. 29 Ekim cumhuriyet bayramı programını ben ve iki hanımefendi öğretmenin hazırlanması istendi. Şiir, yazı işi kolay da... Öğrencilerin zeybek oynaması lazımmış. 6 kişilik grup oluşturdum. Zeybek oynamayı bilen bir arkadaştan rica ettim o da sağ olsun öğretecek. Yalnız müziğe ihtiyacımız var. Arkadaş internettekiler olmaz folklor ekibi çalıştıran birinden müzikleri dedi. Birkaç kişiyle konuştum ya vermek istemedi ya da 200 TL gibi bir rakam söyledi. Parayı veririm vermesine de evdeki eşimin, bebeğimin rızkını neden bir kez kullanacağım müzik için vereyim? Folklorcülerin kullandığı müzikleri bulabileceğim bir yer var mı?
 
Son düzenleyen: Moderatör:

Dewey

Femtopat
Katılım
19 Eylül 2021
Mesajlar
17
Oyun için özel müzik olduğunu ilk defa duydum. Folklörün oyunu ayrı müziği ayrı olmaz ki, aynı oyun o türdeki bütün müziklerle oynanır.
Benim aklıma ilk harman dalı geldi zeybek denince. Şurada da güzel ve keyifli bir icrası var;

Ama dediğim gibi. Daha önce farklı farklı okul programlarında teknik işleri ve bu tür şiire/oyuna şarkı bulma işleriyle uğraştım. Eğer ciddi bir program değilse (protokolün vs. katılacağı) herhangi bir zeybek müziği ile oynanması lazım.
 
KS
KS
M

mccengaver

Centipat
Katılım
28 Ağustos 2020
Mesajlar
100
Hocam hiç anlamam halk oyunu işlerinden.Yanlış bir şey yapmaktan korktum açıkcası.Bir de bu mevzuyu okul müdürüyle görüşeyim, eğer ısrarcı olmaya devam ederse bu işi profesyonel olarak yapan kişilerle görüşsün...
 

Yeni konular

Yukarı