Halter için silkme mi, koparma mı?

Re Malaka

Decipat
Makaleler
17
Yer
Rome
Arkadaşlar, benim kendime ait ağırlık setim var. Dayanıklılık ve kaslarımı güçlendirmek için çalışmayı düşünüyorum.
Amacım görsel kas değil, gözükmeyen ama asıl işi yapan kas gücümü arttırarak biraz daha sağlıklı olmak istiyorum.

Halter ile çalışırken silkme mi yapmak daha iyidir, yoksa koparma mı? Koparmanın bele zarar vereceğini okumuştum. Sizce silkme iyi midir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar, benim kendime ait ağırlık setim var. Dayanıklılık ve kaslarımı güçlendirmek için çalışmayı düşünüyorum.
Amacım görsel kas değil, gözükmeyen ama asıl işi yapan kas gücümü arttırarak biraz daha sağlıklı olmak istiyorum.

Halter ile çalışırken silkme mi yapmak daha iyidir, yoksa koparma mı? Koparmanın bele zarar vereceğini okumuştum. Sizce silkme iyi midir?

İlk başlar da silkme öneririm sonra da koparma çalışırsınız kaslarınız biraz artınca.

Siz güç ağırlıklı çalışmak istiyorsunuz. Güç antremanlarına bakın. Fazla yüksek ağırlıkları başınızın üzerine çıkarmak risklidir. Bench Press, Squad, Deadlift gibi hareketlere yönelip 5x5 olarak yapın set ve tekrarı. İlk başta rahatça kaldırabileceğiniz bir ağırlıkla başlayıp sürekli artttırarak ilerleyin bence.

Siz güç ağırlıklı çalışmak istiyorsunuz. Güç antrenmanlarına bakın. Fazla yüksek ağırlıkları başınızın üzerine çıkarmak risklidir. Bench Press, Squad, Deadlift gibi hareketlere yönelip 5x5 olarak yapın set ve tekrarı. İlk başta rahatça kaldırabileceğiniz bir ağırlıkla başlayıp sürekli artttırarak ilerleyin bence.

Peki kaç kiloda çalışmam gerektiğine nasıl karar vermem gerekir? Güçsüz birisiyim yaşım 27. 183 cm boy ve 75 kilo indesine sahibim 5+5+2, 5 halter, toplam 7,5 kilo ile başlasam işe yarar mı? Yoksa daha zorlayarak mı başlamak lazım?

Peki kaç kiloda çalışmam gerektiğine nasıl karar vermem gerekir? Güçsüz birisiyim yaşım 27. 183 cm boy ve 75 kilo indesine sahibim 5+5+2, 5 halter, toplam 7,5 kilo ile başlasam işe yarar mı? Yoksa daha zorlayarak mı başlamak lazım?
Öncelikle evde ve salonda çalışmak farklı. Salonda çok daha fazla ağırlık seçeneği oluyor. Mesela salonda her hafta 2,5 kilo artırarak gidebilirsiniz. Evde mi çalışacaksınız? Kaç kilo ağırlık setleriniz var? Barınız, dumbell barınız var mı?

Geri
Yukarı