Halüsinasyon görüyorum

DiabloGG

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, PC'de çok vakit geçiriyorum. Hatta günümün %90'ı PC. Son 1 haftadır halüsinasyon görüyordum. Halüsinasyon derken böyle rüya gibi değil, gözüm açıkken yanımda hiç olmayan insanlar görüyorum. Benimle falan konuşmuyor ama görüyorum öyle rüya gibi değil. Hatta ilk sefer gerçek olduğunu düşünüyordum. Bu sürekli olmuyor. Günde, iki günde bir oluyor. Doktora gittim, psikiyatriye yönlendirdi. Gittim, dinledi beni iki hafta sonrasına randevu verdi. Gel anlat olayı dedi iki hafta sonra. Bu delirmek mi oluyor? Bu aralar hayatımda tramva etkisi yaratacak bir şey olmadı. Ve tanıdığım kimseyi görmüyorum, çoğunlukla yaşlı insanlar görüyorum ama arada bir. Tek başıma yaşıyorum, biriyle yaşama şansım da yok. O kadar korkuttu ki bu durum beni sarı siteden ev arkadaşı arayanlara falan baktım sonra kendi evim için ev arkadaşı ilanı verdim. Daha yazan eden yok. Asosyalim, arkadaşım, güvendiğim tanıdığım kimse yok akrabalarım dışında. Akrabalarıma anlatmak istemiyorum. Annem yanımda değil başka şehirde anlatırsam korkacak. Hatta belki inanmayacak. Çünkü kanıtlamak imkansız delireceğim. Lütfen dalga geçmeyin ciddiyim Google'da falan araştırdım ama bu geçici bir şey mi daha önce yaşayan oldu mu (rüya gibi olandan bahsetmiyorum ciddi ciddi karşımda yatağın üstünde falan oturuyor birisi hiç hareket etmiyor sonra gidiyor) her seferinde korkuyorum. Kendini foruma falan vermeye çalışıyorum unutayım diye ama devam ediyor aralıklarla.

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçici bir durum bence. Gördüğünüz insanlar oynadığınız oyundaki karakterler mi? Oyun oynamayı azalttığınızda, bir iki saat oynayıp arada başka şeylerle kafa dağıttığınızda geçecektir. Korkacak hiçbir şey yok, saatlerce monitörde gördüğünüz şeyleri beyniniz hala size göstermeye devam ediyor. Delirmiyorsunuz ama bu şekilde devam ederseniz ileri boyutlara da ulaşabilir. Sanal ortamda uzun vakitler geçirmek bir süre sonra insana gerçeklik algısını kaybettirebilir.

Çok oyun oynuyorsanız olabilir. Ben de Witcher’ın dozunu kaçırdığım için bir şeyi kaybedince Witcher hislerimi kullanmaya çalışıyorum. Sonuç: Başarısız.

Evet bende de bazen olur. Ne zaman bir şeyi çok yapsam, onunla çok ilgilensem, misal oyunsa bu; gerçek hayatta o oyunun mekaniklerine göre hareket edesim geliyor. Anlatmak biraz zor ama yaşayanlar anlayacaktır. Kısacası geçici durumlar bunlar, arkadaşın korkmasına hiç gerek yok. PC başında geçirdiğiniz saatlerde farklı farklı şeyler yapın, 2 saat oyun oynadıktan sonra PC başından kalkasınız gelmiyorsa açın bir iki saat Youtube takılın, Netflix vs gibi.

Halüsinasyon görmenin sebebi bunlar olabilir.
-Psikologlar tarafından yapılan bir araştırma, her gün video oyunları başında saatler geçiren bazı oyun bağımlılarının halüsinasyon görmeye başladığını gösterdi.

-Beyni etkileyen herhangi bir fizyolojik hastalık görsel-işitsel halüsinasyon görmemize sebep olabilir. Bu durumda hastalığın beyinde olması şart değildir, akciğer, karaciğer ya da benzeri başka bir organdaki zarar verici “kötü huylu” hastalık da beyini yorduğu ve onu belirli noktalarda hasara soktuğu için görsel halüsinasyonları tetikleyebiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı