Hangi alanda meslek lisesine yönelmeliyim?

CETO1

Centipat
Makaleler
1
Merhaba. 9. sınıftan 10. sınıfa geçtim ilk sene nitelikli bir Anadolu lisesinde okudum ama lise okuluma 55 kilometre idi o yüzden çok masraflı oluyordu. Bir de okuldan geldiğimde çok yorgun oluyordum ama artık ders çalışma isteğim gitti meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum. İyi de bir maaşı olan hangi meslek alanına yönelmeliyim? Aklımda sağlık meslek lisesinde gıda ve tarım laborantlığı bölümü ya da turizm otelcilikte resepsiyon düşünüyorum. Sizce bu ikisi arasından hangisine gitmeliyim?

Turizim otelcilik resepsiyon nedenini sorarsan staj ücreti 3600 lira otelden otele değişiyor ve 5 yıldızlı otellerde staj yapıyorsun antalya gibi bir şehirde diğer mesleklere bakma bile :D

Merhaba. 9. sınıftan 10. sınıfa geçtim ilk sene nitelikli bir Anadolu lisesinde okudum ama lise okuluma 55 kilometre idi o yüzden çok masraflı oluyordu. Bir de okuldan geldiğimde çok yorgun oluyordum ama artık ders çalışma isteğim gitti meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum. İyi de bir maaşı olan hangi meslek alanına yönelmeliyim? Aklımda sağlık meslek lisesinde gıda ve tarım laborantlığı bölümü ya da turizm otelcilikte resepsiyon düşünüyorum. Sizce bu ikisi arasından hangisine gitmeliyim?
Hocam gitmeyi planladığınız liselerde varsa ayrıyeten uçak bakım öneririm. İş de para da bol.

Hocam sizce turizm otelcilikteki en karlı bölüm resepsiyon mudur?
Öncelikle başlangıç için evet, lakin kendimi geliştiririm derseniz aşçı da olabilirsiniz çalıştığım yerin aşçıları 35K para alıyorlar ama ben kendimi geliştiremem derseniz resepsiyon veya bellboy olabilirsiniz. ikisininde bahşişi çok.

Öncelikle başlangıç için evet, lakin kendimi geliştiririm derseniz aşçı da olabilirsiniz çalıştığım yerin aşçıları 35K para alıyorlar ama ben kendimi geliştiremem derseniz resepsiyon veya bellboy olabilirsiniz. ikisininde bahşişi çok.
Yanlış bilmiyorsam aşçılığın üstüne Gemiadamı Sağlık Raporu alınca gemilerde Dolar cinsinden kazanıyorsunuz.

Yanlış bilmiyorsam aşçılığın üstüne Gemiadamı Sağlık Raporu alınca gemilerde Dolar cinsinden kazanıyorsunuz.
Evet, ama çok iyi aşçı olmanız gerekiyor rapor alması kolay zaten bu kadar iyiyseniz çalıştığınız otel de ekonomik olarak güçlü bir otel ise sizi yurt dışındaki otellere transfer eder.

Evet, ama çok iyi aşçı olmanız gerekiyor rapor alması kolay zaten bu kadar iyiyseniz çalıştığınız otel de ekonomik olarak güçlü bir otel ise sizi yurt dışındaki otellere transfer eder.
Otelcilik sektöründe yurt dışı geçmiş gerçekten çok tanıdığım var. Ama gemi olayını tam bilmiyorum, kendim de denizci olmak istediğim için meslekle ilgili araştırma yaparken rastladığım şeylerdendi.

Öncelikle başlangıç için evet, lakin kendimi geliştiririm derseniz aşçı da olabilirsiniz çalıştığım yerin aşçıları 35k para alıyorlar ama ben kendimi geliştiremem derseniz resepsiyon veya bellboy olabilirsiniz. İkisinin de bahşişi çok.

Teşekkür ederim aşçılığa yeteneğim yok resepsiyon ve bellboy kulağa mantıklı geliyor. Peki seyahat acentesi danışmanlığı nasıldır bilginiz var mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı