Hangi Avrupa ülkesinde Yaşamak/Çalışmak daha mantıklı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

men0fhonor

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Herkese selam.11. sınıfım, ilerideki mesleğim ve nerede yaşayacağım konusunda sürekli fikirlerim değişiyor. Yukarıdaki soruyu soruyorum sizlere. Fikriniz tamamıyla öznel de olabilir gerekçeler de verebilirsiniz. Mümkünse gerekçe de yazın.

Hangi meslek grupları daha kolay iş buluyor? O ülkenin dilini kendim evimde öğrenebilir miyim? Vergiler ne durumda? Temel ihtiyaçlar ortalama ne kadar tutuyor ve asgari ücretli geçinebilir mi? Tabii ki de 'sana bağlı' ancak ortalama bir şey söylerseniz sevinirim.

YouTube üzerinden Hüseyin Mutlu'yu takip ediyorum. İsveç'te doğmuş, büyümüş ve yaşayan bir Türk kendisi. Yaptığı mesleği, İsveç'i ve İsveç'te yaşamı anlatıyor. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Neden başka bir ülkede yaşamak istiyorsun derseniz de 'yaşamak için çalışmak' istiyorum çalışmak işin yaşamayı değil.

Mesela Almanya, herkes ilk basta tavsiye eder.
Vergiler fazla ama sana karşılığı dönüyor.
Veya cezalar, yabancı gelenler hemen alışamıyor.
Havasi burası gibi değil.
Devlet desteği ile geçirirsin. Bizden daha iyi olursun merak etme.
Ama orada işler yavaş yürüyor. Bir kart çıkartmak bize gore cok zor.
Her yerin zorluğu var kısaca.
Orada cezalar fazla. Köpek vergisi bile var. Ama alışırsan rahat edersin.

Mesela Almanya, herkes ilk basta tavsiye eder.
Vergiler fazla ama sana karşılığı dönüyor.
Veya cezalar, yabancı gelenler hemen alışamıyor.
Havasi burası gibi değil.
Devlet desteği ile geçirirsin. Bizden daha iyi olursun merak etme.
Ama orada işler yavaş yürüyor. Bir kart çıkartmak bize gore cok zor.

Devlet desteği ile yaşamak istemiyorum. Buradaki suriyelilerden ne farkım kalıyor o zaman?
Yılın çoğunluğunda kapalı bir hava hakim sanırım.

Bildiğim kadarıyla en kolay gidebilen meslek gruplarından biri mühendisler, üstelik ülkenin dili yerine İngilizce bile yetiyor. Bilkent ve ODTÜ mezunu olup Almanya'da, İsviçre'de Master için oturma izni alan, Master bitişinde de çalışma hakkı kazanan arkadaşlarım var. Uluslararası teknoloji şirketlerinin ana dili de İngilizce.

Ama iyi bir üniversiteden iyi ortalamalarla mezun olmak lazım bunun için.

Ülkeler açısından bakarsak yine Almanya ve İsviçre benim kişisel favorilerim. Hem doğası, hem insanı hem de koşulları gayet iyi. Hayat pahalı olmasına pahalı ama oranın koşullarıyla maaş aldığınız zaman geçim derdi yaşamazsınız. Sonuçta orada maaş alacaksınız ve bu ülkelerin maaşları Türkiye'den çok daha başarılı bir şekilde belirleniyor.

Zaten orada Master yapıp iş bulabilen bir mühendisin alacağı maaşlar son derece iyi.

Bildiğim kadarıyla en kolay gidebilen meslek gruplarından biri mühendisler, üstelik ülkenin dili yerine İngilizce bile yetiyor. Bilkent ve ODTÜ mezunu olup Almanya'da, İsviçre'de Master için oturma izni alan, Master bitişinde de çalışma hakkı kazanan arkadaşlarım var. Uluslararası teknoloji şirketlerinin ana dili de İngilizce.

Ama iyi bir üniversiteden iyi ortalamalarla mezun olmak lazım bunun için.

Ülkeler açısından bakarsak yine Almanya ve İsviçre benim kişisel favorilerim. Hem doğası, hem insanı hem de koşulları gayet iyi. Hayat pahalı olmasına pahalı ama oranın koşullarıyla maaş aldığınız zaman geçim derdi yaşamazsınız. Sonuçta orada maaş alacaksınız ve bu ülkelerin maaşları Türkiye'den çok daha başarılı bir şekilde belirleniyor.

Zaten orada Master yapıp iş bulabilen bir mühendisin alacağı maaşlar son derece iyi.

Bildiğiniz kadarıyla hangi mühendislikler peki? Elektrik elektronik, inşaat, makine, endüstri, mekatronik mühendisliği?

Galatasaray üniversitesi endüstri mühendisliğini bitirmiş bir kuzenim var ve dediğine göre endüstri mühendisliği gelecek vaat eden bir meslekmiş. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Almanya'ya eğitim için veya çalışmak için gittiğimde ne kadar bir süreliğine oturum izni alabiliyorum?

Bildiğiniz kadarıyla hangi mühendislikler peki? Elektrik elektronik, inşaat, makine, endüstri, mekatronik mühendisliği?
Elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisi benim tanıdıklarım hocam.

Endüstri ve makine ile de imkanlar boldur diye düşünüyorum. Mekatronik hakkında pek bilgim yok.

İnşaat mühendisliği için biraz zor bence, talep daha azdır gibi geliyor, ama bir bilene sormak lazım.

Almanya'ya eğitim için veya çalışmak için gittiğimde ne kadar bir süreliğine oturum izni alabiliyorum?
2 yıl sürüyor Master eğitimi, bu süre içerisinde oturum izni aldılar herhangi bir sorun yaşamadan. Okul bittikten sonra ne kadar süreleri var iş bulmak için tam bilmiyorum. Ama örneğin X ay içerisinde iş bulursanız oturma ve çalışma izninizi uzatıyorlar, belirli bir süre sonra da vatandaşlık hakkınız oluyor diye biliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı