Hangi bölümü okumalı ?

Caner M.

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu sene 12. sınıfım. Bölümüm makine. Üniversiteye hazırlanacağım ama şu an kafam çok karışık. Makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, otomotiv mühendisliği arasında karar veremiyorum. Bilgisayarlara arabalara karşı ilgim var yani bilgisayar müh. veya otomotiv müh. okursam sevdiğim mesleği yapmış olacağım. Ama ileride pişman olur muyum ? Gelecekleri nasıl ? Maaş durumu, çalışma alanları nasıl ? Bilgisi olan lütfen bilgilendirsin.

Bu sene 12. sınıfım. Bölümüm makine. Üniversiteye hazırlanacağım ama şu an kafam çok karışık. Makine mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, otomotiv mühendisliği arasında karar veremiyorum. Bilgisayarlara arabalara karşı ilgim var yani bilgisayar müh. veya otomotiv müh. okursam sevdiğim mesleği yapmış olacağım. Ama ileride pişman olur muyum ? Gelecekleri nasıl ? Maaş durumu, çalışma alanları nasıl ? Bilgisi olan lütfen bilgilendirsin.
Bana makine mühendisliği daha iyi gibi göründü. Bilgisayar yazılımlarında iyi bir bilgin, tecrüben olmalı ki iyi bir işin olsun yani yazılım işi biraz ağır gibi düşünüyorum ama eğer yazılımdan anlıyorsan ve kendini iyi geliştireceğine inanıyorsan yazılımı seç. Makine mühendisliği iş konusunda çok rahat oturup tesisat projeleri felan çiziyorsun. Bi tanıdığım var çizim programları ile doğalgaz projeleri çiziyor. Yazın staja gitmiştim yapı denetim firmasına 1.5 aya yakın orada makine mühendisi de vardı gerçekten adam çok rahattı oturuyor sıkılınca bırakıyor :) Ama inşaat mühendisliğini düşünürsen onu kesinlikle tavsiye ederim. İnşaat mühendisliği de ayrılıyor proje çizenleri kontrol elemanları felan. Sevdiğin meslekte önemli tabi istemediğin bi meslekte çok para alsan da bi işine yaramaz. Üniversite de çok önemli maaş ve iyi bir iş bulma konusunda. Bir Gazi Üniversitesindeki makine mühendisliği ile doğudaki bir üniversitedeki aynı bölüm ile arasında yüksek maaş ve daha rahat iş bulma farkları var. Doğudaki üniversiteleri kötülemiyorum ama iyi bir üniversitede okuyup 3500-4000 TL ile başlamak var birde 2000 tl ile.

Sevdiğin meslek hangisi ise onun üzerine git. Sevdiğin iş seni daha fazla mutlu eder. Bu alanlar çok geniş alanlar. Eğer iyi bir eleman olur isen iş ve maddi imkanlar iyi olur. Açıkçası bu durum sana kalmış bir durum. Başarılar dilerim.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı