Hangi çevre birimlerinde dijital ve analog sinyal değişimi olur?

Homo georgicus

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar.
Bilgisayar Programcılığı dersimin ödevinde böyle bir soruyla karşılaştım.
Normalde telefon hattı olsun ya da yeni nesil telefonlardaki ses çıkışı olsun analog veya dijital sinyal olup olmadığını bilirdim.
Fakat bunu çevre birimlerinde hangileri neye dönüşür hiç düşünmemiştim ve bununla ilgili Google'da cevap da bulamadım maalesef.
Sorum aslında çok net:
Bilgisayarın hangi çevre birimlerinde analog sinyal, dijitale çevrilir; hangilerinde dijital sinyal, analog sinyale çevrilir örnek verip açıklayınız.
Yani fare, klavye gibi çevre birimlerinde hangi sinyaller hangilerine çevirilir? Sizden bunun hakkında bilgi istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Klavye ve farede analog sinyaller dijital sinyallere çevrilir. Yazıcılarda da dijital sinyaller analog sinyallere çevrilir. Kamerada analog sinyaller dijitale çevrilir, sanırım. Aklıma bu kadar geldi.

Gerçek dünya ile etkileşim halinde olan neredeyse her arabirime analog-dijital dönüşümü olur, olmak zorundadır. Hızlıca düşündüğümüz zaman ise, gerçek dünyadan sanal dünyaya veri akışı sağlayan arabirimlerde analogdan dijitale dönüşüm olur. Tam tersi durumda ise dijitalden analoga dönüşüm olur. Buradan hareketle tüm cihazlar hakkında çıkarım yapabilirsin.

Geri
Yukarı