Hangi dağıtımı kullanıyorsunuz ve neden?

Katılım
4 Şubat 2014
Mesajlar
7.444
Çözümler
13
Ekran Görüntüsü 2021-10-12 22-41-50.png
 

Kadir7678

Hectopat
Katılım
24 Ocak 2018
Mesajlar
70
Yaklaşık bir senedir ana işletim sistemim olarak Ubuntu kullanıyorum. İhtiyacım olan bütün yazılımları Ubuntu için de temin edebiliyorum. Genelde Linux sistemler birkaç ayda bir sıfırdan kuruluyor çünkü bozulması kolay. Ama Ubuntu için durum farklı. Bozmak gerçekten çok zor. Ayrıca GNOME arayüzü sanılandan çok daha fazla özelleştirilebiliyor.
Ubuntu kullanmamın temel nedenleri:
Geniş kullanıcı kitlesi sayesinde yaşanan bir sorunun çözümüne ulaşmak kolay.
GNOME arayüzü özelleştirmelere müsait.
Uzun süreli ve önemli projelerde kullanabiliyorum çünkü bozulmayacağını biliyorum. Güven veriyor.
 

TheAny

Hectopat
Katılım
18 Aralık 2018
Mesajlar
2.664
Makaleler
6
Çözümler
35
Windows 11/Zorin OS.

W11: Neredeyse tüm işlerimi bunun üzerinde yapıyorum, oyunlarım da aynı şekilde.
Zorin OS: Günlük kullanımda temiz arayüzüyle beni tatmin ediyor. Bazı oyunları oynayabiliyorum. Genelde dizi, film izlerken kullanıyorum. Dahili uygulamasıyla üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duymadan telefonumu klavye ve fare olarak kullanabildiğim için yatağa uzanıp ekranı kendime çevirip kullanıyorum. Güzel oluyor. :D
 

Chromonos

Hectopat
Katılım
3 Kasım 2013
Mesajlar
79
Çözümler
2
Fedora kullanıyorum çünkü sunduğu vanilla GNOME, çer çöpten uzaklığı, sadeliği ve stabilliği kullandığım diğer dağıtımlara göre beni daha çok çekti. Bunu da öyle repolarda paketlerin belli eski sürümlerini tutarak değil en yeni sürümlerle bile sağlaması güzel bir taraf yine tercih etme sebeplerinden birisi. Kendisi "proprietary" yazılımlar kurulu olmadan geldiği için yeni kurulumdan sonra bazı temel şeylerin çalışması için ve bu kategorideki sık kullanılan uygulamalara erişebilmek için yapılması gereken işlemler var ama ondan sonra oldukça stabil, ne yüklü olduğuna hakim olduğunuz güzel bir deneyim sunuyor bence.
 

Sahipsiz

Centipat
Katılım
4 Şubat 2020
Mesajlar
45
Çözümler
1
Ubuntu kullanıyorum. Kullanımı kolay ve stabil. Virtualbox üzerinde de çok iyi çalışıyor. Flash disk üzerine kurulum yaparsanız, acil durumlar için çok da iyi bir kurtarma aracıdır.
 
Yukarı