Hangi donanıma Undervolt yapıldığı nasıl anlaşılır?

Daha fazla  
Arkadaşlar kardeşim ekran kartına UV yaptığını söylüyor fakat ekran kartı derecesinde hiçbir değişiklik göremiyorum. Fakat CPU derecesinde 10-15 derecelik düşüş var. Büyük ihtimal işlemciye yaptı ama nereden kontrol edebilirim?
Not: Ekran kartım (RX 570 MSI Armor) FurMark testinde 10 dakika boyunca 62 derece ve 17 FPS aldı. Bu sebeple şüpheleniyorum.)(8X MSAA)

Son düzenleme:
Merhabalar. Radeon programından ya da MSI Afterburner programından ekran kartına UV yapılıp yapılmadığını anlayabilirsiniz. FurMark testinde de 8X MSAA yaptığınız için 17FPS vermiş. Tavsiyem FurMark testini 1080P çözünürlükte ve 0X MSAA ayarında test etmenizdir. İşlemciye UV yapmak hakkında bilgim olmadığından o konuda bir şey söylememem maalesef.

Merhabalar. Radeon programından ya da MSI Afterburner programından ekran kartına UV yapılıp yapılmadığını anlayabilirsiniz. FurMark testinde de 8X MSAA yaptığınız için 17FPS vermiş. Tavsiyem FurMark testini 1080p çözünürlükte ve 0X MSAA ayarında test etmenizdir. İşlemciye UV yapmak hakkında bilgim olmadığından o konuda bir şey söylememem maalesef.

FurMark'ı şu an deniyorum dediğiniz ayarlarda. Radeon yazılımından nereye bakıcağız anlamak için?
Merhabalar. Radeon programından ya da MSI Afterburner programından ekran kartına UV yapılıp yapılmadığını anlayabilirsiniz. FurMark testinde de 8X MSAA yaptığınız için 17FPS vermiş. Tavsiyem FurMark testini 1080p çözünürlükte ve 0X MSAA ayarında test etmenizdir. İşlemciye UV yapmak hakkında bilgim olmadığından o konuda bir şey söylememem maalesef.

FurMark testini yaklaşık 7-8 dakika yaptım 63-64 derecede takılı kadı 60 FPS.

FurMark'ı şu an deniyorum dediğiniz ayarlarda. Radeon yazılımından nereye bakıcağız anlamak için?
Daha iyi anlamanız açısından görsele yükledim. Radeon programından performans oradan da ayarlanıyor kısmına tıkladığınız vakit benim görsele yüklediğim yere ulaşırsınız. Oradaki ayarlar otomatikte ise UV işlemi yapılmamıştır. Yalnız UV işlemi sadece Radeon programından değil MSI Afterburner programından da yapıldığı için eğer bilgisayarda MSI Afterburner yüklü ise birde onu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca stabil bir UV ayarı ile FPS düşüşü olmadan ortalama olarak 10-15 derecelik bir düşüş olması gerekir.

Dosya Ekleri

• Stok ayarlar radeon.PNG
    Stok ayarlar radeon.PNG
    199,9 KB · Görüntüleme: 56
Daha iyi anlamanız açısından görsele yükledim. Radeon programından performans oradan da ayarlanıyor kısmına tıkladığınız vakit benim görsele yüklediğim yere ulaşırsınız. Oradaki ayarlar otomatikte ise UV işlemi yapılmamıştır. Yalnız UV işlemi sadece Radeon programından değil MSI Afterburner programından da yapıldığı için eğer bilgisayarda MSI Afterburner yüklü ise bir de onu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca stabil bir UV ayarı ile FPS düşüşü olmadan ortalama olarak 10-15 derecelik bir düşüş olması gerekir.

Söylediğiniz bilgilere göre işlemciye UV yapmış teşekkürler. Ben size FurMark değerinin fotoğrafını çeksem ona da yardımcı olur musunuz?

10 dakika yaptığım test bu benim merak ettiğim şey şu kırmızı çizgileri çok girintili çıkıntılı kartta sorun dedi bir kişi sizce doğru mu yardım ederseniz çok sevinirim.
Ayarlar sizin dediğiniz 1080p 0 MSAA.
Tabii ki yardımcı olurum FurMark testinin fotoğrafını yükleyin ona göre yorum yapabilirim.

Dosya Ekleri

• 9fe569ff-927b-4c20-9706-dd1ae9b239d4.jpg
    9fe569ff-927b-4c20-9706-dd1ae9b239d4.jpg
    163,2 KB · Görüntüleme: 46
Son düzenleme:
10 dakika yaptığım test bu benim merak ettiğim şey şu kırmızı çizgileri çok girintili çıkıntılı kartta sorun dedi bir kişi sizce doğru mu yardım ederseniz çok sevinirim.
Ayarlar sizin dediğiniz 1080p 0 MSAA.
Değerler biraz değişik duruyor. FPS değerinde max kısım 304 yazıyor yani imkansız gibi bir şey. Onun haricinde ekran kartı sıcaklığı çok iyi gözüküyor. Yalnız test esnasında güç tüketimi düşük 118W olarak gözüküyor normalde RX 570 ekran kartı 170W güç tüketimi değerlerine çıkabilen bir kart. Bir şey daha dikkatimi çekti test esnasında Core değeri oldukça düşük. MSI Afterburner programından herhangi bir ayar yaptınız mı? MSI Afterburner programında Core Clock ve Memory Clock değerleri nedir?

Değerler biraz değişik duruyor. FPS değerinde Max kısım 304 yazıyor yani imkansız gibi bir şey. Onun haricinde ekran kartı sıcaklığı çok iyi gözüküyor. Yalnız test esnasında güç tüketimi düşük 118W olarak gözüküyor normalde RX 570 ekran kartı 170W güç tüketimi değerlerine çıkabilen bir kart. Bir şey daha dikkatimi çekti test esnasında Core değeri oldukça düşük. MSI Afterburner programından herhangi bir ayar yaptınız mı? MSI Afterburner programında Core clock ve Memory clock değerleri nedir?

Girinti çıkıntı hakkında ne düşünüyorsunuz? (kırmızı çizgiler)
Ve MSI ayarlarında MHz'yi 1750'ye çekmeme rağmen sınırın 300 MHz olduğunu gösteriyor.

Dosya Ekleri

• a.jpg
    a.jpg
    250,8 KB · Görüntüleme: 40
Girinti çıkıntı hakkında ne düşünüyorsunuz? (kırmızı çizgiler)
Ve MSI ayarlarında MHz'yi 1750'ye çekmeme rağmen sınırın 300 MHz olduğunu gösteriyor.
Tavsiyem MSI Afterburner programını kaldırın. Ekran kartı sürücünüz de güncel gözükmüyor. DDU programı ile ekran kartı sürücüsünü de kaldırın ve güncel sürümü yükleyip deneyin.

RX 570 güncel sürücü: https://www.amd.com/en/support/graphics/radeon-500-series/radeon-rx-500-series/radeon-rx-570 Adrenalin 2020 Edition 21.3.1 Recommended (WHQL) bu sürümü yükleyin. Bu işlemleri yaptıktan sonra tekrardan FurMark testini deneyin. FurMark testi esnasında değerlerin takibi için Radeon programını kullanın. Radeon programından performans oradan da ölçümler kısmına geldiğinizde ekran kartının değerlerini takip edebilirsiniz. Sonra o yerin fotoğrafını atın.

Yeni konular

Geri
Yukarı