Hangi dosya uzantılarından virüs bulaşır?

• Konuyu başlatan Adsız 1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 40
  • Görüntüleme 28B

Hangilerinden virüs bulaşır?

• Oy verenlerin toplamı
    185
Aktif olarak Kaspersky kullanıyorum ve Discord üzerinden gelen resimler bile virüs barındırabiliyor. Tabii bu tam olarak Discord sunucusuna yüklenmiş bir resim değil sadece fotoğraf gibi gözüken zararlı içerikli bir URL sanırsam. Ama Kaspersky olmasaydı bilgisayarımdan değerli oyun hesaplarıma veda edecektim.
Neyse uzun lafın kısası insanlar herşeyi yapabiliyor günümüzde. Bir dosyanın uzantısından virüslü olduğunu anlamak zor. Bu yüzden 100 mb RAM'inizi feda edip kaliteli bir antivirüs kullanmak en sağlıklısı.

Konu eski konuymuş...

@Murat5038 selam hocam, son mesajdan bayağı uzun süre geçmiş ama ben yine de şasnımı deneyeyim istedim. Şimdi antivirüs kullanın demişsiniz, ben de önerilen bir AV olduğu için Kaspersky'ı almayı düşünüyorum. Merak ettiğim şey şu ki, programı kurduktan sonra içimi rahat tutabilir miyim, yani yine de virüs bulaşma riski olur mu? Sorum belki biraz saçma gelecek size. Şu ana kadar AV kullanan birisi değildim. Çünkü oldum olası bilgisayarıma zarar verecek bir şey bulaşmasından çok korkmuşumdur. Bu yüzden de güvenilir olduğundan emin olduğum, bilinen kaynaklar harici hiçbir yerden indirme vb. şeyler yapmazdım, bu yüzden de Windows Defender yeterli olur diye düşünürdüm. Şimdi bu konuda yazılanları falan okuyunca içim karardı vallahi 🫡 Aklıma hiç gelmezdi bir virüsün bu kadar farklı yollarla bulaşabileceği. Neyse sonuç olarak dediğim gibi zaten emin olmadığım hiçbir site, uygulama vb. şeyleri kullanmıyorum ama antivirüsü kurduğumda içimi rahat tutabilir miyim? Aslında son zamanlarda dil desteği olmayan bazı oyunlara yama kurmak istiyordum ama her ne kadar güvenilir olduğunu söyleseler de yama siteleri güvenilir gelmiyordu ve indirmek istemiyordum. Antivirüsü kurduktan sonra indirmeyi denersem sıkıntı çıkar mı? Şimdiden teşekkür ederim. :)

Antivirüsü kurduktan sonra indirmeyi denersem sıkıntı çıkar mı? Şimdiden teşekkür ederim. :)
Ransomware türleri için diyorsanız çok hızlı yeni çeşit ve varyantlar çıktığı için hiçbir AV ve koruma net bir koruma sağlamaz. Ancak en hızlı veritabanı ve güncelleme sağlayan Kaspersky ve Emsisoft oluyor. Bu AV'lerin içeriğinde Ransomwarelerin belirli bölgeleri genelde oluyor ve saldırı biçimleri onları sezgisel motorla tespit etmesi daha kolaylaşıyor. Eğer bir zararlı olarak görmese bile şüpheli bir durum olursa bu yollara veri yazmayı engelliyor yeni bir teknik kullanmıyorsa.
Win defender de de benzer özellik var ancak zararlı tespit etmesine rağmen zararlı bulaşma süreci başlatabiliyor. Kaspersky'da bu geçerlideğil tespit halinde dosyalara zarar gelmesini engelliyor.

Bahsettiğiniz gibi biliçli kullanıcı iseniz başınıza gelmesi çok düşük ihtimal olur. Mail, Crack, Yama, bilinmeyen bağlantılar, scriptler vb. bunlara bulaşmazsanız VT doğrulaması da yapabiliyorsanız AV'ler yeterlidir bu durumda. Bulaşma yöntemleri en çok bahsettiğim durumlardan kaynaklanmaktadır. Tabi bu söylediğin normal kullanıcı için kurumsalda işler daha korkutucu olabiliyor.
Kısaca sağlam bir AV kullanmak dosya ve veri gizliliği için önemlidir.

ARansomware türleri için diyorsanız çok hızlı yeni çeşit ve varyantlar çıktığı için hiçbir AV ve koruma net bir koruma sağlamaz. Ancak en hızlı veritabanı ve güncelleme sağlayan Kaspersky ve Emsisoft oluyor. Bu AV'lerin içeriğinde Ransomwarelerin belirli bölgeleri genelde oluyor ve saldırı biçimleri onları sezgisel motorla tespit etmesi daha kolaylaşıyor. Eğer bir zararlı olarak görmese bile şüpheli bir durum olursa bu yollara veri yazmayı engelliyor yeni bir teknik kullanmıyorsa.
Win defender de de benzer özellik var ancak zararlı tespit etmesine rağmen zararlı bulaşma süreci başlatabiliyor. Kaspersky'da bu geçerlideğil tespit halinde dosyalara zarar gelmesini engelliyor.

Bahsettiğiniz gibi biliçli kullanıcı iseniz başınıza gelmesi çok düşük ihtimal olur. Mail, Crack, Yama, bilinmeyen bağlantılar, scriptler vb. bunlara bulaşmazsanız VT doğrulaması da yapabiliyorsanız AV'ler yeterlidir bu durumda. Bulaşma yöntemleri en çok bahsettiğim durumlardan kaynaklanmaktadır. Tabi bu söylediğin normal kullanıcı için kurumsalda işler daha korkutucu olabiliyor.
Kısaca sağlam bir AV kullanmak dosya ve veri gizliliği için önemlidir.
Anladım hocam teşekkür ederim. Bir de son olarak biraz önce Kaspersky hesabı kurdum ve satın almak üzereydim, ancak klasik isim-adres bilgilerine ek olarak kimlik bilgisi de isteniyordu. Tereddüt ettim kimlik numarası istenme sebebi nedir bilginiz var mı?

@Kaspersky Kullanıcısı, sizin bilginiz var mı acaba

Son düzenleme:

Geri
Yukarı