Hangi İşletim Sistemini Neden Kullanıyorsunuz?

Hangi İşletim Sistemini Neden Kullanıyorsunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    203
7 kullanıyorum. PC eski olduğu için daha üstü bir işletim sisteminde daha yavaş çalışıyor. Pratiklik açısından da 7 daha iyi.

Yeni sistem alsam 10 kullanırım.

Neye göre, hangi çekirdek sürümünde? Açıkların büyüklük derecesi ne? Bir sürü cevapsız soru var. Özellikle Linux çekirdeğinin hangi sürümü olduğu çok önemli.

Ayrıca Metasploit Framework üzerinde Windows'taki kullanılabilir güvenlik açığı sayısı Linux'tan çok daha fazla.
Analiz 1999 ile 2019 arasındaki rakamları kapsıyor. 20 yıllık uzun bir analizin sonucunda bu sonuç çıkmış.
Konuya güvenlik konusunda bilgili insanları da etiketliyorum.
@Murat5038 @24099
7 kullanıyorum. PC eski olduğu için daha üstü bir işletim sisteminde daha yavaş çalışıyor. Pratiklik açısından da 7 daha iyi.

Yeni sistem alsam 10 kullanırım.
Dikkatli ol, Windows 7'de yeni bir 0day açığı bulundu. İnşallah virüs yemezsin.
Ayrıca eğer sistemin eski ise Windows 7 yerine Linux da düşünebilirsin. Daha mantıklı olur. Daha hızlı ve stabil çalışır.

Son düzenleme:
Analiz 1999 ile 2019 arasındaki rakamları kapsıyor. 20 yıllık uzun bir analizin sonucunda bu sonuç çıkmış.
@Murat5038 @24099

Dikkatli ol, Windows 7'de yeni bir 0day açığı bulundu. İnşallah virüs yemezsin.
Ayrıca eğer sistemin eski ise Windows 7 yerine Linux da düşünebilirsin. Daha mantıklı olur. Daha hızlı ve stabil çalışır.
Umarım virüs yemem. Linux kurmuştum ama çok sık oynadığım bir oyunda -linux desteği olmadığı için- düşük FPS aldığım için 7 döndüm.

@Murat5038 @Akil Gündoğan
NT çekirdeğinin Linux çekirdeğine göre daha az güvenlik açığı çıktığı bilinen bir gerçek.

Şöyle bir mevzu var ki Linux için zararlı az fakat çekirdek kaynaklı açıklar gördüğüm kadarıyla daha sık çıkıyor.

Windows için de açıklar çıkıyor fakat o tarafın da zararlı sayısı fazla.

Ha bana soracak olursanız sunucu temelli bir sistemde hangisini kullanırsın diye. Ben Windows Server derim zira bilgim de daha çok o tarafta.

@MURAT5038 @Akil Gündoğan

Akil'in dediği gibi zıt tarafları var. Linux daha fazla açık varken zararlı sayısı az. Windows zararlı sayısı fazlayken açık sayısı az.
Nedeni de Windows için zararlı sokmak kolay ve kullanışlı olduğundan ona yöneliyorlar.
Linux kerneli ve macOS gibi belirli yazılım kaynakları ve depoları olduğundan bilinmeyen depolardan indirmeye karşı uyarması ve krtik düzeylerde kernelin önlem alması zararlı yönden bulaşmayı önleyebiliyor.
Ancak açık olarak fazla olmasının nedeni de zararlı bulaşması zor olduğundna var olan yazılım ve bilinen kaynakları manipüle edip sahte olan kaynağı yasal olarak gösterip çalıştırmasını sağlayan da var bilinen bir açıktan bir kod yürütme ile de işlemini gerçekleştirenler de bulunduğundan zıt taraflardan güvenlik seviyenizi düşürüyor.

Ancak güvenlik olarak belirli ve sabit bir kullanıcıysanız güçlü bir firewall yönetiminiz de varsa Linux daha güvenli oluyor.

Akil'in dediği gibi zıt tarafları var. Linux daha fazla açık varken zararlı sayısı az. Windows zararlı sayısı fazlayken açık sayısı az.
Nedeni de Windows için zararlı sokmak kolay ve kullanışlı olduğundan ona yöneliyorlar.
Linux kerneli ve macOS gibi belirli yazılım kaynakları ve depoları olduğundan bilinmeyen depolardan indirmeye karşı uyarması ve krştik düzeylerde kernelin önlem alması zararlı yönden bulaşmayı önleyebiliyor.
Ancak açık olarak fazla olmasının nedeni de zararlı bulaşması zor olduğundan var olan yazılım ve bilinen kaynakları manipüle edip sahte olan kaynağı yasal olarak gösterip çalıştırmasını sağlayan da var bilinen bir açıktan bir kod yürütme ile de işlemini gerçekleştirenler de bulunduğundan zıt taraflardan güvenlik seviyenizi düşürüyor.

Ancak güvenlik olarak belirli ve sabit bir kullanıcıysanız güçlü bir firewall yönetiminiz de varsa Linux daha güvenli oluyor.
Aynen bundan bahsetmek istiyordum zaten fakat ısrarla Linux'un daha az açık içerdiğini iddia etmeye devam ediyorlar. Güçlü bir güvenlik duvarı sistemi ve iyi bir bilinçlilik var ise Linux daha güvenli. Fakat güvenlik açıklarının fazla olduğu bir gerçek.
Bunun en büyük örneği şu anda macOS'ta görülüyor. Yıllardır adam akıllı pazar payına sahip olmadığından dolayı adam akıllı macOS zararlısı da yoktu. Son yıllarda macOS'un pazar payı %15'in üzerine çıktı ve bir anda bir sürü zararlı türedi. Artık macOS kullanıcılarının da dikkatli olması gerekiyor. Yani "macOS'a virüs bulaşmaz" sözünün sadece bir şehir efsanesi olduğu yıllar sonra anlaşıldı. Eğer Linux'un son kullanıcılar bazındaki pazar payı da çok yükselirse o zaman Linux zararlıları da çok türeyebilir. Yani virüs bulaşmayan sistem yoktur.

Geri
Yukarı