Hangi lamba daha az elektrik tüketir?

Evil Belief

Kilopat
Makaleler
4
Merhaba arkadaşlar:) Odamda çift ampüllü bir tavan lambası ve tek ampüllü bir masa lambası var.

Elektriğe gelen zamlar yüzünden artık sadece 1'ini açacağım.

Bu sayılardan hiç anlamadığım için üzerinde yazanları direkt koyuyorum. Hangisi daha az tüketir?

Tavan lambasının her bir ampülü (bundan 2 tane yanıyor):
23W 220-240V 50 Hz 160 mA 10V/04

Masa lambasının tek ampülü:
E14 / 7W / 525Im / 3000K 220-240V AC50-60 Hz / 59 mA

Örnekle ilerleyeyim.

7 Watt olan masa lamban günde 10 saat çalışsa 30 günde 2.10 kWh elektrik tüketir.

Buda 150 kWh altındaki hesaplama için : 2,88 TL
150 kWh üzeri için 4.33 TL

23 x 2 yani 46 watt olan tavan lamban ise 10 saat 30 gün kurgusunda 13,80 kWh elektrik tüketir.

150 kWh altı için : 18,91 TL aylık tüketimi.

Kolay hesaplama aracı >> Elektrik Tüketimi Hesaplama Aracı - Aydınlatma Portalı

Watt cinsinden olaya bakmak lazım ampulu 1 saat açarsan yaklaşık 25w gidiyor 1kw 10 cent e sabit yani 1.3 tl yani 40 saat boyunca kesintisiz o lambayı yakarsan anca 1 kw yer bu da bilemiyorum çok fazla yakmazsan ayda max 5 tl gider

asıl yakanlar fırın gibi ütü gibi cihazlar saatte 2 kw yakıyor 10 saat açsan 25 lira. Ampulun 100 katı ama illa lambayı kapatacağım dersen masa lambasını kullan yerden yukarı tut ve daha iyi ışık versin ben öyle kullanıyorum loş ışıkla gayet iyi oluyor her yer aydınlanıyor

Tavan lamban, masa lambana göre 6.5 kat daha fazla elektrik tüketiyor gibi gözüküyor kağıt üzerinde.

Masa lamban let ve 7W guc harciyor gayet iyi duvar lamban 23 W hayliyle daha cok enerji yakar.
Teşekkürler, masa lambasıyla devam etmek daha mantıklı :)

23w yazan tasarruf ampulü olmalı. Onun yerine 9-10w civarı Led ampul al. Aynı ışığı verecektir. Led ampuller tasarruf ampulüne göre daha az enerji tüketip daha çok aydınlatır.
Sağ olun. Doğrudur hocam, fotoğraftan anlaşılıyorsa atayım ama yazılar çok silinmiş. Ömrü tükenince 9-10W alayım. Bakmam gereken değerin "W" olduğunu anladım.

Watt cinsinden olaya bakmak lazım ampulu 1 saat açarsan yaklaşık 25w gidiyor 1kw 10 cent e sabit yani 1.3 tl yani 40 saat boyunca kesintisiz o lambayı yakarsan anca 1 kw yer bu da bilemiyorum çok fazla yakmazsan ayda max 5 tl gider

asıl yakanlar fırın gibi ütü gibi cihazlar saatte 2 kw yakıyor 10 saat açsan 25 lira. Ampulun 100 katı ama illa lambayı kapatacağım dersen masa lambasını kullan yerden yukarı tut ve daha iyi ışık versin ben öyle kullanıyorum loş ışıkla gayet iyi oluyor her yer aydınlanıyor
Teşekkürler. Aynen masa lambasını çalışma masasının bir üst rafına konumlandırdım. Genelde vaktim burada geçiyor zaten ama dediğiniz gibi biraz daha fazla alanı aydınlattı, telefonla yatağa uzanırken falan zifiri karanlık yerine loş bir ışık yaratıyor(y)

23W yazan tasarruf ampulü olmalı. Onun yerine 9-10W civarı LED ampul al. Aynı ışığı verecektir. LED ampuller tasarruf ampulüne göre daha az enerji tüketip daha çok aydınlatır.

Aynen durum bu arkadaşın belirttiği gibi. Philips gibi kaliteli markaların düşük watt LED'lerini alırsan hem gerçek lümende parlaklık verir hem de tasarruf edersin. Bazı markaların üzerinde yazan lümenler doğru çıkmaz BİM'deki LED lambalar gibi. Ayrıca ben odamda lambader kullanıyorum Xiaomi yeelight ile. Hem 9 watt LED hem de ayarlı olduğu için hafif sarımtrak yapıyorum odamda bir sakinlik oluşuyor. Tepe lambaları çok rahatsız ediyor beni.

Geri
Yukarı