Hangi Linux Dağıtımı Kullanılmalı?

Keduket

Decipat
Makaleler
1
Sorum belli. Bir sürü dağıtım var acaba hangisi bana uygun?
  • İşlemci: i5 2430M
  • 4 GB RAM
Laptop kullanıyorum haliyle ısınıyor. Bu yüzden iyi sistem gerektirmeyen güzel bir şey önerirseniz sevinirim. Yapacağım arada bir LOL oynamak ve Chrome'da takılmak.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux üzerinden LoL oynamak biraz sıkıntılı, hem kurulum hem stabilizasyon açısından. Tavsiye etmem ama çok istiyorsanız ve ilk defa kullanacaksanız Manjaro ya da Pardus öneririm. XFCE masaüstlerini kurun.

Linux üzerinden LoL oynamak biraz sıkıntılı, hem kurulum hem stabilizasyon açısından. Tavsiye etmem ama çok istiyorsanız ve ilk defa kullanacaksanız Manjaro ya da Pardus öneririm. XFCE masaüstlerini kurun.
Neden sıkıntılı ? Pek bilmiyorumda. 😁 Pardus kullanmayacağım çünkü yıllar önce bıraktılar işi zaten. Artik güncelleme falan yok. Teşekkürler.
Ben Elementary OS kullanmıştım. Mac'e benziyor biraz. Tasarım açısından gayet hoş bir dağıtım.
Aynen, çok güzelmiş. Biraz daha araştıracağım.

Neden sıkıntılı ? Pek bilmiyorumda. 😁 Pardus kullanmayacağım çünkü yıllar önce bıraktılar işi zaten. Artik güncelleme falan yok. Teşekkürler.

Aynen, çok güzelmiş. Biraz daha araştıracağım.

Pardus bu yıl içerisinde iki büyük güncelleme aldı; 04.03.2019 tarihinde 17.5, 03.08.2019'da 19.0 sürüm yayınlandı. Kendi forumları üzerinde de gayet aktif ve yardımcı oluyorlar.

Fakat GNOME'den uzak durmanızı öneririm. İçim hiç mi hiç ısınmadı.

Giriş seviyesindeki bir kullanıcı olarak KUBUNTU ve Mint Mate kullandım. Düşük donanımlı bilgisayarınız için Mint Mate gayet iyi olacaktır. KUBUNTU da kısmen de olsa öyle olacaktır.

LOL'ün Linux desteği söz konusu olsaydı, Windows'u hiç düşünmeden rafa kaldırırdım. KUBUNTU KDE arayüzünü kesinlikle denemelisiniz.

Sorunuzu cevaplamadan önce Linux kullanacaksanız tavsiyem tarayıcı olarak Firefox kullanmanızdır. Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğu için ne kadar çok açık kaynaklı program kullanabilirseniz sizin için o kadar iyi olur.

LOL tarzı Windows oyunlarını çok rahat bir şekilde "Lutris" adlı bir program kullanarak yükleyebilir ve oynayabilirsiniz. Lutris'in bütün talimatlarını yerine getirdiğiniz taktirde oyunlarınız sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.
NOT: Lutris her ne kadar birçok oyunu desteklese de bazı oyunları mağlesef ki şuan Linux üzerinden oynamak mümkün değildir. (Easy Anti-Cheat kullanan oyunlar, BattlEye kullanan oyunlar vb.)

Dağıtım olarak tavsiyem ise Arch tabanlı bir dağıtım üzerinden Linux kullanmanızdır. Güncellik açısından en iyi dağıtımlar Arch tabanlıdır.

Son kullanıcının en kolay kurup kullanabileceği Arch tabanlı dağıtım benim ve birçok kişinin tavsiye ettiği gibi Manjaro olacaktır. Manjaro'yu kendi sitesinden indirip Rufus ile USB üzerine yazabilirsiniz. Masaüstü arayüzü olarak tavsiyem KDE'den yanadır. Eğer KDE bilgisayarınız için ağır gelirse XFCE deneyebilirsiniz.

Onun dışında başka bir tavsiyem oyun oynayacağınız için Manjaro'yu USB üzerinden başlatırken driver kısmını "nonfree" olarak seçmenizdir ayrıca Manjaro kurulumu ile gelen 3. parti uygulamaları yükleyin ki sisteminizde günlük bilgisayar kullanımı için gerekli bütün programlar bulunsun.

Ve son olarak Linux dünyasına hoş geldiniz!

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı