Hangi Linux dağıtımını kullanmalıyım?

Nyaan_Neko

Hectopat
Daha fazla  
Windows'un her sürümünü kullandım (11 ve 95 öncesi hariç) ve biraz sıkıldım açıkçası, bir Linux dağıtımını kullanmak istiyorum okuduğum kadarıyla özelleştirme konusunda bazı Linux dağıtımları oldukça fazla olanak sunuyormuş, ancak hangisini kullanıcağıma karar veremedim.

Aşırı basit olmasına gerek yok karışık bir işletim sistemini de kullanabilirim. (Kali hariç, Kali kur demeyin)
Özelleştirebilir olması iyi olur.
Fazla RAM tüketen Linux dağıtımı pek yok ancak yine de fazla RAM tüketmesin diye yazayim ben buraya.
Fazla bug olmazsa sevinirim.
Genelde oyun fazla oynamam arada GTA, bayonetta vs. oynarım sadece, genelde internette dolaşırım ayrıca yazılım üzerine de çalışıyorum.

Linux Mint Cinnamon güzel gözüktü gözüme.

Sistem:
8 GB 2400MHz RAM.
Intel Core i5-7200U
Samsung 870 EVO 250GB, Seagate laptop Thin 500GB.
Intel HD Graphics 620.

Windows'un her sürümünü kullandım (11 ve 95 öncesi hariç) ve biraz sıkıldım açıkçası, bir Linux dağıtımını kullanmak istiyorum okuduğum kadarıyla özelleştirme konusunda bazı Linux dağıtımları oldukça fazla olanak sunuyormuş, ancak hangisini kullanıcağıma karar veremedim.

Aşırı basit olmasına gerek yok karışık bir işletim sistemini de kullanabilirim. (Kali hariç, Kali kur demeyin)
Özelleştirebilir olması iyi olur.
Fazla RAM tüketen Linux dağıtımı pek yok ancak yine de fazla RAM tüketmesin diye yazayim ben buraya.
Fazla bug olmazsa sevinirim.
Genelde oyun fazla oynamam arada GTA, bayonetta vs. oynarım sadece, genelde internette dolaşırım ayrıca yazılım üzerine de çalışıyorum.

Linux Mint Cinnamon güzel gözüktü gözüme.

Sistem:
8 GB 2400MHz RAM.
Intel Core i5-7200U
Samsung 870 EVO, Seagate laptop Thin.
Intel HD Graphics 620.
Kubuntu kullanabilirsin. Özelleştirme konusunda birçok avantaj sunuyor.

EndeavourOS bakabilirsiniz. Arch tabanlıdır ve oldukça sade bir dağıtımdır. Önceden hazırlanmış birçok masaüstü ortamı ile geliyor. Dilediğinizi seçip kurarsınız.

Bende siber güvenlik için Linux kurup şimdiden öğrenmeye başlamak istiyorum aslında siz ne için kullanmak istiyorsunuz Linux'u?

Linux Mint yada EndeavourOS kullanabilirsiniz.

distro_choose.png

Geri
Yukarı