Hangi Linux sürümü daha iyi?

Demir.kan

Hectopat
Makaleler
1
Linux konusunda daha yeniyim. Windows, bana 16 yaşımda olmama rağmen saçımı beyazlattığı için Linux kurmaya kesin karar verdim. Adobe gibi uygulamalara desteği olan, indirmiş olduğum videoları orijinal çözürnülükte izleyeceğim, kazasız belasız Linux sürümü istiyorum. Hangi sürüm benim için daha iyi olur?
Sistemim.
DDR4 2400MHz 8 GB RAM.
NVMe M.2 SSD.
Ryzen 5 3500U.

Her türlü Linux'u severseniz. Winehq kullanarak çoğu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca özelleştirme de çok iyi. Mesela benim masaüstüm:
desktop.png

Uygulama ile Adobe uygulamalarını kullanabilecek miyim?
Tabi ki. Ama çok performanslı olmaz ise Virtualbox ile Windows kurarsınız.

Öncelikle arayüz olarak masaüstü ortamını seçmelisin. Popüler olanları ise:
XFCE
MATE
CİNNAMON
GNOME
KDE
DEEPİN

Youtube'dan bu masaüstü ortamlarını inceleyebilirsin veya sanal makinede test edebilirsin.
İlk 3 masaüstü ortamı ilgini çektiyse Mint dağıtımını öneririm. GNOME için Pop OS veya Ubuntu. KDE'yi ne zaman kullandıysam buglarla karşılaştım ama ille de dersen KDE için Neon. Deepin için ise Deepin Linux ama bunu pek tavsiye etmem, görselliğine aldanma derim.

Her türlü Linux'u severseniz. Winehq kullanarak çoğu uygulamayı kullanabilirsiniz. Ayrıca özelleştirme de çok iyi. Mesela benim masaüstüm:
Eki Görüntüle 1247478

Tabii ki. Ama çok performanslı olmaz ise VirtualBox ile Windows kurarsınız.

Biraz kafam karıştı. Winehq Linux'un sürümü galiba bu sürüm ile birçok uygulamayı kullanabiliyor muyum?

Geri
Yukarı