Hangi Lisede Okuyorsunuz?

Neden o kadar düşük biliyor musun? Çünkü genelde buranın öğrencileri gidiyor oraya ve Bodrum'un puanı düşük olduğundan düşürüldü. Yoksa geçen sene 450 idi.
1 - Puan düşürülmez, o okulu seçen öğrencilere göre liste yapılır ve kontenjan kadar kişi baştan aşağıya alınır.
2 - Bodrum'un puanının düşüklüğüyle alakası yok.
Bir şehirde, en iyi lise 380 puanla kapatıyorsa o lisede 450 puanlık kişi okumaz. 1-2 Fen lisesi daha açılıp, en iyi okulun kalitesi yükseltilmeli bence, en az 400 puanla almalı. Emin ol Bodrum'dan da en az 50 kişi +420 yapmıştır.

Aslında gittiğiniz okulun puanı isterse 450 olsun ama meslek lisesi olsun. En kral meslek lisesi olamaz. Puanlar genellikle okulun içerisindeki bulunan öğrencilerin başarısına ve zekasına bağlıdır.
Puanlar ile öğrencinin zekasının alakası yoktur.
Okul o yıl alabileceği öğrenci/açabileceği sınıf miktarını belirler ve bildirir. Tercihler yapılır.
Tüm Türkiye sıralamasından başlanır. Önce 1.'nin ilk tercihine yerleştirir ve kontenjan düşülür ve bu böyle devam eder. Bakarlar ki, 5573.'nün istediği okulda kontenjan yok, bir sonraki tercihe bakılır ve bu düzene göre herkes yerleştirilir. En sonunda MEB bir okula giren en düşük puanlı öğrencisini, taban puanı olarak yayınlar.

En sonunda MEB bir okula giren en düşük puanlı öğrencisini, taban puanı olarak yayınlar.

Son cümleniz doğru. Diğerleri hakkında konuşmak istemiyorum, konu uzar... Diğerleri hakkında yanlış diye bir şey demiyorum fakat doğruda değil....

1 - Puan düşürülmez, o okulu seçen öğrencilere göre liste yapılır ve kontenjan kadar kişi baştan aşağıya alınır.
2 - Bodrum'un puanının düşüklüğüyle alakası yok.
Bir şehirde, en iyi lise 380 puanla kapatıyorsa o lisede 450 puanlık kişi okumaz. 1-2 Fen lisesi daha açılıp, en iyi okulun kalitesi yükseltilmeli bence, en az 400 puanla almalı. Emin ol Bodrum'dan da en az 50 kişi +420 yapmıştır.
Puan düşürülmez mi? Fen Liseleri geçen sene 490 aşağısı almıyordu şu anda 340'a bile var.

Son cümleniz doğru. Diğerleri hakkında konuşmak istemiyorum, konu uzar... Diğerleri hakkında yanlış diye bir şey demiyorum fakat doğruda değil....
Konu uzasın, öğrenmek-öğretmek iyi bir şeydir. Bunda kötü olan bir şey göremiyorum ::)
Puan düşürülmez mi? Fen Liseleri geçen sene 490 aşağısı almıyordu şu anda 340'a bile var.
Düşürülme olmuyor, gelen en düşük puanlı öğrencinin puanı düşmüş olmuyor. Mesela seneye Galatasaray Lisesi 100 puanla bile alabilir, bu puanın düştüğünü belirtmez, belki seneye 100 puanla Türkiye birincisi olacak? :)

Ordu Fen Lisesinde okuyorum ben. Ortaöğretim hayatım güzeldi sürekli not ortalamamı 99'un altına indirmemeye uğraşırdım ve sonucunu da fen lisesiyle almıştım :) Bu yeni sistem için zor diyorlar, bilmiyorum :)

Konu uzasın, öğrenmek-öğretmek iyi bir şeydir. Bunda kötü olan bir şey göremiyorum ::)

Düşürülme olmuyor, gelen en düşük puanlı öğrencinin puanı düşmüş olmuyor. Mesela seneye Galatasaray Lisesi 100 puanla bile alabilir, bu puanın düştüğünü belirtmez, belki seneye 100 puanla Türkiye birincisi olacak? :)

Gerek yok :p

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı